Coordonator justiție prietenoasă copilului

Termenul limită pentru aplicare:
01 Iul 2019
Country(s) that the job is based in:
Moldova
Organizație:
Centrul Național de Prevenire a Abuzului față de Copii din Moldova (CNPAC)

Centrul Naţional de Prevenire a Abuzului față de Copii (CNPAC) este o organizație nonguvernamentală din Republica Moldova care are misiunea de a contribui la diminuarea incidenței și a consecințelor violenței față de copii prin activități de prevenire, pledoarie, dezvoltare de capacități și servicii specializate.

Coordonatorul/ea justiției prietenoase copilului va face parte din echipa CNPAC, contribuind la îmbunătățirea cadrului legal și a practicilor de audiere în condiții speciale a copiilor victime/ martori ai infracțiunilor, promovarea standardelor internaționale privind sistemul de justiție prietenos copilului și a bunelor practici în domeniu.

Perioada de angajare: Septembrie 2019 – August  2020 (cu posibilitate de extindere)

Poziție: full-time (8 ore)

Responsabilități:

  • Coordonează implementarea acțiunilor din domeniul justiției prietenoase copilului, în conformitate cu Planul Strategic și Planul de activități al CNPAC;
  • Planifică și realizează activitățile de dezvoltare a serviciilor specializate de asistență integrată a copiilor victime/ martori ai infracțiunilor de tip Barnahus;
  • Asigură implementarea acțiunilor pentru ajustarea și dezvoltarea cadrului normativ conex serviciului Barnahus;
  • Planifică și organizează instruirea specialiștilor care lucrează cu copilul victimă a infracțiunilor (intervievatori, procurori, judecători, ofițeri de urmărire penală, medici legiști, angajați ai serviciului Barnahus);
  • Participă la implementarea acțiunilor de sensibilizare a specialiștilor din domeniul justiției cu care interacționează copilul victimă;
  • Coordonează activitățile de dezvoltarea a mecanismului de monitorizare a cazurilor de violență, neglijare, exploatare și trafic al copilului;
  • Participă la scrierea, implementarea și raportarea pentru proiectele din domeniul justiției prietenoase copilului;
  • Monitorizează implementarea Planului strategic și al Planului de activități al CNPAC.

Cerinţe faţă de candidat:

  • Studii superioare juridice sau din alt domeniu relevant postului;
  • Experiență de lucru în domeniul protecției drepturilor copilului/omului de minimum 3 ani;
  • Experiență profesională în cadrul ONG-urilor naționale sau internaționale;
  • Cunoștințe privind managementul proiectelor;
  • Nivel avansat de comunicare scrisă şi verbală în limba română și engleză;
  • Cunoașterea programelor Microsoft Office (Word, Excel, Power Point), Internet;

Abilități și aptitudini:  punctualitate, flexibilitate, identificarea cu obiectivele organizației; capacitate de cooperare și comunicare; bune abilități de organizare a timpului, sarcinilor și locului de muncă; capacitate de a respecta termene limită;

Locul de muncă: Chișinău, sediul CNPAC

Dosarul candidatului va include:

  • CV-ul candidatului;
  • Scrisoarea de intenție;
  • Indicarea a două referințe și datele de contact ale acestora.

Procesul de recrutare:
Depunerea dosarelor se va face prin email la adresa office@cnpac.org.md cu specificarea „Aplicare –coordonator/e justiție prietenoasă copilului” până la data de 1 iulie 2019, ora 17.00. Telefon de contact: 022 75-88-06. Pentru interviu vor fi contactate doar persoanele selectate în baza dosarelor.