Traducători voluntari din engleză în română, sârbo-croată, maghiară, albaneză, bulgară și rusă

Termenul limită pentru aplicare:
01 Iun 2017
Country(s) that the job is based in:
Internațional
Organizație:
Child Protection Hub / Terre des hommes
Tipul postului de muncă:
Academia
Student
Researcher
Trainer
NGO worker
social worker
advisor
Freelance/other

Poți face o diferență! Timpul și abilitățile tale pot produce un impact real în viața oamenilor.

Child Protection Hub/Terre des hommes caută voluntari pentru a traduce materialele existente pe site-ul childhub.org, din limba engleză în limbile română, sârbo-croată, bulgară, maghiară, albaneză sau rusă. Acest lucru poate fi făcut la distanță, cu acces bun la internet. Va fi oferită asistență tehnică pentru a permite voluntarilor să încarce de sine stătător textele traduse.

Responsabilități:

  • De a citi materialul original și a-l rescrie în limba țintă, asigurându-se că sensul textului sursă este păstrat;
  • De a prioritiza lucrul pentru a respecta termenele;
  • De a reciti și redacta versiunile finale ale textelor traduse.

Profilul voluntarilor:

  • Fluență în două sau mai multe limbi, inclusiv engleza, verbal și în special în scris;
  • O bună înțelegere și cunoaștere aprofundată a limbii/culturii țării respective;
  • Atenție la detalii, combinată cu capacitatea de a lucra rapid, pentru a respecta termenele limită;
  • Abilități excelente de scriere și cunoașterea excelentă a gramaticii;
  • Interes pentru domeniul protecției copilului;
  • Experiență anterioară profesională în calitate de traducător este un avantaj;
  • Experiență de lucru cu site-uri și instrumente digitale.

Beneficii:

  • Dezvoltarea experienței profesională și abilităților de lucru;
  • Devii parte a comunității profesionale de protecție a copilului;
  • Conectarea cu alte persoane cu interese similare;
  • Sporirea cunoștințelor generale în domeniul protecției copilului;
  • Vei ajuta profesioniștii din domeniul protecției copilului să lucreze mai bine în comunitățile lor;
  • Vei primi un certificat de recunoaștere a activității de voluntariat.

Limbi:

Cunoștințe avansate de limba engleză și fluență în română, sârbo-croată, maghiară, albaneză, bulgară sau rusă este obligatorie.

Angajament de timp: Minimum 3 ore pe săptămână.

Durata voluntariatului: nelimitată (minimum 1 lună).

Remunerare: neplătit.

Cum se aplică:

Candidații interesați sunt rugați să trimită un CV și o scurtă explicație a motivelor pentru care aplică la această poziție în limba engleză la adresa: childhub.org@gmail.com. Vă rugăm să includeți următoarele în linia de subiect: Volunteer Translator Application 2017 for (specificați limbile în care doriți să traduceți).

Candidații selectați vor fi solicitați să semneze și să adere la politica de protecție a copilului a Tdh.

Language(s) of the attached materials:
engleză