Terre des hommes Moldavija je organizovala obuku o sistemu i politikama zaštite dece u sportu, za 164 pedagoga, predstavnika 12 škola fudbala iz Moldavije, koji su učestvovali na seminaru za lidere i trenere u okviru projekta Open Fun Football Schools project Moldova (OFFS) and Sport - School - Police (SSP), koji su organizovali Fudbalski savez Moldavije i Generalni policijski inspektorat u periodu od 31. jula i 4. avgusta 2019. godine.

Imajući u vidu da Terre des hommes promoviše učenje zasnovano na vežbama simulacije, treneri Tdh-a su uključili učesnike u simulaciju na osnovu koje su mogli da razumeju kako se osećaju napadnuta i nezaštićena deca i koje akcije treba da preduzmu odrasle osobe odgovorne za zaštitu i sigurnost dece.

Trening je obuhvatao aspekte kao što su dobrobit dece, vrste nasilja kojem deca mogu biti izložena, zanemarivanje, eksploatacija putem posla i trgovina decom. TdH stručnjaci su posvetili posebnu pažnju i objasnili kako funkcioniše međusektorski mehanizam saradnje za identifikaciju, procenu, upućivanje, pomoć i praćenje dece žrtava i potencijalnih žrtava nasilja, zanemarivanja, eksploatacije i trgovine ljudima, a kojima se, oni koji rade sa decom, obraćaju u slučajevima nasilja i zlostavljanja dece.

„Deca koja su žrtve nasilja pokazuju određene signale, koji se nazivaju identifikacioni indikatori, koji se mogu posmatrati i fizički i psiho-bihejvioralno. Kada odrasla osoba, stručnjak i/ili roditelj, te pokazatelje primete kod deteta, potrebno je da obaveste lokalni organ starateljstva, onako kako je predviđeno uputstvima mehanizma međusektorske saradnje."

Međutim, upozorava Cristina Triboi, stručnjakinja za zaštitu deteta iz TdH &  resurs osoba u ChildHub-u, "prisustvo jednog znaka ne mora nužno značiti da je dete žrtva nasilja. Ipak, kada se signali ponavljaju ili se javlja više njih istovremeno, oni moraju ukazati profesionalcu na mogućnost nasilja, zanemarivanja, iskorišćavanja ili trgovine decom."

TdH treneri istakli su razliku između sistema zaštite dece i politika zaštite u sportu: „Dok se sistem zaštite dece ogleda u sprečavanju ili prijavljivanju zlostavljanja, politike zaštite su odgovornost odraslih profesionalaca koji rade sa decom, da im obezbede sigurno i prijateljsko okruženje, kao i odnos sa odraslom osobom u koju imaju poverenje, a koja će podržati bezbedan rast i razvoj deteta. Na primer, politike zaštite dece u fudbalu je odgovornost organizatora da obezbedi da fudbal bude zabavno i sigurno iskustvo za svu decu, bez obzira na njihove sposobnosti i talente", objasnio je Vlad Oleatovschi, stručnjak za zaštitu dece u TdH i resurs osoba ChildHub-a.

Trening koji nudi TdH odvijao se u kontekstu sporazuma o saradnji između Terre des hommes Moldavije i Moldavskog fudbalskog saveza, pri čemu dve organizacije imaju za cilj da doprinesu povoljnijoj klimi za decu i boljem poštovanju njihovih prava u sportu. Svetlana Patras, asistentkinja koordinatora projekata OFFS-a, objašnjava potrebu zaštite dece u sportskom treningu za pedagoge iz fudbalskih škola: „Na žalost, treneri u našoj zemlji površno poznaju zakonske propise koji se tiču zaštite dece i zaštite dece u sportu - oni znaju osnove, da na primer, nije dozvoljeno da viču ili udaraju dete, ali nisu svesni suptilnijih i novijih aspekata naše kulture, kao što je nedozvoljavanje dodirivanja deteta, ulaska u garderobu za devojke ili privatne komunikacije sa detetom. "

Projekat Fudbalske škole Open Fun u Moldaviji realizuju organizacija Cross Cultures iz Danske i Moldavski fudbalski savez, a uz podršku Vlade Švedske za promociju fudbala u svim regionima zemlje. Specijalni program Sport - škola - policija, ima za cilj dopuniti i poboljšati inicijative i akcije za decu i omladinu koje odvojeno sprovode policija, školski sektor i sportski klubovi.

Učitelji koji su bili učesnici u obukama projekta OFFS Moldova i SSP-a, imali su priliku da praktikuju svoja nova znanja i veštine tokom velikog kulturno-sportskog događaja koje je pohađalo oko 200 dece.

Elena Madan, direktorka Terre des hommes Moldavija, prisutna na tom događaju, spomenula je da je za Tdh partnerstvo sa MFF veoma važno, jer Terre des Hommes, najveća švajcarska organizacija za zaštitu dece, promoviše bezbednost dece u sportu, tako da se mogu „osećati što je sigurnije i bezbednije u bilo kojoj vrsti sporta, uključujući fudbal. Želimo da ovo partnerstvo bude uspešno i održivo “, zaključila je Elena Madan.

Fondacija Terre des hommes posvećena je, širom sveta, zaštiti dece od zloupotrebe bilo koje vrste. TdH prepoznaje da sport ima moć da bude ujedinjujuća snaga u društvu na način na koji to retko šta drugo može, posebno za decu. Polazeći od pretpostavke da sport mora biti bezbedan za decu, TdH je razvio snažno partnerstvo sa sportskim organizacijama, poput UEFA-e, kako bi podigao nivo zaštite dece u sportu. U tom kontekstu, Tdh Moldova je početkom godine potpisao sporazum o saradnji sa Fudbalskim savezom Moldavije, koji ima za cilj da ojača napore na unapređenju i zaštiti prava dece, poštujući osnovna prava deteta, ali i cilj da spreči i bori se protiv svih oblika nasilja, zanemarivanja, iskorišćavanja i trgovine decom.

Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
135
Ovaj priručnik, koji je Terre des hommes Rumunija izradila i dovršila 2021. godine, namijenjen je zaposlenima u sportskim klubovima i kampovima i ima za cilj promociju zaštitnih procedura (u pogledu sigurnosti i zaštite djece) u sportskim i…
0
49
Kišinjev je 26. februara bio domaćin nacionalne konferencije o proceni sposobnosti socijalnih radnika za sprovođenje Konvencije Saveta Evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavljanja (Lanzarot konvencija) u Republici…
0
605
Prema udruženju La Strada, broj seksualnih zlostavljanja na internetu sve je veći među tinejdžerima u Republici Moldaviji. Čini se da je glavni razlog preterana upotreba tehnologije i nedostatak znanja o bezbednom pretraživanju interneta. Broj…
yes
0
15
66 nastavnika i omladinskih radnika iz Moldavije učestvovalo je u aktivnostima vršnjačkog mentorstva tokom maja i jula 2020. godine, s ciljem pronalaska kreativnih rešenja za lokalne probleme u svojim zajednicama.   Tim od 10 profesionalaca za…
yes
0
144
Terre des hommes Moldavija je 4. jula organizovala sastanak na temu seksualnog nasilja, uz učešće resursnih osoba, predstavnika nevladinih organizacija za zaštitu dece i žrtava nasilja, lokalnih vlasti i medija. Događaj je organizovan u okviru…
0
23
Trenutno Savet Evrope sprovodi projekat „Borba protiv nasilja nad decom u Republici Moldaviji“. Projekat ima za cilj da pomogne Republici Moldaviji da efikasno sprovede Konvenciju Saveta Evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i…
yes
0
201
Više od 50 dece iz porodica sa malim primanjima učestvovalo je u letnjem kampu „Ja imam pravo da učim o svojim pravima putem igre“, u okviru letnjeg kampa održanog od 17. do 21. juna. Kamp je organizovala Gimnazija Ion Creanga u dečijem selu…
0
51
Ova brošura će vas informirati o načinima sigurnog korištenja interneta, s naglaskom na sigurnost na društvenim mrežama. Tema je obrađena i prilagođena za tri skupine čitača: djecu, roditelje i stručnjake koji rade s djecom, prvenstveno učitelje,…
0
68
Ove godine smo videli mnogo protesta mladih zbog životne sredine ili drugih ključnih pitanja, što pokazuje da su u stanju da dignu svoj glas i podsećaju nas da ih slušamo. Ipak, i dalje moramo posebnu pažnju obratiti na onu decu i adolescente čija…
0
587
Više nego jedno od četvoro djece u Evropi su u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, što ih stavlja u nepovoljan polžaj za cijeli život.  Naučite više o tome kako siromaštvo utiče na životni ciklus uvidom u ovu Infografiku…
0
15
O vebinaru: Organizacija koja se bavi zaštitom dece u sportu (Child Protection in Sport Unit) održavće vebinar koji će: Razmotriti zašto su mladi ljudi LGBT populacije dodatno ugroženi zlostavljanjem Istražiti kako sport može zaštititi i uključiti…
yes
0
411
Ovaj vebinar će održati Paul Bercea, a namenjen je profesionalcima u sportu. Vebinar je organizovan u okviru evropskog projekta Za bezbednost dece u sportu, i na njemu će se razgovarati o sledećim ključnim pitanjima: Sprovođenje politike i…
0
7
Međunarodne dečije organizacije i pojedinci obratili su se LIBE odboru Evropskog parlamenta, kako bi izrazili svoju najdublju zabrinutost zbog mogućnosti da se u decembru 2020. godine, prema Evropskom zakoniku o elektronskim komunikacijama, alati…