Odrastanje je buran i dinamičan prelazak iz djetinjstva u doba odraslosti, period tjelesnog, spolnog, emocionalnog i mentalnog sazrijevanja. Dijete, koje je bilo zavisno od odraslih, postaje sve samostalnije i odgovornije, a njegovi odnosi sa odraslima i vršnjacima se mijenjaju i dobijaju novo značenje. 

Djeca u pubertetu i adolescenti mnogo vremena provode sa vršnjacima, tako da često postaju bliskiji sa njima nego sa roditeljima. 

Prijateljstvo je odnos koji pruža mogućnost da se iznesu, prodiskutiraju i razmijene važna pitanja, dileme i teškoće karakteristične za odrastanje. Takav odnos pruža značajnu podršku u formiranju identiteta i psiho- socijalnom razvoju mlade osobe. Pozitivni vršnjački uzori, osjećaji zajedništva i pripadnosti, međusobna podrška i pomoć, druženje, povjeravanje, dokazivanje u vršnjačkom okruženju od velikog su značaja i za pravilan razvoj mlade osobe i za prevazilaženje poteškoća odrastanja. 

Nasilje/ zlostavljanje među djecom ili bullying se definira kao svako svjesno, namjerno, agresivno i ničim opravdano ponašanje djeteta ili grupe djece usmjereno ka drugom djetetu sa ciljem da se ono psihički/ fizički povrijedi, pri čemu takvo nasilno ponašanje karakterizira ponavljanje, nesrazmjer moći i snage, evidentan osjećaj uživanja kod nasilnika, te osjećaj ugnjetavanja kod žrtve. 

Vršnjačko nasilje jeste: 

  • namjerno, svjesno negativno postupanje; 
  • s namjerom da se drugi zastraši/povrijedi; 
  • nasilnik ima veću moć od žrtve; 
  • ponašanje za koje nema opravdanja;  

Vršnjačko nasilje nije: 

  • incident koji se ne ponavlja; 
  • razmirica, nesporazum ili svađa među djecom; 
  • nenamjerno nanošenje bolji; 
  • prijateljsko zadirkivanje; 
  • nasilno rješavanje problema između djece iste moći; 

Neke činjenice o vršnjačkom nasilju/ zlostavljanju: 

  • veliki broj odraslih ne zna za zlostavljanje, pa i ne vide problem; 
  • prisutnost odraslih bitno smanjuje nasilnička ponašanja među djecom; 
  • većina vršnjačkog nasilja dešava se u školi ili u blizini škole; 
  • zlostavljanje je jedan od najpodcijenjenijih problema u školi; 
  • vršnjačko nasilje se dešava svuda- u gradskim i seoskim zajednicama, u većim i manjim školama; 
  • mnoge žrtve ne govore o zlostavljanju; 
  • što su djeca starija, rjeđe prijavljuju nasilje; 
  • samo 25% djece kaže da su nastavnici intervenirali kada su im se požalili na maltretiranje, a 71% nastavnika vjeruje da uvijek intervenira; 

Žrtve zlostavljanja doživljavaju značajnu psihološku povredu , koja smeta njihovom emocionalnom, društvenom i profesionalnom razvoju. Što je zlostavljanje dugotrajnije, vjerovatnoća dugoročnih posljedica je veća. Najčešće su to nesretna djeca, koja pate od straha i tjeskobe, imaju nisko samopoštovanje, depresivni su, pokušavaju izbjegavati školu i često izostaju sa nastave, imaju problema sa koncentracijom, izbjegavaju druženja, a nerijetko imaju čitav niz psihosomatskih simptoma. 

Ono što je neobično važno, i što treba imati na umu je da uvijek kada se pojavi slučaj vršnjačkog nasilja/zlostavljanja, sva su djeca, i žrtve i nasilnici i posmatrači, izložena negativnom i štetnom djelovanju nasilja. 

 

<span>Photo by <a href="https://unsplash.com/@charlfolscher?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Charl Folscher</a> on <a href="https://unsplash.com/s/photos/violence?utm_source=unsplash&amp;utm_medium=referral&amp;utm_content=creditCopyText">Unsplash</a></span>

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
237
Ovaj jednostavan, ali efikasan priručnik može pomoći odraslima da pomognu djeci koja se suočavaju s vršnjačkim nasiljem. Priručnik nam govori više o tome što je tačno vršnjačko nasilje, kako ga prepoznati, gdje se događa. Postoje i jednostavna…
0
156
U februaru 2021. godine, Savez za borbu protiv nasilja proveo je online anketu sa 400 ispitanika (djece, roditelja i školskog osoblja) o nasilju i odnosima s prijateljima tokom perioda lockdowna, kada su neka djeca bila u školi, ali većina njih je…
0
43
Cilj ovog istraživanja bio je da se ispita rasprostranjenost fenomena nasilništva među učenicima 5. razreda osnovne škole, kao i korišćenje mera za njegovu prevenciju. Istraživanje je sprovedeno u dve faze. Cilj prve faze bio je da se shvati sam…
0
102
Pred vama je izveštaj o “Vršnjačkom istraživanju o napuštanju alternativnog staranja” koje je sprovela Fondacija SOS Dečija sela Srbija u cilju sagledavanja potreba i iskustava mladih bez roditeljskog staranja koji se pripremaju za samostalan život…
0
107
Brošura 'Nasilje u školi' je prvobitno namenjena deci i mladima, ali takođe i odraslima: roditeljima, nastavnicima i drugim profesionalcima koji rade sa decom. Iz brošure možete saznati šta je nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, kako ih…
0
56
Svrha ovog priručnika je pokušati odgovoriti na potrebe djece i pitanja odraslih s kojima se susrećemo u radu u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba, a odnose se na nasilno ponašanje među djecom (bullying). Njihovo je iskustvo, isto kao i…
0
40
Ova publikacija je sveobuhvatan dokument koji pokriva mnoge aspekte teme nasilja nad decom kao što su: Osvrt na stanje nasilja prema deci u Srbiji Društveni kontekst i kontekst politika u kojima se javlja nasilje prema deci Šta pokreće nasilje…
0
194
Ovaj letak posebno namijenjen djeci pomaže u definiranju seksualnog nasilja, te navode što napraviti u slučaju ako netko bude izložen. Materijali su dostupni na engleskom i bugarskom jeziku. 
yes
0
561
U ovom izveštaju Evropskog Parlamenta, koji govori o zastupljenosti raznih vrsta nasilja nad decom u celoj Evropi, negira se uobičajena pretpostavka da nasilje predstavlja veći problem u zemljama u razvoju. Evropski Parlament zapravo na osnovu…
0
87
Povodom nasilja nad maloletnom devojkom (koja je dete po zakonima Republike Srbije i Konvenciji o pravima deteta Ujedinjenih nacija) u rijaliti programu na nacionalnoj televiziji Pink, Mreža organizacija za decu Srbije i Prijatelji dece Srbije…
no
0
Podijelit ćemo s vama tekst o elektroničkom nasilju i njegovoj prevenciji koji su pripremili stručnjaci Nacionalnog centra za sigurniji internet u Bugarskoj. Elektroničko nasilje uključuje korištenje interneta radi nanošenja emocionalne povrede…
0
121
Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se od 1950. godine širom sveta 10. decembra. Tog dana 1948. godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, koja je prvi sveobuhvatni akt i instrument…
no
0
656
Položaj žena i nasilje nad njima je u nikad težem stanju. Situacija je posebno teška i izražena sada, u vrijeme pandemije kada su povećane potrebe za donošenjem epidemioloških mjera, a ona koja najteže pogađa žene je Lockdown. Nedavni izvještaj da…
yes
0
3628
Uprkos činjenici da je svih 28 zemalja članica Evropske Unije ratifikovalo sporazum UNCRC, milioni dece širom Evrope i dalje ispaštaju zbog nasilja. U ovom izveštaju FRA (Agencija Evropske Unije za fundamentalna prava) iznosi podatak da su deca sa…