Start and finish time of webinar
14:00 to 18:00 CET

Dana 10. marta, od 14:00 do 18:00 (po srednjoevropskom vremenu - CET), sastaju se profesionalci i deca iz Evrope na platformi Zoom, odnosno na završnoj konferenciji u okviru projekta EU „FOKUS - Radimo zajedno za pravosudni sistem koji u centru ima prava i potrebe deteta“, koja predstavlja jedinstvenu priliku da naučimo više o multidisciplinarnoj individualnoj proceni, kao kamenu temeljcu za ostvarivanje najboljeg interesa deteta.

Rezervišite svoje besplatno mesto!

FOCUS logo

Najbolji interes deteta je osnovno načelo sistema zaštite deteta i pravosuđa po meri deteta koje se odnosi na decu u kontaktu sa zakonom. Ali kako da to postignemo ako nismo detaljno upoznati sa individualnom situacijom svakog deteta?

U protekle dve godine, projekat FOKUS: Radimo zajedno za pravosudni sistem koji u centru ima prava i potrebe deteta se odnosio na sledeće: pružanje profesionalcima koji rade sa decom alata i resursa za sprovođenje multidisciplinarne individualne procene potreba dece. 

FOKUS konferencija je jedinstvena prilika da naučimo više o praksama i procesima individualne procene potreba i okolnosti dece u krivičnom postupku.

Čast nam je da najavimo da su među našim gostima govornicima prof. Velina Todorova, zamenica predsedavajuće Komiteta UN za prava deteta i Teoni Kufonikolaku, zamenica ombudsmanke za prava deteta i predsedavajuća Evropske mreže ombudsmana za decu (ENOC), koje će sa publikom podeliti svoje veliko stručno znanje, dok će tehnički tim projekta FOKUS predstaviti rezultate naših nacionalnih pregleda za Srbiju, Holandiju, Bugarsku, Rumuniju i Grčku.

Ako tražite pragmatičniji pristup, mislili smo i na to: biće predstavljeni novi praktični alati i resursi u vezi sa individualnom procenom, kao što su FOCUS standardi, prakse i preporuke o tome kako može da se poboljša proces individualne procene na nacionalnom nivou. Takođe, predstavićemo tehnički interfejs i platformu za e-učenje, koji će biti dragoceni alat za učenje i utvrđivanje znanja svih profesionalaca koji rade sa decom koja su u kontaktu sa zakonom.

S obzirom na to da delimo ono što smo naučili tokom ove dve godine, takođe bismo želeli da učimo od vas i vaše ekspertize. Bićete pozvani da date svoj doprinos u formulisanju preporuka, da komunicirate sa decom, mladima i profesionalcima o praksama individualnih procena potreba i okolnostima dece u krivičnom postupku sa decom i za decu.

Mladi članovi Dečjih savetodavnih odbora formiranih u okviru projekta FOKUS imaće aktivnu ulogu na konferenciji tako što će predstaviti materijale za javno zagovaranje koje su pripremili u okviru projekta i uključiti se u diskusiju za okruglim stolom. 

Želimo da napomenemo da će tokom događaja biti obezbeđen simultani prevod na srpski jezik.

Registracija je besplatna i otvorena za sve profesionalce, pripadnike akademske zajednice i studente zainteresovane za pravosuđe po meri deteta, zaštitu deteta i procenu potreba deteta. Registrovani učesnici će dobiti konačni dnevni red pre događaja. 

Registracija je besplatna i otvorena za sve profesionalce, pripadnike akademske zajednice i studente zainteresovane za pravosuđe po meri deteta, zaštitu deteta i procenu potreba deteta. Registrovani učesnici će dobiti konačni dnevni red pre događaja. 

Kako da se pridružite konferenciji:

Koristite taster iznad da biste se prijavili za konferenciju i sačuvajte datum u svom kalendaru. Nekoliko sati pre vebinara, dobićete e-poštu koja će sadržati link za događaj na platformi ZOOM i uputstva za uključivanje. Uključivanje u naše vebinare je veoma jednostavno, ne zahteva bilo kakve posebne veštine i traje samo jedan ili dva minuta. Vebinaru se možete pridružiti sa svog računara, tableta ili mobilnog telefona.


Projekat FOCUS sufinansira Evropska unija kroz program „Prava, jednakost i državljanstvo“ (2020-2021). Projektom koordinira Terre des hommes in Europe, a sprovodi se u partnerstvu sa Defence for Children in the Netherlands, Institute of Social Activities and Practices (SAPI) in Bulgaria, Child Circle in Belgium, Terre des hommes Hellas i Terre des hommes Romania. Projekat ima za cilj jačanje kapaciteta profesionalaca za multidisciplinarni rad na individualnim procenama potreba dece u krivičnim postupcima.

 

 

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
29
Deca koja su smeštena u ustanove za obrazovanje dece i omladine su među najugroženijim osobama u društvu. Često potiču iz marginalizovanih i ranjivih segmenata stanovništva i izložena su nizu ograničenja kao što su rizik od zlostavljanja i…
yes
0
27
O vebinaru:           Prezentacija će ukratko opisati rumunski pravosudni sistem za maloletnike sa fokusom na diverzivne metode. U prvom delu, dr Ioan Durnescu će predstaviti relevantno zakonodavstvo koje se…
0
20
Centar za alternativnu brigu o deci, NBU, zajedno sa ministarstvima Republike Bugarske, Fondacijom Cedar, UNICEF-om, SOS dečjim selima, Eurochild, Nada i domovi za decu i Fondacijom Lumos, ljubazno vas pozivaju da učestvujete na međunarodnoj…
0
77
  Centar za prava deteta (Centar) pokrenuo je digitalnu platformu „Pravosuđe po meri deteta“ putem koje deca i mladi mogu da se informišu o pravima koja imaju ukoliko dođu u kontakt sa pravosudnim sistemom. Ujedno,…
0
72
Model škola za prava deteta nastao je u okviru projekta „Obrazovanje za prava deteta“ koji realizuje Užički centar za prava deteta u saradnji sa četiri organizacije civilnog društva i deset osnovnih škola u Srbiji, uz podršku "Pestaloci" dečije…
0
93
Centar za prava deteta objavio je brošuru i poster „Pravosuđe po meri deteta“ kako bi informisao decu i mlade o pravima koja imaju ukoliko kao žrtve, svedoci ili učinioci krivičnih dela dođu u kontakt sa pravosudnim sistemom. Dete može da dođe u…
0
30
Užički centar za prava deteta je realizovao nezavisnu procenu analize ostvarenosti prava deteta u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji - drugi alternativni izveštaj o implementaciji  aktivnosti iz Akcionog plana za poglavlje 23 u…
0
43
Povodom drugih šest meseci realizacije dvogodišnjeg projekta “Pozitivno roditeljstvo” koji Centar za prava deteta (CPD) sprovodi od 1. januara 2020. godine, uz finansijsku podršku EU u okviru programa Evropski instrument za demokratiju i ljudska…
0
27
U periodu od januara do kraja oktobra ove godine, u Srbiji je zvanično identifikovano 38 žrtava trgovine ljudima, a među njima je i 10 devojčica. Stručnjaci koji se bave ovom temom upozoravaju da je broj žrtava daleko veći, jer su u statistici…
0
111
Publikacija sadrži prikaz procesa izveštavanja pred UN Komitetom za prava deteta i Zaključna zapažanja Komiteta za prava deteta. Pored toga, publikacija pruža i osnovne informacije o Koaliciji za monitoring prava deteta u Republici Srbiji i Savetu…
0
65
“Žao mi je što niko nema poverenja u mene. Nedostaje mi oslonac.“  – dečak iz ustanove za vaspitanje dece i omladine u Nišu Kako bi skrenuo pažnju javnosti na položaj dece koja se nalaze u ustanovama za vaspitanje u Beogradu, Nišu i Knjaževcu…
0
133
Prava deteta u međunarodnim dokumentima sadrži tekstove najznačajnijih međunarodnih dokumenata koji su relevantni za oblast prava deteta. Pored dokumenata o ljudskim pravima, publikacija sadrži tekstove univerzalnih dokumenata o pravima deteta,…
0
23
Ova knjiga pruža sveobuhvatan pregled prava deteta u okviru Evropske unije (EU), uključujući osnovne vrednosti EU, definiciju deteta, institucionalni okvir EU i pravne instrumente koji štite prava deteta. Posebna pažnja posvećena je ekonomskim,…
0
137
Kršenje prava deteta na zdravu životnu sredinu ima ozbiljne posledice po život dece. Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije, svake godine između 1.7 i 5.9 miliona smrtnih slučajeva dece uzrasta do pet godina života povezano je sa…
0
12
Dana 15. maja 2019. godine održana je 7. sednica Saveta za prava deteta. Sednici je prisustvovao i lokalni koordinator ChildHub projekta u Srbiji. Nakon usvajanja zapisnika sa prethodne sednice, članovi Saveta su bili upoznati sa Godišnjim…