Novo zanimljivo istraživanje je ispred nas i tiče se teme brige. Šta je to briga, kako je ostvariti, kvalitet brige kao i zakonske regulative vezano za brigu djece u sistemu brige (smještaju).

Istraživanje je uradio Together Trust otkriva da veliki broj djece koja su u sistemu brige nisu u sistemu obrazovanja, zaposlenja ili obučavanju, a neki žive u nereguliranom smještaju. Ovu vrstu smještaja karakterizira izostanak svakodnevne brige o djeci, što vlasnicima i pružaocima usluga omogućava da zaobiđu standarde kvaliteta dječjih domova.

Od 9. septembra zakon o djeci u brizi je promijenjen na gore. Novim podzakonskim aktom koje je uvela vlada, reguliše se je dvostepeni sistem brige, samo deci uzrasta od 15 godina i mlađoj. Prema ovom uređenju njima je briga zagarantovana tamo gdje žive. Ovo je opasno i štetno za hiljade djece uzrasta od 16 i 17 godina pod starateljstvom, koja su još uvijek u dobi za obavezno obrazovanje i obuku.

Together Trust pomaže u vođenju nacionalne kampanje #KeepCaringTo18 koja želi da svako dijete u skrbi dobije brigu tamo gdje živi. U sklopu svog rada na kampanji #KeepCaringTo18, Together Trust je uputio zahtjeve Zakona o slobodi informacija vijećima u Engleskoj. Dobrotvorna organizacija sa sjedištem na sjeverozapadu željela je saznati broj djece koja su stara 16 ili 17 godina koja žive u okruženju bez brige, a koja nisu bila u obrazovanju, zaposlenju ili obuci (NEET) između 1. januara 2019. i 31. decembra 2020.

Nakon izmjene zakona o obrazovanju iz 2013. godine, djeca moraju nastaviti školovanje, zapošljavanje ili obuku do 18. godine. Ali istraživanje Together Trusta otkriva da hranitelji ili roditelji u sistemu ne ispunjavaju ovu vitalnu dužnost.

Ali Gunn, menadžer komunikacija i kampanje za Together Trust izjavio je:

„Naše istraživanje, zajedno s bezbrojnim svjedočanstvima iskusnih ljudi, pokazuje da smještaj u okruženje bez brige ima štetan utjecaj na obrazovne rezultate, odnose i ličnu sigurnost mladih ljudi. Danas je duboko depresivan dan. Ova izmjena zakona je diskriminatorna i nanijet će štetu djeci koja se brinu. Sva djeca trebaju njegu u domu u kojem žive do najmanje 18 godina i nastavit ćemo se boriti da se to dogodi.“

Preuzmite cijeli izvještaj ovdje.

Pogledajte zanimljiv video snimak na linku ovdje.

Two young people talking
Izdavač
Vrsti publikacije
Total pages
8
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
39
Adopta – udruga za potporu posvajanju provela je istraživanje čiji je cilj bio identificirati prepreke posvojenju djece koja se smatraju „teže posvojivom“ te saznati što potencijalni posvojitelji smatraju potrebnim promijeniti u državi i u društvu…
no
0
35
Centrepoint je završio novi izvještaj, Godina kao nijedna druga, koji nam daje rezultate o uticaju prošle godine na ranjive mlade ljude; istraživanje se bavi nezaposlenošću mladih, beskućništvom, siromaštvom i mentalnim zdravljem, procjenjujući…
no
0
34
Albanija: NVO poziva na parlamentarnu istragu da istraže eksponencijalni broj albanske djece koja su se prijavila za azil izvan zemlje u posljednjih 10 godina Kontekst: CRCA / ECPAT, dječja organizacija utvrdila je da je preko 60 000 albanske…
no
0
35
Nayana Prakash napisala je članak, za El Pais, o rasističkom zlostavljanju engleskih fudbalera Bukaya Sake, Jadona Sancha i Marcusa Rashforda, nakon promašenih penala u finalu utakmica u organizaciji UEFA -e na evropskom prvenstvu. Prakash se…
yes
0
246
Pojačane ranjivosti povezane su s povećanim kretanjem djece i porodica širom Europe, a postoje i mnogi složeni izazovi za profesionalce i nevladine organizacije u pružanju podrške ovim porodicama iz različitih kulturoloških sredina, s…
no
0
45
Hrabri telefon iz Hrvatske organizira 2 webinara za stručnjake iz područja socijalne skrbi na hrvatskom jeziku. Webinari se provode u sklopu projekta „Nakon traume – osnaživanje zajednice“ koji je usmjeren na podršku udomiteljskim obiteljima, s…
0
33
Fondacija SOS Dečija sela Srbija u okviru projekta "Alternativna briga i dečija prava u Srbiji" организује обуку kao podršku profesionalcima koji se bave decom bez roditeljskog staranja. Program ove obuke je do sada realizovan u 8 zemalja: Italija,…
yes
0
724
Supervizija, psihoterapija i briga o sebi- kako se zaštiti od profesionalnog stresa? Sa gošćom mr.sci Nerminom Vehabović Rudež, psihologom i realitetnim psihoterapeutom, govorimo o djelotvornim strategijama zaštite od profesionalnog stresa, u…
no
0
85
COVID-19 je na bezbroj načina poremetio život i odraslih i dece, pri čemu su neke porodice pogođene više od drugih. Zaključavanje i zatvaranje škola značili su dodatni stres za roditelje i negovatelje - a deca u teškim okolnostima doživela su…
0
290
Istražujući pitanja vezano za djecu, naučnici se uglavnom fokusiraju na prikupljanje informacija od odraslih, roditelja, staratelja, učitelja i drugih. Ali, novi pristup koji se naziva „dječje participativno istraživanje“ predlaže aktivno…
0
102
Pred vama je izveštaj o “Vršnjačkom istraživanju o napuštanju alternativnog staranja” koje je sprovela Fondacija SOS Dečija sela Srbija u cilju sagledavanja potreba i iskustava mladih bez roditeljskog staranja koji se pripremaju za samostalan život…
yes
0
25440
Ovaj osnovni kurs podizanja svesti namenjen je svima koji bi mogli doći u kontakt sa decom i mladima u sistemu alternativne brige. Cilj kursa je da se ukratko razume trauma, njen potencijalni uticaj na život dece i mladih i shvati kako da se pruži…
0
119
Ovaj je priručnik razvijan u Sjedinjenim Američkim Državama te je namijenjen članovima uže obitelji djece žrtvi obiteljskog nasilja, a koji sada nastavljaju brinuti o njima. Svrha je priručnika pomoć u razvijanju sposobnosti komunikacije s djetetom…
0
95
Eurochild je duboko zabrinut usvajanjem amandmana na različite zakone od strane mađarskog parlamenta koji su u suprotnosti s pravima djeteta i stigmatiziraju LGBTQI+ osobe. Pridružujemo se međunarodnoj zajednici u osudi ovog zakona jer koristi…