Deca imaju pravo da utiču na odluke  koje ih se tiču,  ali za decu sa invaliditetom iskazivanje sopstvenog mišljenja nailazi na posebne prepreke. Ovo je najčešće zbog predrasuda i stigmatizacije koji prate invaliditet kao i niska očekivanja da deca sa invaliditetom mogu da doprinesu u procesu donošenja odluka koje će ih direktno pogađati.. Konvencija o pravima osoba sa invaliditetom  predlaže da vlade i organizacije obezbede sredstva i načine za participaciju dece sa invaliditetom u procesu donošenja i sprovođenja politika i programa koji će imati uticaj na njih  ( UNICEF 2013) . UNICEF- ov izveštaj: „Položaj dece u svetu“, iz 2013. navodi,

Svakodnevna iskustva dece i mladih osoba sa invoaliditetom mogu značajno da obogate proces kreiranja politika i pružanja usloga i oni su jedinstveno kvalifikovani da pruže informacije o tome  da li su njihove potrebe zadovoljene i njihovi doprinosi u punoj meri iskorišćeni u celokupnom spektru problema i intervencija: od zdravstva i ishrane do seksualnog i reproduktivnog zdravlja, edukacija i usluga potrebnih u procesu njihovog sazrevanja. ( UNICEF,  „Položaj dece u svetu“  2013: 84)

UNICEF-ov izveštaj „Shvatite nas ozbiljno: Uključivanje dece sa invaliditetom u donošenje odluka koje utiču na njihove živote“  je koristan instrument da se participacija dece i maldih sa invaliditetom integriše u proces kreiranja politika i programa. Ovaj dokument traži od organizacija i vlada da primene „pristup yasnovan na ljudskim pravima“ u legislativnom procesu, i procesu kreiranja programa i politika tako što će uključiti i mišljenja dece sa invaliitetom. Prema UNICEF-u, uspešna participacija podrazumeva da deca aktivno učestvuju u donošenju odluka koje se njih tiču ili će uticati na njihov život. Učešće je najefektnije kada su deca dobro informisana, prihvaćeno  je da su sva deca sposobna da formiraju sopstveno mišljenje, iskažu ga, da njihovo mišljenje bude prihaćeno ozbiljno i ocenjeno u skladu sa njihovim razumevanjem problema.

Učešće za osobe sa invaliditetom je korisno i za decu, njihove porodice i zajednicu. Na ovaj način deci sa invaliditetom je omogućeno da donose odluke koje se često svode na njihove svakodnevne izbore. Deca sa invaliditetom se često sreću sa medicinskim i intervencijama odraslih, što dodatno ograničava prilike deteta da učestvuje u donošenju odluka. Aktivna participacija omogućava deci sa invaliditetom da iskažu svoja mišljenja i perspektive i utiče na to da su njihova mišljenja prihvaćena i vrednovana, što deci gradi samopouzdanje. Takođe, to može uticati na socijalni život dece. Kroz učešće deca uče o povredama njihovih prava i pozivaju na odgovornost, dok istovremeno promovišu socijalnu pravdu i aktivno kreiraju sredinu i kulturu poštovanja.

Trenutno, dosta dece sa invaliditetom nailazi na prepreke koje utiču na mogućnost da učestvuju. U izveštaju „Shvatite nas ozbiljno“, UNICEF navodi prepreke sa kojima se deca sa invaliditetom susreću, koje uključuju:

  • Stigmatizaciju. Dosta puta su okarakterisana kao neinteligentna ili manje kredibilna u odnosu na drugu decu
  • Dosta puta deca sa invaliditetom su pogrešno viđena kao nekomunikativna. Važno je prepoznati da deca sa invaliditetom mogu da komuniciraju ali je potrebno koristiti drugačije metode. Deca sa problemima u komunikaciji mogu naići na dodatne prepreke, usled nedostatka drugih metoda komunikacije, kao što su znakovni jezik ili slušna pomagala.
  • Imaju veoma ograničene prilike  da razviju veštine i samopouzdanje da učestvuju
  • Medicinski model invaliditeta nastoji da zanemari prepreke sa kojima se deca sa invaliditetom susreću
  • Odrasli koji rade sa decom sa invaliditetom često nemaju odgovarajuće veštine da pomognu u toku komunikacije
  • Mnogi mehanizmi učešća (kao na primer procedure žalbe) nisu lako pristupačne deci
  • Devojčice sa invaliditetom nailaze na veće prepreke, što je posledica rodne neravnopravnosti
  • Okolina u fizičkom smislu takođe može činiti pepreke

Pri stvaranju prilika za učešće  dece sa invaliditetom, ove prepreke treba uzeti u obzir u cilju da se otklone ili umanje. Za više informacija o participaciji  posetite:

UNICEF (June 2013) Take Us Seriously: Engaging Children with Disabilities in Decisions Affecting Their Lives. 

Izvori:

UNICEF (2013) State of the World’s Children: Children with Disabilities.
UN Convention on the Rights of Persons with Disabilities (CRPD) Available from:http://www.un.org/disabilities/convention/conventionfull.shtml

PLAN International (1 Dec 2016) Guidelines for Consulting with Children & Young People with Disabilities.

 

 

Vrsti publikacije
Total pages
3
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
10810
Član br. 7 u Konvenciji o pravima osoba sa invaliditetom glasi: Strane će osigurati da deca sa invaliditetom imaju pravo da slobodno iznose svoja mišljenja o svim temama koje se tiču njih samih, uzimajući u obzir njihovo godište i zrelost, u…
0
4889
ŠTA SE DESI KADA PRESTANEMO LJUDE DA "STAVLJAMO U KUTIJE" Ovo je video sa veoma snažnom porukom, u produkciji TV2 Danska. Video je nastao kao trominutni društveni eksperiment u kojem se najpre teži grupisanju ljudi na osnovu jedne ili dve zajedničke…
0
13
Tokom pandemije, Childline usluge pružaju deci i mladima koji su zabrinuti zbog koronavirusa sigurno okruženje u kome mogu da govore i slušaju, ali i da dobiju podršku. Childline nudi savetovanja i pokriva najznačajnije teme koje se tiču dece:…
0
56
Ako znamo da je adolescencija razvojni period u kom je senzitivnost deteta povišena kao i njegovi načini reagovanja, onda se čini važnim da roditelji u komunikaciji sa tinejdžerom uzimaju to u obzir. Osnova od koje treba krenuti jeste slušanje i…
0
47
U okviru projekta „Pokreni se“, koji je usmeren na podršku deci i mladima iz marginalizovanih grupa da prepoznaju i formulišu probleme koji su zajednički njihovima vršnjacima, MODS je, uz podršku 12 organizacija članica,  organizovao…
0
27
Studija u Finskoj, Univerziteta u Istočnoj Finskoj, tvrdi da finska deca imaju vrlo pozitivan stav prema obrazovanju i nezi u ranom detinjstvu (ECEC). 2018. godine Finska je objavila novo ECEC zakonodavstvo koje stavlja veći naglasak na…
0
14
Pandemijska situacija je veoma izazovna i za socijalne radnike. Dvoje socijalnih radnika okruga Hampshire dele svoja iskustva u radu sa ljudima tokom izolacije. Sophie je pomogla porodici sa dvoje dece, 12-godišnjom devojčicom i petogodišnjim…
0
88
Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S i Udruženje građanki FemPlatz vas pozivaju na dvodnevnu obuku o sprečavanju nasilja nad ženama sa invaliditetom u rezidencijalnim ustanovama, koja će biti realizovana 4. i 5. februara 2019…
0
985
Prema prošlogodišnjem izveštaju UNICEF-a, deca u Holandiji su među najsrećnijima na svetu. Analizirani su podaci iz 41 zemlje sa visokim dohotkom, a glavna pitanja su uključivala mentalno blagostanje dece, fizičko zdravlje i razvoj akademskih i…
0
22
Community Care izveštava o dostupnosti života u zajednici za osobe sa invaliditetom. Yogi Amin i Irvin Mitchell revidiraju osnovne principe Zakona o nezi. Prema Odeljku 2 Zakona o nezi iz 2014, okruzi su odgovorni za pružanje ili uređenje bilo kog…
0
53
U novoj Strategiji za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, učestvovala su i deca koja su imala prilike da kažu šta misle o nasilju nad decom. Nakon dve godine od isteka prethodne Strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, u 2017. godini u…
yes
0
597
Romsku zajednicu čini između 10 i 12 miliona ljudi, iako je teško odrediti tačan broj pošto se mnogi ne izjašnjavaju kao Romi iz straha da će biti diskriminisani. Svakako predstavljaju najveću manjinu u Evropi, i po svemu sudeći, grupu koja trpi…
0
121
In January 2016, five of the Save the Children country offices in Eastern Europe (Armenia, Albania, Georgia, Kosovo and North-West Balkans), with the support and guidance of Save the Children US, launched a three-year regional project – Community-…
0
1667
Šta je TikTok? TikTok je aplikacija za kreiranje i dijeljenje video sadržaja, često uz zvuk. Pokrenut je prije dvije godine i ima više od 800 miliona aktivnih korisnika širom svijeta. Na platformi se može pronaći gotovo svaka vrsta sadržaja,…
0
30
Svake dve godine Međunarodno društvo za sprečavanje zlostavljanja i zanemarivanja dece (ISPCAN) objavljuje Svetske nalaze o zlostavljanju dece, zbirku podataka i informacija o politikama, zakonima i programima za zlostavljanje dece širom sveta. Te…