Član br. 7 u Konvenciji o pravima osoba sa invaliditetom glasi:

Strane će osigurati da deca sa invaliditetom imaju pravo da slobodno iznose svoja mišljenja o svim temama koje se tiču njih samih, uzimajući u obzir njihovo godište i zrelost, u jednakoj meri kao i druga deca i da im bude dostupna pomoć u odgovarajućem obliku u zavisnosti od godišta i vrste invaliditeta.

Sažetak koji sledi ocrtava neke od najboljih načina, po UNICEF-u, kako i gde deca sa invaliditetom mogu da učestvuju u odlučivanju.

Gde deca sa invaliditetom mogu da učestvuju?

Prilike za učestvovanje za decu sa invaliditetom moraju da budu iste kao i za svu decu. Mnogo se može učiniti za decu sa invaliditetom na lokalnom nivou. Deca mogu da obaveste zajednicu o situacija ili barijerama sa kojim se susreću kao deca sa invaliditetom i da pomognu da se pronađu odgovarajuća rešenja da se oni prevaziđu, kroz priključivanje u lokalne odbore, organizacije vođene od strane dece, školaska veća, veća mladih, parlamenti itd. Na primer, UNICEF objašnjava da dete sa invaliditetom može da pruži pregled gradskog prevoza ili dizajna školskog igrališta sa njihove tačke gledišta. Deca takođe mogu da sprovode ili doprinesu istraživanju pristupačnosti lokalnih delatnosti ljudima sa invaliditetom. Takođe mogu da stimulišu razgovor na nivou zajednice o predrasudama ili isključuvanju u zajednici i kako ih smanjiti. To mogu da postignu pisanjem članaka za lokalne novine ili učestvovanje u inicijative socijalnih medija. Deca sa invaliditetom takođe mogu da obrazuju vršnjake o invaliditetu.

Na nivou države, deca sa invaliditetom mogu da učestvuju u raznim aspektima vlade pružajući uvide u reformu zakonodavstva, kreiranje politike, planiranje, skupljanje podataka i alokacija resursa. Mogu biti uključeni u istraživanje ili prezentovati ideje o invaliditetu na nacionalnim ili međunarodnim forumima. Deca sa invaliditetom mogu čak i da budu uključena u proces izveštavanja Odboru za prava osobe sa invaliditetom.

Kako deca sa invaliditetom mogu da učestvuju?

Participacija može da bude u obliku odvojene ( misleći na objekat poseban za decu sa invaliditetom) ili inkluzivne prirode, ali svaka prilika za uključivanje u društvo treba da budu u potpunosti dostupna za decu sa invaliditetom.

Ali, ako dete izabere izdvojeno okruženje za priključivanje, ono može obezbediti za dete siguran prostor u kojem može da razvije posebnu tačku posmatranja problema specifičnih za decu sa invaliditetom koja možda nije moguća u većoj postavci. Uključenje u društvo uvek mora početi sa saglasnošću deteta, mora biti etičko, prilagodjeno invaliditetu.

UNICEF određuje 3 različita nivoa uključivanja u proces odlučivanja:

1.) Konsultacije- kada odrasli razgovaraju sa decom sa invaliditetom o njihovim iskustvima. Ovaj tip pokreću i vode odrasli ali prepoznaje da deca sa invaliditetom imaju potrebna znanja da doprinesu donošenju odluka odraslih.

2.) Saradnja- kada odrasli i deca aktivno učestvuju u bilo koje nivou odluke ili projekta. To predstavlja partnerstvo između odraslih i dece gde je donošenje odluke podeljeno, unapređujući dete. Na primer, dete bi moglo da sarađuje u istraćivanju ili razvoju politika.

Na primer princip saradnje se može videti u Estoniji. Ombudsman za decu je formirao savetodavni odbor koji se sastoji od dece, uključujući i decu sa invaliditetom, koja pripadaju različitim organizacijama mladih u Estoniji. Odbor pomaže Ombudsmanu da donosi odluke.
 
3.) Vođstvo dece- kada deca dobiju priliku da pokreću aktivnosti i zastupaju sami sebe. Dopušta deci da identifikuju rizične tačke i kontrolišu proces. Ovde odrasli radije preuzimaju ulogu moderatora pre nego inicijatora. Na primer, deca mogu sebe zastupati na sudovima, kroz žalbeni mehanizam i u edukaciji vršnjaka.
 
Kreiranje inkluzivnog okruženja za učestvovanje:
 
Prvo, važno je proveriti da li okruženje dopušta da svi jednako učestvuju (npr. da li postoje rampe ili dovoljno široki ulazi). Postoji mnogo tipova invaliditeta pa je jako važno prilagoditi se individualnosti svakog deteta pojedinačno na osnovu njihovog specifičnog pogoršanja. Takođe treba pitati dete kako najbolje ispuniti njihove potrebe. Ipak, treba izbegavati pružanje pomoći detetu sa invaliditetom osim ako im je potrebno ili oni to zatraže. Budite otvoreni ka mogućim promenama da biste se prilagodili detetu.Prepoznati da svako dete poseduje nešto čime mogu da doprinesu grupi ali to mogu da vrše na razne načine. Takođe se fokusirajte na prednosti deteta.
 
U grupnim situacijama, obezbedite vreme deci da se međusobno upoznaju. Ohrabrite decu sa invaliditetom da doprinose jednako i postupaju po istim pravilima kao i druga deca. Uvedite aktivnosti putem koji deca mogu da nauče nešto o iskustvima invaliditeta. Ohrabrujte timski rad i rad u paru tokom aktivnosti ukoliko je nekome potrebna pomoć ili podrška. Ovo stvara osećaj jednakih mogućnosti.
 
Za više informacija kako postići uspešno uključenje u društvo obratite se:

UNICEF (June 2013) Take Us Seriously: Engaging Children with Disabilities in Decisions Affecting Their Lives.

Pripremila Emma Anderson za Child Protection Hub za Jugoistočnu Evropu, Decembar 2016

Izvori:

Inclusion Europe (June 2014) Rights of Children with Disabilities in the International Human Rights Framework and European Union Policy: Norms, Concerns and Opportunities.

UNICEF (June 2013) Take Us Seriously: Engaging Children with Disabilities in Decisions Affecting Their Lives.

Konvencija Ujedinjenih Nacija o pravima osoba sa invaliditetom. (CRPD) Glanak 7. dostupan na  :http://www.un.org/disabilities/convention/conventionfull.shtml

[1] UNICEF (June 2013) Shvatite nas ozbiljno: Pokretanje dece sa invaliditetom u odlukama koje se tiču njihovih života.Dostupno na: https://www.unicef.org/disabilities/files/Take_Us_Seriously.pdf

[2] UNICEF (June 2013) Pokretanje dece sa invaliditetom u odlukama koje se tiču njihovih života: 14

[3] Inclusion Europe (June 2014) Prava dece sa invaliditetom u međunarodnom okviru ljudskih prava i politici Evropske Unije: Norme, brige i prilike. Dostupno na: http://www.inclusion-europe.org/childrights4all/images/HoV_Policy_briefi..

Vrsti publikacije
Total pages
3
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
942
Odrasli su odgovorni za bezbednost dece u bilo kom kontekstu. Ali zbog svoje bezbednosti, deca moraju i sama da znaju nekoliko stvari i mi se oslanjamo na vas - profesionalne zaštitnike dece, sportske radnike ili čak roditelje i nastavnike, da…
yes
0
6532
Deca imaju pravo da utiču na odluke  koje ih se tiču,  ali za decu sa invaliditetom iskazivanje sopstvenog mišljenja nailazi na posebne prepreke. Ovo je najčešće zbog predrasuda i stigmatizacije koji prate invaliditet kao i niska…
0
121
In January 2016, five of the Save the Children country offices in Eastern Europe (Armenia, Albania, Georgia, Kosovo and North-West Balkans), with the support and guidance of Save the Children US, launched a three-year regional project – Community-…
0
106
Procjenjuje se da u Bosni i Hercegovini živi oko 70.000 djece koja imaju neku vrstu invaliditeta ili poteškoće u učenju i razvoju. Riječ je o izrazito ranjivoj grupi bh. društva, koja je suočena s predrasudama, isključenošću i zanemarenošću od…
0
177
Ova situaciona analiza predstavlja pokušaj da se podaci koji postoje o položaju dece sa smetnjama u razvoju i invaliditetom sakupe na jednom mestu, kako bi se ukazalo na glavne pravce rada na unapređenju položaja i dobrobiti ove kategorije osoba sa…
0
4889
ŠTA SE DESI KADA PRESTANEMO LJUDE DA "STAVLJAMO U KUTIJE" Ovo je video sa veoma snažnom porukom, u produkciji TV2 Danska. Video je nastao kao trominutni društveni eksperiment u kojem se najpre teži grupisanju ljudi na osnovu jedne ili dve zajedničke…
0
164
Projekat Alternative Care Training (ACT projekat) se skoro bliži kraju. ACT je imao za cilj da poboljša (pristup) prijem u aranžmanima alternativne nege za decu bez pratnje, uzrasta od 15-18 godina sa posebnim fokusom na Bugarsku, Italiju i Španiju…
0
446
Inkluzija Roma predstavlja važan potez za Rumuniju. Uz sve stariju populaciju i sve brojnije mlade pripadnike romske manjine, Rumunija ne može da dozvoli da romska deca i omladina budu zapostavljena. Rumunske romske porodice čine brojnu i izuzetno…
no
0
153
Nezavisna revija socijalne zaštite djece u Engleskoj objavila je osvrt na rad s djecom i mladima kroz razgovore. Razgovori su organizovani u martu 2021. godine uz korištenje grupa i mreža koje su već bile poznate mladima. Nezavisna revija…
no
0
85
COVID-19 je na bezbroj načina poremetio život i odraslih i dece, pri čemu su neke porodice pogođene više od drugih. Zaključavanje i zatvaranje škola značili su dodatni stres za roditelje i negovatelje - a deca u teškim okolnostima doživela su…
0
1667
Šta je TikTok? TikTok je aplikacija za kreiranje i dijeljenje video sadržaja, često uz zvuk. Pokrenut je prije dvije godine i ima više od 800 miliona aktivnih korisnika širom svijeta. Na platformi se može pronaći gotovo svaka vrsta sadržaja,…
0
24
Prema dobrotvornoj organizaciji Save the Children, stotine maloletnika bez pratnje suočavaju se sa nasiljem i zlostavljanjem dok putuju preko granica EU. Ova organizacija kaže da postoji bezbroj slučajeva stradanja ili svedoka zločina, posebno duž…
0
10
Plan društvene mreže Facebook da primeni end-to-end enkripciju na svim proizvodima za razmenu poruka, negativno utiče na otkrivanje eksploatacije neke od britanske dece. Kompanija je ovo priznala odboru Donjeg doma parlamenta.   Firma preduzima…
no
0
26
Dječji psihijatar Saretta Lee dijeli svoje profesionalno mišljenje dok razmišlja o tome kako je pandemija COVID-19 uticala na djecu. Djeci je potrebna povezanost Mnogo učenja i ličnog razvoja događa se u odnosima, pa čak i stidljiva djeca i djeca…
no
0
Na službenoj stranici Evropske unije objavljen je članak o mjerama koje EU i Evropski parlament poduzimaju za zaštitu djece i unapređenje njihove dobrobiti. Prava i zaštita djece kao prioritet EU Zaštita i promocija dječijih prava je bio…