Start and finish time of webinar
15:00-16:00 CET

O vebinaru:

Sa zadovoljstvom vas pozivamo na sledeću sesiju Childhub serije vebinara o INSPIRE strategijama! Ovog puta ćemo razgovarati o dve INSPIRE strategije:

  • strategija broj 6 "odgovor i podrška“, kroz primer oblika dobre prakse iz Gruzije - Programa za decu koja se nalaze u uličnoj situaciji, a koji je implementiran u ovoj zemlji
  • strategija broj 4 "podrška roditeljima i starateljima", predstavljanje programa koji je razvijen u SAD-u za roditelje i staratelje radi poboljšanja veština roditeljstva

Program podrške deci koja se nalaze u uličnoj situaciji je deo strategije broj 6 ali se bavi i bitnijim aspektima :

1) Implementacija i sprovođenje zakona - kroz pružanje ekspertize radnim grupama na državnom nivou;

2) Sigurno okruženje kroz pružanje usluga dnevne brige i skloništa za decu, koja se nalaze u uličnoj situaciji, a koja rade 24 sata;

3) Usluge odgovora i podrške pružanjem kontinuiteta usluga za decu koja se nalaze u uličnoj situaciji putem mobilnih timova, socijalnog rada i psihološke podrške, hitnog pružanja pomoći;

4) Obrazovanje i životne veštine kroz osnovno opismenjavanja i učenje računanja kao i kroz programa obuke o životnim veštinama za mir (Peace Road Life Skills Curriculum).

Tokom ove sesije posebno ćemo se fokusirati na aspekte odgovora i podrške i unapred se radujemo vašim komantarima i pitanjima!

O predavaču:

Maja Mgeliashvili je koordinator za politike i zagovaranje dečije zaštite sa preko 13 godina iskustva u socijalnom radu i razvoju politika i praksi. Njeno iskustvo uključuje rukovodeće i savetodavne funkcije u vladinim i ne profitnim organizacijama. Ona je trenutno koordinator programa za usluge koje se tiču dečije zaštite i njihovog zagovaranja u World Vision-u u Gruziji, i pruža tehničku ekspertizu i smernice za implementaciju nacionalnih programa kao i programa koji se realizuju okolini; Koordinira službama za zaštitu najugroženije dece; Predstavlja organizaciju na sastancima i događajima na visokom nivou; Vodi tehnički program za spoljno angažovanje i nadgledanje kampanje "Potreban je ceo svet da se prekine nasilje nad decom" (It Takes a World to End Violence Against Children) u okviru njene zemlje.

Program podizanja bezbedne dece ACT-a (ACT Raising Safe Kids Programme) odnosi se na strategiju broj 4 i predstavlja program prevencije u grupi, čiji je cilj da pomogne roditeljima i starateljima dece do 8 godina da promene ili poboljšaju njihove roditeljske veštine i prakse - čime se poboljšavaju pozitivni odnosi na relaciji roditelj-dete, umanjuju problemi u ponašanju dece i sprečavaju oblici zlostavljanja i zanemarivanja dece. Program je razvijen 2001. godine u tri grada u Sjedinjenim Američkim Državama od strane Udruženja psihologa Amerike, Kancelarije za prevenciju nasilja (American Psychological Association’s (APA) Violence Prevention Office). ACT koristi interaktivni pristup utemeljen na snagama, bez predrasuda , koji se zasniva na psiho-obrazovnom modelu koji kombinuje interpersonalne interakcije i obrazovne informacije. Započet u SAD-u, ACT je sada prilagođen i implementiran u Bosni, Brazilu, Kolumbiji, Hrvatskoj, Ekvadoru, Grčkoj, Gvatemali, Japanu, Meksiku, Peruu, Portugalu, Puerto Ricu, Rumuniji i Turskoj.

Dr Mihaela Dranof ima veliko kliničko i forenzičko iskustvo u radu sa decom i odraslima. Nezina područija stručnosti su psihoterapija za decu i porodice, i forenzička procena za sudove koji se bave porodicama i migrantima. Ima veliko iskustvo u radu s decom i porodicama u kontekstu dinamike roditelja i deteta i dinamike odnosa u porodici, posebnih potreba, razvoda i razdvajanja, pitanja preseljenja i migracija, anksioznosti i poremećaja raspoloženja. Dr Dranof je takođe stručnjak u utvrđivanju najboljeg interesa deteta u pritvoru i proceni roditeljskog rasporeda, kao i u slučajevima koji se odnose na azil i migracije, od strane Vrhovnog suda u New Jersey-u, Porodičnog suda i Imigracijskog suda. Ona je takođe zaposlena kao konsultant za Izvršni odbor za procenu imigracija (Executive Board for Immigration Review (EOIR)) u Ministarstvu pravosuđa, i kao forenzički konsultant za Lamb & Maddux Group, LLC. Ona je glavni koordinator programa ACT-a za podizanje bezbedne dece (ACT Raising Safe Kids Programme) koji je razvilo udruženje psihologa Amerike. Dr. Dranof nekoliko puta godišnje vodi radionice za roditelje kao i za lokalne škole i agencije. Ona takođe često izlaže na lokalnim i nacionalnim stručnim konferencijama o temama vezanim za dečiju psihologiju, zastupanje dece, forenzičku procenu i mentalno zdravlje migranata.

O INSPIRE seriji vebinara:

U januaru i februaru ChildHub predstavlja INSPIRE paket: INSPIRE paket je pristup koji se zasniva na dokazima u revitalizaciji, fokusiranju i širenju postojećih multisektorskih napora za sprečavanje i reagovanje na nasilje nad decom. Razvijen je u suradnji sa organizacijama WHO, CDC, Globalnim partnerstvom za okončanje nasilja nad decom, PEPFAR, PAHO, UNICEF, UNODC, USAID, Together for Girls i Svetskom bankom. Paket se temelji na konvergenciji između navedenih organizacija i partnerstava u strategijama koje su preporučili i predstavlja najbolje dostupne dokaze.

Sedam strategija su:

  1. Implementacija i primenjivanje zakona
  2. Norme i vrednosti
  3. Sigurno okruženje
  4. Podrška roditelja i staratelja
  5. Ekonomsko osnaživanje
  6. Usluge odgovora i podrške (eng. response and support sevices); i
  7. Obrazovanje i životne veštine.

Ovih je sedam strategija utemeljenih na naučnim dokazima dopunjene su sa još dve: multisektorska koordinacija i monitoring i evaluacija. Osnovni INSPIRE dokument je sada dopunjen sa detaljnim priručnikom „Implementacija INSPIRE-a“ koji objašnjava kako izabrati i implementirati intervencije iz svake od sedam strategija, a takođe pruža i sažet pregled Indikatora kojima je moguće izmeriti uticaj intervencija.

Ovde možete pronaći sve INSPIRE materijale.

Ovo je treći u seriji vebinara, snimak prethodna dva vebinara o strategiji broj 7 i strategiji broj 3 su dostupni!

Kako da prisustvujete vebinaru:

Kliknite na link ispod kako biste se prijavili za webinar. Nekoliko sati pre početka vebinara stići će vam e-mail sa linkom za sobu za vebinar kao i uputstvo kako mu se priključiti. Priključivanje vebinaru je vrlo jednostavno, ne zahteva posebne veštine, a traje svega minut ili dva. Vebinar možete pratiti sa vašeg računara, tableta ili mobilnog telefona.

Ovde možete proveriti vreme početka vebinara u vašoj vremenskoj zoni.

 

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
73
Mnoge zemlje u Evropi sada brzo kreću ka uspostavljanju, razvoju i proširenju Barnahusa ili sličnih usluga. Kako ovaj pokret hvata zalet, polje znanja i iskustva raste. Serija PROMISE vebinara upućuje otvoreni poziv za pridruživanje …
yes
0
67
Drugi vebinar iz mini serije vebinara o forenzičkim intervjuima u Barnahusu ugostićemo 07. marta u 14:00 časova, kako bismo predstavili strategije i pristupe za zadovoljavanje individualnih potreba svakog djeteta i za osiguranje ravnopravnog…
yes
0
62
U našem drugom vebinaru o Barnahus-u uporedićemo kako Barnahus Linkoping (Švedska) i Poliklinika za zaštitu djece i mladih grada Zagreba (Hrvatska) rade na postizanju standarda kvaliteta Barnausa u svojim lokalnim kontekstima. Svi…
0
78
Childhub nastavlja sa serijom Barnahus-a u 2019. godini! U saradnji sa PROMISE projektom, organizujemo mini seriju vebinara o vođenju forenzičkih intervjua sa decom koja su žrtve ili svedoci nasilja. Pridružite nam se na prvoj…
yes
0
90
Webinar je drugi u nizu u kojem će se predstaviti sedam strategija smanjivanja nasilja nad djecom, nazvanog INSPIRE. Predstavit će se strategija br. 3 "Sigurna okruženja".   O webinaru: Na temelju otkrića da većina nasilja koje rezultira hitnim…
yes
0
42
O vebinaru: Saradnja može biti sama po sebi treška, a kamoli kada se sarađuje pod visokim standardima. U tom cilju, standardi kvaliteta Barnausa postavljaju smernice: Standard 2 - Multidisciplinarna i međuagencijska saradnja, i Standard 5 -…
yes
0
108
Pridružite nam se na poslednjem, u nizu od mini serije vebinara na temu forenzičkih intervjua u Barnahus-u 14. marta u 14:00 časova, koji je osmišljen u saradnji sa PROMISE projektom! U vezi sa Standardom kvaliteta Barnahus-a…
0
50
Publikacija INSPIRE Sedam startegija za okončanje nasilja nad decom prevedena na srpski jezik. Publikaciju na srpskom možete preuzeti ovde.
yes
0
68
O vebinaru: U prve dve godine, Globalno partnerstvo za okončanje nasilja nad decom napravilo je značajan napredak u ujedinjenju glasova, akcija i resursa različitih zainteresovanih strana u jedinstvenoj javno-privatnoj saradnji usmerenoj…
0
24
Sa zadovoljstvom Vas pozivamo na sljedeću sesiju Childhub serije vebinara o INSPIRE strategijama! U četvrtak 07. februara imaćemo zadovoljstvo da od dva odlična govornika čujemo o dobrim praksama u kojima su učestvovali a u vezi sa dvije nove…
yes
0
32643
Što više saznajemo o nasilju nad decom, sve je jasnije da rešavanje tog problema predstavlja moralni imperativ. Izloženost nasilju, bilo kratkoročna ili dugoročna, ostavlja isključivo negativne posledice po fizičko i mentalno zdravlje. Podaci takođe…
0
381
Ovaj paket od sedam strategija  temelji se na rastućim dokazima da je nasilje nad djecom moguće prevenirati i na rastućem javnom konsenzusu kako se nasilje više neće tolerirati. Paket strategija trebao bi unificirati višesektorski trud i…
yes
0
1701
UNICEF je proučavao ishode brojnih programa za sprečavanje i suzbijanje nasilja primenjivanih širom sveta, i na osnovu toga je utvrdio šest strategija za koje se pokazalo da imaju najviše efekta. Projekti za sprečavanje i suzbijanje nasilja navedeni…
yes
0
31
Ponosni smo što vas možemo pozvati na zadnji dio serije webinara ChildHub INSPIRE! U četvrtak, 9. svibnja, izvrsna predavačica iz Hrvatske raspravit će o tome kako je zakonodavstvo ključno u sprječavanju i reagiranju na nasilje nad djecom i među…