Procjenjuje se da je 4,640 djece doputovalo u Irak ili Siriju, samostalno ili uz pratnju roditelja, kako bi se pridružilo “Islamskoj državi”. Od perioda sloma ove terorističke grupe, smatra se da velik broj navedene djece živi u imigrantskim kampovima u iznimno lošim uvjetima. Oni nisu bili isključivo žrtve trgovine i regrutacije, već i svjedoci ekstremnog nasilja i indoktrinacije. Pozivamo vođe država da se hit oglase i zagarantiraju djeci njihova prava. 

Prije i nakon proglasa kalifata tzv. Islamske države 2014. godine, ljudi iz više 80 zemalja su doputovali u Irak i Siriju kako bi se pridružili terorističkoj grupi. Dovedeni protiv vlastite volje ili rekrutirani, nosili su oružje, čuvali strateške lokacije i zarobljavali civile. Također su bili žrtve seksualnog nasilja, prisilnih brakova ili su iskorištavani kao bombaši samoubojice.

Nažalost njihova noćna mora nije zaustavljena padom ISIL-a; u al-Hol kampu u Sjevernoj Siriji, u kojemu se nalazi najveći broj imigranata i rodbine ISIL-ovih boraca, iz područja prethodno okupiranih ISIL-om. Među njima je 371 dijete umrlo u 2019. godini zbog života u iznimno lošim uvjetima.

Pravo na povratak

Bez obzira na njihovu ulogu, ukoliko su bili rekrutirani ili su njihovi roditelji bili povezani s ISIL-om, Konvencija o pravima djeteta navodi kako ta djeca i dalje imaju svoja prava. Države koje su ratificirale Opcionalni Protokol Konvencije o uključenosti djece u oružanim konfliktima, kao što je npr. Švicarska, imaju obvezu demobilizirati djecu regrutiranu od strane navedene grupe i pomoći u njihovoj reintegraciji u društvo.

Pozivamo sve vlasti da kroz repatrijaciju prihvate međunarodnu odgovornost za svoje državljane, napose djecu. Države imaju odgovornost facilitirati njihovu rehabilitaciju i oporavak. Nadalje, moraju osigurati da navedena djeca nisu otuđena od svojih roditelja, osim ukoliko to nije u njihovom najboljem interesu te da nisu kriminializirana zbog povezanosti ili uključenosti u terorističku grupu.

Saznajte više o situaciji u kojoj se nalaze djeca koja su bila uključena u oružane grupe, njihovim pravima te što Tdh i njihovi partneri preporučuju, tako što ćete pročitati članak, „Dovedimo djecu kući: pristup pravima djeteta za njihov povratak iz ISIL-a“.

 

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
13
Nakon smrtonosne eksplozije koja je u utorak navečer potresla Bejrut, Terre des hommes se mobilizira za pomoć libanonskom stanovništvu. Dio naših lokalnih timova trenutno se nalazi u Bejrutu za pružanje hitne pomoći, s posebnim naglaskom na…
yes
0
112
Predsjednik Rumunskog fudbalskog saveza i savezna sekretarka Rumunskog gimnastičkog saveza potpisali su javnu obavezu da će poduzeti posebne mjere za zaštitu sve djece koja treniraju i bave se sportom u tim klubovima, što je prvo u Rumuniji. Ova…
0
140
U okviru projekta REVIS - Odgovor na vršnjačko nasilje među d(j)ecom u školama i sus(j)ednim okruženjima, održava se Trening za trenere na kojem učestvuju po dva profesionalca iz Hrvatske, Bugarske, Rumunije i Srbije. Tijekom dvotjednog treninga…
yes
0
186
Eskalacija neprijateljstava u Ukrajini ima uticaja na civilno stanovništvo i djecu koja su već pod velikim stresom od višegodišnjih napetosti. Švicarska organizacija za pomoć djeci Terre des hommes duboko je zabrinuta zbog situacije. Terre des…
yes
0
152
U Terre des hommes, učešće dece nije samo prazna reč. To je vrednost i posvećenost koja se provlači kroz sve naše projekte. Zbog toga smo u okviru našeg I-Restore projekta, koji ima za cilj da promoviše sistem pravosuđa prilagođen deci koristeći…
yes
0
180
Terre des hommes (Tdh), vodeća švicarska organizacija za pomoć djeci, djeluje u Albaniji od 1993. godine u oblasti prava djeteta, zaštite djece, migracija i maloljetničkog pravosuđa. Terre des hommes područje stručnosti uključuje: psiho-socijalne…
yes
0
20
Drugu godinu zaredom Božić i Nova godina proslaviće se drugačije za stotine albanskih porodica pogođenih zemljotresom 26. novembra 2019. "Konačno, moja djeca će slaviti kao i njihovi prijatelji. Kupit ću im i neke male poklone. Hvala vam od srca,…
yes
0
139
Švicarska organizacija za zaštitu djece, kao partner UNICEF-a u implementaciji, u okviru svog rada s općinom Budimpešta, Metodističkim društvenim centrom i institucijama Budimpešte i Trauma centrom, ispitivala je sudbinu djece koja postaju žrtve i…
0
2
Između 10. marta i 09. aprila 2020. godine, Fondacija Terre des hommes Rumunija, organizovala je 11 vebinara na teme koje se tiču romske nacionalnosti, anti-diskriminacije i školskog učinka, inkluzivne i interaktivne metode u obrazovnim kontekstima…
0
4
U novom izveštaju „Turn the tide“ UNHCR upozorava na postojanje krize u obrazovanju, navodeći podatke koji ukazuju da oko 4 miliona dece izbeglica širom sveta ne idu u školu. Posebno je zabrinjavajuća razlika među polovima, kako izveštaj…
0
142
18 posto djece u dobi od 12 do 14 godina bile su žrtve nekog oblika nasilja preko interneta, a 11 posto njih izjasnilo se kao internet nasilnici. Od djece koja su bila izložena učestalom nasilju na internetu, njih 62 posto izjavilo je kako je…
0
95
Od 2012. godine 11. oktobar zvanično je prepoznat kao Međunarodni dan devojčica. Prema Ujedinjenim nacijama, "ovaj dan ima za cilj da ukaže i odgovori na potrebe i izazove sa kojima se suočavaju devojčice, istovremeno promovišući osnaživanje…
0
93
Nacionalna mreža za decu Bugarske objavila je podsetnik da je 12. jun svetski dan borbe protiv dečijeg rada. Danas radi 152 miliona dece, od čega 72 miliona obavlja opasan rad. To znači da je skoro jedno od desetoro dece u svetu žrtva dečijeg rada.…
0
91
Na društvenim je mrežama lako upasti u zamku pretjeranog objavljivanja sadržaja, a roditelji čiji je vitalni element dijeljenje, dijele detalje iz života svoga djeteta bez selekcije. Stručnjaci smatraju da je takvo ponašanje vrlo opasno. Za naziv…
0
40
Određene riječi i izrazi koji privlače dječje predatore Roditelji mogu postaviti postavke privatnosti na Facebooku 'ekstremno', ograničavajući postove da ih vide samo obitelj i prijatelji i preskačući hashtagove. Ali ako odluče podijeliti, trebali…