U listopadu (20. – 23.) na Bjelašnici je održana četverodnevna obuka za primjenu Programa za razvoj socio-emocionalnih kompetencija djece. Na obuci su sudjelovali dnevni centri i centri za socijalni rad iz Bosne i Hercegovine i Crne Gore.

Program za razvoj socio-emocionalnih kompetencija djece nastao je u sklopu projekta ENVISION – Kreiranje podržavajućeg okruženja za socijalno uključivanje djece – faza II, koji Save the Children za sjeverozapadni Balkan provodi u partnerstvu s nevladinim organizacijama „Nova Generacija“ Banja Luka, „Otaharin“ Bijeljina, Omladinskim centrom „Vermont“ Brčko, Udrugom „Altruist“ Mostar, Centrom za prava djeteta Podgorica, i Asocijacijom „Defendologija” Nikšić, kao i centrima za socijalni rad Banja Luka, Bihać i Nikšić.

Prije pripreme samog programa provedena je analiza praksi i potreba u dnevnim centrima u Bosni i Hercegovini i regiji. Djeca koja koriste usluge dnevnog centra su djeca u riziku koja su često izložena odbijanju, različitim vrstama nasilja i zanemarivanju. Zbog tih razloga kod ove djece se učestalije pojavljuju različite teškoće u emocionalnom ili socijalnom funkcioniranju, poteškoće sa školom, poteškoće u odnosima s vršnjacima i slično. Na osnovu ovih informacija, analiza je pokazala da postoji potreba za programom koji bi za cilj imao poticanje vještina prepoznavanja i upravljanja emocijama, kontrole vlastitih reakcija, odupiranja pritisku, empatije, prosocijalnog ponašanja i razvoja otpornosti. Primjenom programa koji su usmjereni na jačanje socio-emocionalnih kompetencija mogu se spriječiti ili nadoknaditi teškoće koje se javljaju uslijed nepovoljnih uvjeta odrastanja i zanemarivanja.

Održani trening je uključivao upoznavanje sudionika s teorijskom pozadinom programa, preduvjetima za njegovu uspješnu primjenu te razvoj vještina za kreiranje i realizaciju radionica koje potiču razvoj socioemocionalnih kompetencija. Zbog interaktivne prirode treninga, sudionici su uspjeli na primjerima vidjeti sam program u primjeni. Tijekom cijelog treninga svi sudionici su aktivno sudjelovali, te s predavačem radili individualne i grupne vježbe s ciljem poboljšanja vještina potrebnih za primjenu programa. Na treningu su sudionici imali priliku razmijeniti iskustva iz dnevnih centara, te vidjeti kako će svaki pojedini dnevni centar prilagoditi program kontekstu u kojem radi. Pored toga predstavnici centara za socijalni rad su mogli vidjeti način rada dnevnih centara, i dobiti ideju na koji način bi mogli primijeniti program u svom kontekstu. Prolaskom kroz ovaj trening sudionici su dobili potrebna znanja i nadogradili već postojeće profesionalne vještine za primjenu Programa.

Program za razvoj socio-emocionalnih kompetencija kod djece nije namijenjen samo za dnevne centre, već je  i zamišljen da stvori zajednički referentni okvir za rad profesionalaca različitih struka koji direktno rade s djecom u riziku ili djecom uključenom u život i/ili rad na ulici. Osim što obogaćuje programski opus, Program je dovoljno fleksibilan za prilagođavanje potrebama trenutne grupe djece i njihovih obitelji, kao i specifičnostima zajednice u kojoj se Program primjenjuje. Zamišljen je za široku primjenu, te se može koristiti i kao dopuna i/ili produbljivanje postojećih sadržaja. Primjenom ovog programa u dnevnim centrima, stručni radnici će moći na vrijeme spriječiti ili korigirati ponašanja izazvana uvjetima u kojima žive djeca s kojima rade, a s vremenom se primjena samog programa može proširiti na ostale institucije ili organizacije koje rade s djecom i na taj se način stvoriti mreža podrške za ciljne skupine.

 

 

Izvor: Šarac, N. (2020). Program za razvoj socio-emocionalnih kompetencija djece. Save The Children.

https://childhub.org/sites/default/files/dsc_0238_1.jpg

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
599
Program za razvoj socio-emocionalnih kompetencija djece nastao je u sklopu projekta ENVISION – Kreiranje podržavajućeg okruženja za socijalno uključivanje djece – faza II, koji Save the Children za sjeverozapadni Balkan (SCNWB), sa sjedištem u…
0
82
U Sarajevu, u sedmici od 8. juna do 11. juna, u organizaciji Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, Save the Children, UNICEF-a i Međunarodnog foruma solidarnosti- EMMAUS, a u sklopu projekta EVAC (end violence against the…
0
13
Početkom vanrednog stanja uzrokovanog pandemijom, počela je i online nastava za skoro svu djecu u Bosni i Hercegovini.  I dok su nastavnici razmišljali o tome kako prilagoditi obimno gradivo, kako ga uskladiti sa digitalnim platformama i…
0
7
Na slici ekrana u malim okvirima vidimo lice nastavnice koja ispituje đake online i đake koji odgovaraju sa slušalicama na ušima, okrenuti zidu i s dlanovima pritisnutim uz potiljak. Samo slušalice smetaju da pomislimo kako prisustvujemo scenama…
0
24
  Entitetska policija Republike Srpske navodi da kao član Međunarodne organizacije "Amber Alert Europe", povodom 25. maja, Međunarodnog dana nestale djece, provode kampanju provode kampanju #NemojBitiLakPlijen (#DontBeAnEasyCatch), čiji…
0
7
Mreža mira prenosi rezultate mini istraživanja kampanje #TvojGlasJeBitan koje je sprovedeno među mladima koji dolaze iz Mostara.  U Mostaru već 12 godina nisu održani lokalni izbori. Mostar je jedini grad na evropskom kontinentu…
0
30
Oblikujemo mir zajedno poruka je kojom je više od 30 mladih danas ukazalo na važnost umjetnosti za promociju i zagovaranje demokratskih vrijednosti i ljudskih prava na edukativnim radionicama, u sklopu Zajedničkog regionalnog programa DFF. …
0
8
Prema UNICEF-u, glavni razlog za odliv mozgova iz BiH je činjenica da su se mladi umorili od čekanja, usled nedostatka mogućnosti da se njihov glas čuje i manjka ulaganja. Predstavnica UNICEF-a Geta Narijan objasnila je da se “sa…
0
56
Ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander održala je proteklog petka, 13. rujna 2019. u Sarajevu predavanje “Zanemarivanje djece: Razvojne i praktične implikacije za stručnjake”. Predavanje je u suradnji sa Poliklinikom…
0
26
Kako prenosi Klix.ba, migrantski kamp Lipa, koji se nalazi nekoliko kilometara od Bihaća, još uvijek ne ispunjava osnovne uslove za normalan boravak. Trenutno su postavljeni vojni šatori koji prokišnjavaju, tekuće vode nema, a ona u bocama i…
0
18
U 2018. godini Međunarodna organizacija za migracije (IOM) - uz podršku Evropske unije - otvorila je četiri nova Privremena prihvatna centra u Bosni i Hercegovini, koji su namenjeni ugroženim migrantima: porodicama i muškarcima. Centri pružaju…