Nacionalistička grupa u Rumuniji iskoristila je bitku za starateljstvo jedne Rumunke u Finskoj, kao dokaz korumpiranih vrednosti sa Zapada.

 

Pravoslavno bratstvo, rumunska nacionalistička organizacija koja tvrdi da ima 2.000 članova i koja promoviše slogan: „volite Boga, naciju i zemlju“, bile su vidljive početkom februara, na skupu od 50 ljudi koji su protestovali ispred finske ambasade u Bukureštu, u Rumuniji. Grupe poput Pravoslavnog bratstva uhvatile su se priče jedne majke, Rumunke, kojoj su finske socijalne službe oduzele decu, i predstavile to kao dokaz raskida Evrope sa „tradicionalnim porodičnim vrednostima“. Priča se od tada koristi za manipulisanje javnim mnjenjem protiv Evropske unije.

Borba za starateljstvo 

2007. godine, Rumunka je napustila muža FInca, i odvela decu u sklonište za žrtve porodičnog nasilja. Kasnije, par se razveo, a prema rumunskom Ministarstvu spoljnih poslova, majka je dobila starateljstvo nad decom. Ali, finske socijalne službe su 2016. odlučile da, na osnovu „nestabilnog ponašanja majke, šteteći razvoju dece“, decu treba odvojeno smestiti u ustanove za brigu o deci. Majka je u međuvremenu optužila Finsku da krši njena ljudska prava i da se prema njoj ponaša diskriminatorno jer je Rumunka. Ona je postavljala video i audio zapise svoje dece na društvenim mrežama, i time izgubila prava na posete.

Njena priča dobila je na značaju u rumunskim medijima, gde je postala političko sredstvo i kampanja za porodične vrednosti među nekim verskim grupama. Žena takođe ima svoj blog i Facebook stranicu, a pokrenula je kampanju prikupljanja sredstava prošlog novembra kako bi pokrila svoje pravne troškove borbe (koju je od tada podržalo 160 donatora). Trenutno su i pravoslavna crkva u Rumuniji i rumunski ambasador u kontaktu sa finskom ambasadom kako bi pronašli rešenje.

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
31
Rumunski nacionalni savet za izbeglice (CNRR) objavio je na svojoj veb stranici iscrpan i detaljan izveštaj o integraciji izbeglica u Rumuniji, na engleskom i rumunskom jeziku. Studija je sprovedena sa ciljem analize faktora koji utiču na kvalitet…
0
314
Andrea Čep, političarka UDMR-a, rekla je da je trenutno usvojeni zakon u Rumuniji pojednostavio postupak usvajanja. Obavezni kurs može se polagati i na mađarskom jeziku, a diploma će važiti pet godina, umesto dve. Uklonjena je odredba da člana…
yes
0
32
Fondacija Terre des hommes razvija FabLab u Targu Ocna kako bi maloletnici (14-23 godine) iz lokalnog Obrazovnog centra mogli da steknu veštine za bavljenje nekom profesijom. FabLab će se održati u tamošnjoj Tehnološkoj gimnaziji, u saradnji sa…
yes
0
242
Autorka: Laura Grünberg, Ph.D Profesorka Univerziteta u Bukureštu, Fakultet sociologije, osnivačica AnaLyse Feminist Society AnA, ekspertkinja za pitanje roda i autorka dečje literature. Istanbulska konvencija o sprečavanju i borbi protiv nasilja…
0
113
Komisija Saveta Evrope protiv rasizma i netolerancije (ECRI) zabrinuta je zbog rasističkih incidenata i slučajeva govora mržnje, diskriminacije Roma i LGBT zajednice, kao i zbog neadekvatne reakcije pravosuđa u Rumuniji, uprkos nekim akcijama koje…
0
40
Istraživanje je otkrilo vezu između institucionalne deprivacije i manje veličine mozga u ranom zrelom dobu. Londonski tim ispitivao je grupu usvojenika iz ustanova u Rumuniji za vreme vladavine Čaušeskua, kada deca nisu imala igračke, hranu niti…
yes
0
942
Odrasli su odgovorni za bezbednost dece u bilo kom kontekstu. Ali zbog svoje bezbednosti, deca moraju i sama da znaju nekoliko stvari i mi se oslanjamo na vas - profesionalne zaštitnike dece, sportske radnike ili čak roditelje i nastavnike, da…
yes
0
57
Fondacija Terre des hommes u Rumuniji, nedavno je kreirala, u okviru projekta BRIDGE, niz informativnih i motivacionih materijala na temu rodno zasnovanog nasilja, posebno jer ovo nasilje pogađa i decu izbeglice. Materijali su bogato ilustrovani,…
yes
0
96
Više od 35 učesnika iz nekoliko zemalja (Holandija, Irska, Peru, Mađarska, Grčka, Rumunija, Danska) prisustvovalo je majskom vebinaru „Prvi mart: Zaštita u sportu“. Bio je to prvi vebinar o zaštiti dece u sportu, koji je organizovala Fondacija Terre…
0
13
U Rumuniji, Predstavnički dom izglasao je predlog zakona prema kojem će deca seksualno obrazovanje pohađati samo ako to roditelji zatraže od škole. Naziv predmeta je takođe promenjen u zdravstveno obrazovanje. Istovremeno, glasali su za predlog…
yes
0
26
Između 19. i 26. novembra, održano je 9. izdanje "Dana preuzimanja". Ovo je kampanja Fondacije Terre des hommes koja promoviše pravo dece na izbor. Pandemija nije sprečila razvoj ovog izdanja, koje je u potpunosti prilagođeno onlajn veryiji. S jedne…
0
3735
Više od 5.000 mladih Rumuna, uzrasta do 18 godina, nestalo je u prošloj godini (od 30. aprila 2018. do 20. maja 2019. godine), prema podacima Uprave za kriminalističke istrage Generalnog policijskog inspektorata koje je predstavio Save the Children…
0
2
Između 10. marta i 09. aprila 2020. godine, Fondacija Terre des hommes Rumunija, organizovala je 11 vebinara na teme koje se tiču romske nacionalnosti, anti-diskriminacije i školskog učinka, inkluzivne i interaktivne metode u obrazovnim kontekstima…
0
92
Rumunija treba da primeni nacionalni informacioni sistem za usvajanje dece, saopštila je vlada 17. septembra. Projekat, koji košta oko 9,7 miliona evra, deo je rumunske Nacionalne strategije za digitalnu agendu 2020. Cilj mu je da pojednostavi…
yes
0
835
„Samopouzdanija sam, mogu otvorenije razgovarati s ljudima oko sebe i vidjela sam kako su se moji kolege uključili, škola više ne izgleda kao zatvor, to je mjesto gdje možemo ići i osjećati se sigurno baš kao i u obitelji i znamo da nas nitko ne…