8. listopada 2019. godine u Generalnoj skupštini UN-a neovisni stručnjak Manfred Nowak predstavio je Globalnu studiju o djeci lišenoj slobode, dokument bez presedana. Terre des hommes (Tdh) aktivno je doprinio sakupljanjem dječijih prikaza koji su uvršteni u izvještaj.

Između 1,3 i 1,5 milijuna djece je zatvoreno širom svijeta! Lišenje djece slobode ima dugotrajne negativne posljedice na njihov razvoj i njihovu budućnost. Ni jedna vrsta pritvora nije u najboljem interesu djeteta. Iza rešetaka zatvoreni su na izoliranim i tamnim mjestima. Tamo se njihova prava često krše. Oni se suočavaju s velikim rizikom od nasilja, silovanja, seksualnog napada, mučenja ili nečovječnog ili ponižavajućeg postupanja ili kažnjavanja. Ponekad se smještaju u ćelije s odraslima čime im je uskraćeno još jedno pravo.

Osiguravanje da se čuju dječji glasovi

Djeca lišena slobode ostaju zaboravljena. Njihovi se glasovi gube prije nego što dođu u javnost. Globalna studija o djeci lišenoj slobode stavlja u središte pozornosti ovu oštru i često nevidljivu stvarnost. Tdh je Studiju prepoznao kao priliku da se osigura njihovo poštovanje prava i da se njihovo mišljenje uzme u obzir. U tom cilju, Tdh i akademski partneri intervjuirali su više od 270 djece iz 20 zemalja i pitali za njihov doprinos. Većina njih korisnici su naših dugogodišnjih aktivnosti koje izravno podržavaju djecu lišenu slobodu.

Djeca su izrazila da njihova prava nisu zaštićena, uključujući pritvor u lošim uvjetima, uskraćivanje pristupa informacijama, slabo zdravstvo i neadekvatan pristup obrazovanju ili slobodnom vremenu. Mnogi od njih su imali prepreke da stupe u kontakt sa svojim obiteljima i borili su se za pristup podršci za reintegraciju. Izvijestili su da se bore da budu saslušani u odlukama o njima. Djeca lišena slobode, osim diskriminacije, stigme i neslaganja, doživljavaju strah, izolaciju, traumu i štetu. Ali također su podijelili iskustva rezilijentnosti i nade, ističući važnost prijateljstva s vršnjacima i odraslima kojima mogu vjerovati. Mnogo djece imalo je pozitivne težnje za budućnošću izvan zatočeništva, gdje bi se ponovno okupili sa svojim obiteljima i prijateljima i uživali u životu kao neovisna ljudska bića doprinoseći svojim zajednicama. Smatrali su da su obrazovanje i razvoj vještina sastavni dio postizanja boljeg života.

Kristen Hope, Tdh koordinatorica za istraživanje i zagovaranje, objašnjava: „Naš fokus je uvijek slušanje djece. Oni su stručnjaci vlastitih iskustava. Njihove poglede i perspektive treba uzeti u obzir u odlukama o njihovom životu, kao i u širem kreiranju politika. To je razlog zašto Tdh djeluje i na mikro i na makro razini kako bi osigurao da se ispuni pravo sve djece na saslušanje, posebno onih koji su najranjiviji". 

Preporuke

Kao rezultat toga, studija između ostalog preporučuje sljedeće: 
Države bi trebale smanjiti pritvor djetetu na apsolutni minimum i učiniti dostupnim druge alternative pritvoru.
Djeci treba omogućiti pristup pravdi koja je prilagođena njihovim potrebama.
Nijedno dijete se ne smije podvrgnuti mučenju, neljudskom ili ponižavajućem postupanju ili kažnjavanju.
Prema svakom dijetetu se mora odnositi s poštovanjem i treba mu omogućiti kontakt sa svojom obitelji i pravnu pomoć.
Migracije nikada nisu razlog za zadržavanje djece.

"Mnogi su mislili da je nemoguće smisleno i etično uključiti djecu u globalno istraživanje ovog razmjera, ali uspjeli smo. Rezultati pokazuju važnost uključivanja dječjih glasova i podsjeća nas da, uz podršku, i oni mogu biti agenti promjene", dodaje Kristen. Mi ćemo nastaviti borbu za svijet u kojem su djeca slobodna i gradit ćemo ovaj svijet zajedno s djecom.

Pročitajte Izvještaj Opće skupštine

Pogledajte Tdh videozapis koji dječjim glasovima donosi svijet.

http://vimeo.com/360556044

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
40
Određene riječi i izrazi koji privlače dječje predatore Roditelji mogu postaviti postavke privatnosti na Facebooku 'ekstremno', ograničavajući postove da ih vide samo obitelj i prijatelji i preskačući hashtagove. Ali ako odluče podijeliti, trebali…
0
34
U okviru projekta „Pravo deteta da se njegov glas čuje“ koji finansira Evropska unija u okviru Evropskog instrumenta za demokratiju i ljudska prava, a sufinansira se iz budžeta Republike Srbije i uz podršku Kancelarije za saradnju sa civilnim…
yes
0
26
The Safeguarding Resource i Support Hub (RSH) je novi globalni program koji ima za cilj da podrži organizacije koje pružaju različite vidove podrške, u jačanju njihove politike zaštite i prakse protiv seksualnog iskorišćavanja, zlostavljanja i…
0
68
Ove godine smo videli mnogo protesta mladih zbog životne sredine ili drugih ključnih pitanja, što pokazuje da su u stanju da dignu svoj glas i podsećaju nas da ih slušamo. Ipak, i dalje moramo posebnu pažnju obratiti na onu decu i adolescente čija…
0
27
Cilj obeležavanja Međunarodnog dana mladih je da se, pre svega, podigne svest o brojnim kulturnim i pravnim pitanjima koja predstavljaju izazov za mlade u svetu danas, a prvi put je ovaj dan obeležen 12. avgusta 2000. godine, i to na inicijativu…
0
30
Svake dve godine Međunarodno društvo za sprečavanje zlostavljanja i zanemarivanja dece (ISPCAN) objavljuje Svetske nalaze o zlostavljanju dece, zbirku podataka i informacija o politikama, zakonima i programima za zlostavljanje dece širom sveta. Te…
0
35
Kada razmišljaju o tome kako izbeglice biraju zemlju svoje konačne destinacije, evropski kreatori politika retko donose zaključke do kojih su došli kroz diskusiju sa samim izbeglicama. Umesto toga, oni su doneli pretpostavke na osnovu…
0
95
Od 2012. godine 11. oktobar zvanično je prepoznat kao Međunarodni dan devojčica. Prema Ujedinjenim nacijama, "ovaj dan ima za cilj da ukaže i odgovori na potrebe i izazove sa kojima se suočavaju devojčice, istovremeno promovišući osnaživanje…
0
77
Dana 18. decembra 2019. godine, Treći komitet Generalne skupštine UN-a formalno je usvojio Rezoluciju o pravima deteta, koja se fokusira na prava dece bez roditeljskog staranja. Ovo je značajan trenutak u napretku na polju prava dece bez…
0
64
Prema istraživanju sprovedenom 2016. godine, skoro jedan od tri učenika u Norveškoj, starosti 18-19 godina, rekao je da je doživeo neku vrstu fizičkog ili seksualnog uznemiravana u nekom trenutku u prošlosti. U 75% slučajeva počinitelj je bila osoba…
0
27
Veza deteta i životinje je vrlo čista veza, i ona može da pruži smirenost, toplinu, fizičku udobnost i osećaj bezuslovnog prihvatanja. Mnogi kućni ljubimci imali su tešku prošlost, ali svoje poverenje u ljude vraćaju zahvaljujući svojim…
yes
0
31
Pandemija COVID-19 imala je ogroman uticaj na praksu mnogih stručnjaka, uključujući i one iz oblasti zaštite dece. Da bi podržala profesionalce i njihove rukovodioce u radu na zaštiti dece tokom ovog pandemije, Fondacija Terre des hommes razvila je…
0
40
Na samom početku, šta je to TikTok? TikTok je kineska društvena mreža namenjena kreiranju i postavljanju raznolikog video sadržaja, koja je doživela ogroman procvat u poslednjih godinu dana. Ono što je karakteristično za TikTok je da ga koristi…
no
0
153
Nezavisna revija socijalne zaštite djece u Engleskoj objavila je osvrt na rad s djecom i mladima kroz razgovore. Razgovori su organizovani u martu 2021. godine uz korištenje grupa i mreža koje su već bile poznate mladima. Nezavisna revija…
0
14
Da bi deca mogla da budu funkcionalni i korisni članovi društva, moraju da imaju zdrav sistem motivacije. Rana iskustva i nasleđeni geni rade zajedno na formiranju mozga i ponašanja, pa je važno da deca imaju životna iskustva koja podržavaju razvoj…