Ovaj Priručnik odgovara na jednu od glavnih potreba sistema maloletničkog pravosuđa - promene kriminalnog ponašanja kod dece.

Delikventno ponašanje među decom je rezultat višestrukih faktora rizika, s obzirom na to da se mere zaštite koje su se preduzimale - pokazale kao nedovoljne. Profesionalci iz sistema obrazovanja, socijalne zaštite i pravosuđa, kao i roditelji, trebalo bi da imaju specifična znanja i veštine koje doprinose njihovom radu na prevenciji maloletničke delikvencije. Moramo sprečiti neželjeni razvoj u ponašanju svakog deteta i pomoći deci koja iz različitih razloga ne mogu držati svoje emocije i ponašanje pod kontrolom, kao i deca koja su počinila krivična dela.

Pristup ovog Priručnika se zasniva na najnovijim nalazima u psihologiji i neurobiologiji, koji su komplementarni pedagoškim metodologijama. On ima dva dela: jedan teoretski i jedan praktičan. Treba napomenuti da njegova struktura, uslovi za organizaciju i vođenje sesija, imaju fokus na interaktivnim tehnikama i vežbama koje proističu iz iskustava umetnosti i zanata (improvizacije, pokreta ili vizuelne umetničke vežbe) i podstiču reagovanje na suptilne uzročnosti zasnovane na najnovijim studijama i teorijama neurobiologije i obrazovnih nauka.

Prvi deo daje kratak opis glavnih teorijskih elemenata koncepta intervencionog programa za smanjenje pred-delinkventnog i krivičnog ponašanja među decom i adolescentima koji su u riziku.

Praktični deo Priručnika sadrži 20 tema - svaka se može obraditi u jednosatnoj sesiji (60 min.). Ovaj komplementarni program je možda teško organizovati, ali je zaista koristan jer odgovara na akutne potrebe dece u ovom uzrastu za uzorima i za pažnjom odraslih, i to u dvosmernom odnosu, što pruža doslednost i sigurnost mnogo više nego u grupi.

Program je razvio i primenio Terre des hommes Moldavija.

Attachment Size
intervention.sasarman.chiscu_eng_final.pdf27.06 MB 27.06 MB
Vrsti publikacije
Total pages
104
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
89
Djeca i adolescenti uče kroz odnose sa skrbnicima ili značajnim odraslim osobama. Također, ona istražuju, uče i razvijaju se kroz sigurne interakcije s drugima. Uče o samima sebi, o drugima, o svijetu, o granicama, vrijednostima i vjerovanjima, o…
0
129
PRIMJENOM INDIVIDUALNOG PLANA PODRŠKE POBOLJŠANI ODNOSI IZMEĐU UČENIKA I NJEGOVE MAJKE Period pandemije koronavirusa, tokom kojeg se primjenjivao kombinovani vid nastave, neposredne nastave u učionicama i nastave na daljinu, a odjeljenja su…
0
32
Cilj konferencije je predstavljanje značaja usluge socijalne zaštite u zajednici pozitivnom razvoju dece i mladih iz rizičnih grupa, programa prevencije, uspešne prakse i izazova u implementaciji programa resocijalizacije dece sa poremećajem…
yes
0
260
REVIS projekat ima za cilj prevenciju, suzbijanje i reagovanje na vršnjačko nasilje među decom kroz transformaciju društvenih i rodnih normi i ponašanja i stvaranje prostora za decu da osporavaju društvene i rodne norme koje dovode do vršnjačkog…
yes
0
213
Maloljetnici i mladi u obrazovnim i pritvorskim centrima u Rumuniji imaju pravo na budućnost. Terre des hommes (Tdh) od početka 2020. provodi projekt PRECISION za podršku rehabilitaciji maloljetnika i mladih lišenih slobode. U cilju…
0
112
Svako dete ima pravo na život u porodici i porodičnom okruženju. Epidemija zarazne bolesti Covid-19 je dodatno pokazala ranjivost socijalnih ustanova za smeštaj korisnika i istakla potrebu za razvoj usluga koje će podržati: porodice da brinu o…
0
56
Svrha ovog priručnika je pokušati odgovoriti na potrebe djece i pitanja odraslih s kojima se susrećemo u radu u Poliklinici za zaštitu djece grada Zagreba, a odnose se na nasilno ponašanje među djecom (bullying). Njihovo je iskustvo, isto kao i…
no
0
123
Trailblazer program za mentalno zdravlje djece i mladih nacionalni je projekt koji finansira stvaranje timova za podršku mentalnom zdravlju koji rade u školama i na fakultetima za daljnje obrazovanje. Odjel za obrazovanje, Odjel za zdravstvenu i…
0
26
Regionalni skup će okupiti predstavnike lokalne i regionalne samouprave, institucija i ustanova koje djeluju na području socijalne skrbi, pravosuđa i policije, predstavnike akademske zajednice te organizacije civilnog društva koje djeluju na…
0
599
Program za razvoj socio-emocionalnih kompetencija djece nastao je u sklopu projekta ENVISION – Kreiranje podržavajućeg okruženja za socijalno uključivanje djece – faza II, koji Save the Children za sjeverozapadni Balkan (SCNWB), sa sjedištem u…
no
0
66
Novi brifing dokument Agende Djevojke govore (Agenda Girls speak) sastavljen je od informacijai podataka dobijenih kroz niz razgovora sa djevojkama, mladim ženama i stručnjacima kji otkrivaju opasnosti odisključenosti iz škole, društva i okoline.…
0
11
Pozivamo Vas na konferenciju 5. prosinca 2016. u 9. sati u Zagrebu, Miramarska 24, Hotel Internacional. Do sada proveden STOP program, alternativni program prema maloljetnicima za prvo loše ponašanje, u Gradu  Zagrebu i gradu Velika Gorica, od…
yes
0
1976
Ovaj program je namijenjen svim adolescentima koji su se u ovom ili onom obliku susreli sa vršnjačkim nasiljem u svom školskom životu. Program je organiziran u nekoliko modula: Modul 1. Upoznajmo se. Ja i drugi - pružamo vam priliku da kroz…
0
107
Ovo je program obuke usmeren ka povećavanju relevantnosti igre sa razvojne i terapeutske tačke gledišta, poznavanjem teorijskih modela i konsolidovanjem praktičnih interventnih sredstava u oblasti Terapije Igrom (Play Therapy). Idealan je…
0
38
Prema podacima UNICEF-ovog istraživanja MICS iz 2018. godine, Svaka treća Romkinja i Egipćanka starosti 20–24 godine u Crnoj Gori rodila je najmanje jedno dijete prije 18. godine života. Ishrana nešto manje od trećine romske djece uzrasta do 2…