Brzi pregled dokaza

Pandemija Covid-19 izazov je za sve, posebno za ljude koji se suočavaju s problemima mentalnog zdravlja. Izolacija i socijalno distanciranje otežali su ne samo društvena okupljanja i druženja s prijateljima i rođacima, već i pružanje usluga mentalnog zdravlja, poput psihoterapije. Ova situacija ograničila je ponuđene usluge i ukazala na potrebu za novim načinima pružanja psihološke pomoći. 

Kako bismo se pozabavili pitanjem kako mladi primaju pomoć tokom ovakvih promjena, dr Karen Jones iz organizacije Youth Access izradila je studiju. Cilj studije bio je sažeti trenutne dokaze o uticaju i primjeni intervencija na daljinu za podršku mentalnom zdravlju mladih.

Definicija intervencija na daljinu: 

Prije opisa metode i ključnih nalaza ove studije potrebno je definisati intervencije na daljinu. Intervencije na daljinu uključuju bilo koji oblik podrške koji se ne pruža lično.

Metoda: 

Studija je pregledala 50 akademskih studija o intervencijama na daljinu za mentalno zdravlje.

Ključni nalazi: 

  • Podrška na daljinu može dovesti do pozitivnih ishoda među mladima, uključujući smanjenje ozbiljnosti kliničkih simptoma, povećanu dobrobit i manje samoubistava i niže nivoe stigme.
  • Intervencije na daljinu poboljšale su pristup onima koji imaju teškoće da pristupe uslugama koje se sprovode licem u lice, kao što su mladi muškarci, mladi staratelji/njegovatelji, mladi sa smetnjama/invaliditetom, oni koji žive na udaljenim lokacijama i mladi LGBTQ+.
  • Mnogi mladi ljudi vide podršku na daljinu pristupačnijom od usluga licem u lice zbog fleksibilnog vremena, kraćeg vremena čekanja i zbog toga što nema potrebe za putovanja na zakazane sesije.
  • Mladi izjavljuju da se kod usluga na daljinu osjećaju sigurnije nego kad je podrška pružena lično kao i da predstavljaju manji rizik od stigme i osuđivanja.
  • Mladi cijene veću povjerljivost i anonimnost usluga na daljinu i izjavljuju da im to pomaže da osjećaju veću kontrolu nad terapijskim odnosom.
  • Intervencije na daljinu nisu prikladne za sve mlade ljude i ne bi trebalo da zamijene usluge licem u lice - ali mogu biti djelotvorne ako se nude uz ličnu podršku.

* Kompletan izvještaj nalazi se u prilogu niže.

Izdavač
Vrsti publikacije
Author
Dr Karen James
Total pages
21
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
24
Nonie De Long, licencirana nutricionistkinja, dijeli svoja iskustva o tome kako je dijeta pomogla njenom sinu koji je pokazivao "problematično" ponašanje, uključujući i borbu da se emocionalno reguliše (ljutnja, tuga, frustracija itd.). Ona tvrdi da…
no
0
123
Trailblazer program za mentalno zdravlje djece i mladih nacionalni je projekt koji finansira stvaranje timova za podršku mentalnom zdravlju koji rade u školama i na fakultetima za daljnje obrazovanje. Odjel za obrazovanje, Odjel za zdravstvenu i…
0
115
Tokom jula 2015. godine Centar za proizvodnju znanja i veština iz Novog Sada pokrenuo  je, uz  podršku  Pokrajinskog  sekretarijata za sport i omladinu, projekat „Istraživanje o mentalnom zdravlju mladih u AP Vojvodini –stanje i…
0
141
  Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, u suradnji s Gradskim uredom za zdravstvo Grada Zagreba i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu, provela je nacionalni istraživački projekt „Društvena online iskustva i…
0
230
Ovaj kurs nudi uvod u pitanje anksioznosti među tinejdžerima i mladim ljudima. Namenjen je zdravstvenim radnicima i nastavnicima bez stručnog usavršavanja u ovoj oblasti, i ne zahteva prethodno iskustvo ili znanje. Kurs predstavlja načine da se…
no
0
122
Autizam ili poremećaj iz autističnog spektra (ASD) odnosi se na širok raspon stanja koja karakteriziraju izazovi sa socijalnim vještinama, ponavljajućim ponašanjima, govorom i neverbalnom komunikacijom. Autizam nije stanje mentalnog zdravlja, ali…
0
40
Na Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava 10. oktobra, UNICEF poziva vlade, javni i privatni sektor da povećaju ulaganja u mentalno zdravlje djece, adolescenata i njihovih staratelja i da utiču na prevazilaženje stigme koja prati ovaj…
no
0
14
Joe Lepper izvještava za Children and Young People Now o rezultatima istraživanja o službama za mentalno zdravlje djece i mladih. Predmetno istraživanje provodili su pružaoci zdravstvenih usluga u maju 2021. godine, a uključivali su lidere iz više…
0
20
Simpozij o odrastanju u sukobu okupio je stručnjake za mentalno zdravlje i psihosocijalnu podršku (MHPSS); praktičare, posebice suradnike iz agencija koje djeluju u zemljama pogođenim sukobima; akademike; i predstavnike agencija Ujedinjenih naroda i…
no
0
159
Ovaj webinar koji je organizovala Fondacija Together Albania, a na kojem je govornica bila psihoterapeutkinja Sonila Mecaj, fokusirao se na karakteristike emocionalnog i psihološkog razvoja tokom tinejdžerskih godina i objašnjenja efekata pandemije…
0
57
MENTALNO ZDRAVLJE IZBEGLICA U SRBIJI: Prezentacija publikacije Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta “Pružanje psihosocijalne podrške ugroženim izbeglicama u Srbiji” koji PIN – Psychosocial Innovation Network sprovodi uz podršku UNHCR-a.
0
61
  "Niko nema pravo da te diskriminira na osnovu rase ili etniciteta. Nikada."    Luke, petnaestogodišnji aktivista.  Rasizam može biti definisan kao forma diskriminacije i/ili zlostavljanja osobe na osnovu njihove rase i/ili…
0
69
Childline, britanska služba za pomoć i dečje savetovanje, pokreće novu kampanju na nivou cele države - KIDS in Real Life - koja traži da okruženje pomogne da se spasi detetov život „u stvarnom životu“. Childline je dobrotvorna organizacija, i u…
no
0
28
Sistemske nejednakosti dovele su do štetnog uticaja, u velikom obimu, pandemije Covid-19 na mentalno blagostanje i zdravstvenu zaštitu mladih različitih rasa. UK Youth, Center for Mental Health i The Diana Award sa uzbuđenjem najavljuju novu…
yes
0
612
Sadržaj webinara: Ključni koncepti mentalnog zdravlja Prema savremenom poimanju mentalno zdravlje se ne definiše više samo kao odsustvo bolesti nego kao pozitivna kategorija koja označava: “...stanje blagostanja u kome pojedinac realizuje svoje…