UNESKO je upozorio danas da u svetu 20 odsto više đaka 2020. godine nije steklo osnovna znanja čitanja očekivana za njihov uzrast zbog delimičnog zatvaranja škola tokom pandemije COVID-a 19.

 

Broj dece sa teškoćama u čitanju veći je za 100 miliona, i dostigao je 584 miliona prošle godine, što je povećanje od više od 20 odsto koje je poništilo napredak ostvaren tokom poslednje dve decenije“, piše u detaljnom izveštaju te UN organizacije za obrazovanje, nauku i kulturu, u kome se navodi da se radi o „generacijskoj katastrofi“.

Taj ključni indikator svake godine meri sposobnost čitanja dece u drugom i trećem razredu osnovne škole, što su osnovna znanja koja ako nisu solidna mogu dugoročno da koče obrazovanje učenika.

UNESCO strahuje da će uslediti decenija poremećaja zbog korona krize i poziva da se preduzmu vanredni napori kao što je uvođenje kurseva i strategija za nadoknađivanje ovog zaostatka.

Obrazovanje treba da bude prioritet u preduzetim merama prema zdravstvenoj krizi i u planovima oporavka“, rekla je za Frans pres generalna direktorka Uneska Odre Azule.

Međunarodna saradnja treba da se mobiliše da se poštuje osnovno pravo na obrazovanje i osigura kontinuitet učenja“, rekla je ona uoči međunarodnog sastanka ministara obrazovanja u ponedeljak.

U izveštaju se navodi da je 65 odsto vlada zemalja sa slabim prihodima smanjilo finansiranje obrazovanja, u odnosu na 35 odsto u zemljama sa visokim prihodima.

Gubici u učenju“ će tako biti najveći u Latinskoj Americi i Karibima, i u centralnoj i južnoj Aziji.

Škole su potpuno zatvorene u tridesetak zemalja među kojima su Meksiko, Mađarska i Saudijska Arabija.

Većina zemlja je izabrala delimičnao otvaranja pod određenim uslovima, kao SAD gde besni roditelji organizuju demonstracije od početka godine.

Školske ustanove su potpuno otvorene u oko polovine zemalja na svetu (107), najvećim delom u Africi, Aziji i Evropi.

 

Stacked books
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala
Special thematic sections
Teme

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
20
Poslednjih meseci skoro 16.650 ljudi živi u grčkim migrantskim i izbegličkim kampovima, neki od njih su tražioci azila, nekima je odobren status izbeglice a nekima je odbijen zahtev za azil. Prema procedurama koja je primenjena u oktobru 2021.…
0
19
U saopćenju UNHCR-a (Visokog komesarijata Ujedinjenih nacija za izbjeglice) navodi se sve veći broj incidenata nasilja i ozbiljnih kršenja ljudskih prava nad izbjeglicama i migrantima. Tačnije, UNHCR je zabilježio skoro 540 prijavljenih incidenata…
0
16
Centar za pozitivan razvoj dece i omladine CEPORA organizuje besplatne radionice za mlade – Škola komunikacije i Škola emocija, koje se sprovode kao deo projekta od javnog interesa u oblasti omladinskog sektora i biće realizovane…
0
23
Kancelarija za migraciju Ujedinjenih nacija upozorava na zastrašujuće podatke u vezi stope smrtnosti dece tokom migracija. Izveštaj dolazi u trenutku objavljivanja fotografija jednog američkog migranta - oca, čija se kćerka utopila u reci Rio…
0
72
Model škola za prava deteta nastao je u okviru projekta „Obrazovanje za prava deteta“ koji realizuje Užički centar za prava deteta u saradnji sa četiri organizacije civilnog društva i deset osnovnih škola u Srbiji, uz podršku "Pestaloci" dečije…
0
145
Kada su suočena sa različitim izazovima tokom detinjstva, zašto se neka deca izbore sa poteškoćama i prevladaju ih, dok druga imaju ožiljke koji ometaju njihov razvoj? Sve veći broj dokaza ukazuje na jedan odgovor: svako dete koje je uspelo uprkos…
0
12
Novo istraživanje koje je sprovelo Vreme za promenu, a koje su vodile organizacije, uključujući i organizaciju Mind and Rethink Mental Illness, otkrilo je da je gotovo polovina tinejdžera školskog uzrasta (od 11 do 18 godina) "zabrinuta zbog…
0
25
Izveštaj opisuje poteškoće izbeglica, posebno porodica sa decom u pandemijskoj situaciji, na primeru majke koja se bori sa dvoje dece u Bugarskoj. Zatvaranje usled pandemije COVID -19, i porast rodno zasnovanog nasilja, pogoršali su život izbeglica…
0
105
Jedna od 10 škola koje u Srbiji učestvuju u realizaciji projekat REVIS "Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima" je i srednja Grafičko-medijska škola. U Grafičko-medijskoj školi se obrazuju učenici za širok spektar…
0
19
Predstavništvo “American Councils for International Education” u Bosni i Hercegovini poziva profesore srednjih škola u BiH koji govore engleski jezik, a koji su zainteresirani za unapređenje znanja u oblasti medijske pismenosti da se prijave za…
0
97
U Crnoj Gori, početkom ovog mjeseca uz podršku UNICEF-a i Britanske ambasade u Podgorici, Ipsos je sproveo istraživanje na nacionalno reprezentativnom uzorku roditelja djece školskog uzrasta o ponovnom otvaranju škola. Ključni rezultati…
0
109
Komitet za prava deteta izražava zabrinutost zbog položaja dece u celom svetu, a posebno ugrožene dece, zbog efekata pandemije KOVID-19. Pandemija na mnogu decu ostavlja jake fizičke, emocionalne i psihičke efekte, posebno u državama koje su…
yes
0
466
U znak podrške ukrajinskoj deci izbeglicama, Fondacija Terre des hommes - Rumunija organizuje za njih letnju školu u Bukureštu, u periodu od 8. do 31. avgusta 2022. Ovo je škola raspusta za decu od 12-16 godina, sa kreativnim i raznovrsnim…
0
114
Krajem januara 2022. godine pilot škole REVIS projekta završile su prvi set radionica i završile službenu pilot fazu u Hrvatskoj. Na kraju pilot faze, a prije nego što su ostale škole počele sa radom, organizovan je zajednički webinar svih škola…
0
16
„Deljenje slika sa seksualnom konotacijom postalo je normalan aspekt upoznavanja dece i mladih“, zaključuje se u izveštaju Komesara za internet bezbednost (Australijska vladina agencija za zaštitu na internetu). Kompletan izveštaj fokusiran je na…