Svi smo tokom pandemije iskusili poteškoće u snalaženju i nedostajanje naših ustaljenih aktivnosti.

Knjiga, Love Hurts, Lit Helps, autora i nastavnika Andrew Simmons govori o tome kako srednjoškolski čas engleskog jezika može poboljšati način na koji se tinejdžeri odnose jedni prema drugima. Literatura nudi modele i upozoravajuće priče. Kroz aktivnosti pisanja, slušanja i govora, nastavnici mogu pomoći tinejdžerima da postanu bolji oko pristanka kao i retorike, promišljeni i prema ljubavi i prema metaforama - empatični, autentični i dragovoljno ranjivi u istraživanju udvaranja, romantike i prijateljstva.

Za izradu knjige urađen je intervju sa desetinama diplomaca, i neki od rezultata u knjizi govore da dječaci često potiskuju emocije, traže dominaciju i valoriziraju seksualno osvajanje, a djevojke se često bore sa subjektivnim standardima ljepote i žele poštovanje dok propituju njenu važnost.

Rezultati su autora naveli na promišljanje da sve ono što se intenzivira na društvenim mrežama može da se obrađuje u okviru nastavnog procesa i na taj način dovesti do suočavanja sa iskrivljenom slikom koju postavljaju društvene mreže.

Povratkom u učionice neki su učenici zaboravili kako voditi razgovor licem u lice. I sada se uče kako se ophoditi s prijateljima i kako se udvarati jedni drugima. Pored priča koje je nastavnik predstavio učenicima u kojima je poenta to da svi znaju da je promjena neizbježna, na dobro i na gore, radio je i aktivnost „Pitaj me brinem li“ gdje od učenika traži da se unesu u tekst i komuniciraju s jasnoćom i snagom koja izmiče likovima. Iz perspektive zabrinutog prijatelja, oni pišu pismo nudeći savjet tinejdžeru. Prekriveni zaštitnim slojem fikcije, oni pišu ono što bi rekli stvarnom prijatelju - ili bi trebali reći sebi. Vježbaju empatiju i zagovaranje, pripremajući se za izazove koje možda još ne znaju.

Napišu 150 riječi o onome što žele da nikada ne izgube o sebi. Samodokumentacija omogućava učenicima da razmišljaju o tome kako njihovi vlastiti izbori - često u ljubavi i prijateljstvu - odražavaju ili proturječe njihovim vrijednostima. Svoj rad šalju anonimno da bi ga objavili u digitalnom časopisu kojem mogu i dalje pristupiti.

Svijet je prepun ljudi koji nam mogu ukrasti vrijeme, a Covid-19 je svima ukrao vrijeme. Krivi su često i loši odnosi i prijateljstva, a tinejdžeri mogu pročitati ove priče i razmisliti kako da im se izmaknu. Učenici su se tokom karantene mogli osjećati beznadno i usamljeno, ali život će se uskoro možda opet osjećati normalno, čak i ako su se promijenili, dijelom i zbog iskustva.

Na ovaj način pomažemo učenicima da postanu bolji građani, građani koji su istovremeno pod pritiskom njihovih najmilijih, zajednica i problematičnog svijeta koji će naslijediti. Oni se ponašaju hrabro, ljubazno i ​​samosvjesno u ljubavi i prijateljstvu i vjerovatnoća da će takvi biti u svim oblastima života - raste.

Source
Jezik(ci) materijala
Special thematic sections

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
126
Video prikazuje dječaka "Marsovca" koji doživljava odbacivanje od svojih školskih kolega, jer je drugačiji. Dječak ipak svojim super moćima pomaže drugoj djeci. Videozapis na kreativan način prikazuje vrijednosti i ponašanja djece i mladih u društvu…
0
7
  Kako održavati i promovirati reaktivne odnose tokom pandemije koronavirusa? Iako mjere ostanka kod kuće tijekom pandemije pomažu usporiti širenje virusa, zaštititi naše zdravlje i zaštititi naše bolnice, važno je virtualno se povezati kako bi…
no
0
309
Evropska agencija za obrazovanje osoba sa posebnim potrebama i inkluzivno obrazovanje je objavila pregled literature u kojoj se mogu pronaći informacije i rezultati o uticaju pandemije COVID-19 na obrazovanje u zemljama članicama EU.  Pandemija…
0
27
Samo mali deo od celokupne populacije izbeglica u Nemačkoj traži psihološku pomoć, međutim, čak i oni koji pomoć potraže, jako retko je i dobiju. Glavni centar za tražioce azila u Bavarskoj ima inovativnu kliniku za mentalno…
0
56
Ako znamo da je adolescencija razvojni period u kom je senzitivnost deteta povišena kao i njegovi načini reagovanja, onda se čini važnim da roditelji u komunikaciji sa tinejdžerom uzimaju to u obzir. Osnova od koje treba krenuti jeste slušanje i…
0
787
Mađarski članak navodi spisak telefonskih brojeva koje djeca mogu nazvati u slučaju da su zlostavljanja u kući ili u školi. Takođe, ovaj spisak daje opis organizacija i njihov tematski fokus.
yes
0
427
Pozivamo akademike i stručnjake iz polja krivičnog pravosuđa, prava deteta i pravne pomoći da prisustvuju konferenciji „Pravna pomoć deci u krivičnom postupku: fokus na pravnu pomoć prilagođenu deci“, u ime projekta „Pravna pomoć deci u…
yes
0
29
Stručni skup pod nazivom „Korištenje modernih tehnologija u sustavu socijalne skrbi“ održao se 12. listopada 2019 godine od 9 do 13 sati u Hotelu Dubrovnik u Zagrebu. Više od 60 stručnjaka sudjelovalo je stručnom skupu. Ispred Ministarstva za…
0
518
Ovaj priručnik pokriva prvu psihološku pomoć koja uključuje humanu, podržavajuću i praktičnu pomoć ljudima koji prolaze kroz ozbiljne krizne situacije. Napisan je za ljude koji su u stanju da pomognu onima koji su doživeli izuzetno stresne…
0
53
Stotinama dece u Grčkoj očajnički je potrebna porodična toplina i sigurnost. Neki od njih su izgubili svoje roditelje na putevima migracije u Evropu, i ostala su sama i ranjiva. Nevladina organizacija, METAdrasi, vodi program hraniteljstva za ovu…
yes
0
154
Cilj webinara je poboljšati razumijevanje odnosa između dječjih prava i okoliša te pruža pregled najnovijih događanja u novom polju internacionalnih dječjih prava.  Webinar će također istražiti prilike za primjenom dječjih prava, kako u…
0
605
Prema udruženju La Strada, broj seksualnih zlostavljanja na internetu sve je veći među tinejdžerima u Republici Moldaviji. Čini se da je glavni razlog preterana upotreba tehnologije i nedostatak znanja o bezbednom pretraživanju interneta. Broj…
no
0
23
Kao dio Svjetskog ekonomskog foruma o uticaju na održivi razvoj, u ovom članku možete čitati o tome koja su to četiri hitna i bitna pitanja uključenja djeca i mladih u rješavanje pitanja i problema poput učenja, vakcinacije, mentalnog zdravlja i…
no
0
28
Novo istraživanje je pokazalo da je stopa sumnjivih samoubistava i pokušaja samoubistva trovanjem među mladima naglo porasla tokom pandemije Covid-19, izvještava CNN. Među djecom uzrasta od 10 do 12 godina, stopa je porasla za više od…