Ovu analizu je izradila Fondacija Terre des hommes Moldavija u okviru projekta „Zajednički napori u borbi protiv nasilja u Moldaviji“, koji finansira UNICEF iz Moldavije.

Struktura ove analize sastoji se od šest poglavlja:

Poglavlje I Definicija nasilja, koja se sastoji od 2 potpoglavlja: Međunarodni pristupi/stručnjaci, istraživačke institucije, prava djece i pristupi u nacionalnom normativnom okviru Republike Moldavije.

Poglavlje II Normativni okvir za prevenciju nasilja u školskom okruženju, s posebnim naglaskom na vršnjačko nasilje.

Poglavlje III govori o alatima za primjenu normativnog okvira u oblasti prevencije nasilja u školama, sa naglaskom na vršnjačko nasilje

U poglavlju IV spominju se akteri na terenu sa kompetencijama da intervenišu u slučajevima nasilja, sa posebnim naglaskom na vršnjačko nasilje, ističući direktne ili indirektne atribucije u ovom procesu.

Poglavlje V posvećeno je kontinuiranom profesionalnom usavršavanju aktera odgovornih u oblasti obrazovanja.

Poglavlje zaključci i preporuke naglašavaju da je postojeći normativni okvir prilično usitnjen, spominje se i postojanje prilično impozantnog niza normativnih akata koji predviđaju akcije za sprečavanje i borbu protiv nasilja u obrazovnim institucijama, ali ni u jednom od njih nije objašnjen pojam vršnjačko nasilje i njegovi oblici.

Analiza je dostupna na rumunskom i ruskom jeziku. Sažetak je dostupan na engleskom jeziku.

 

cover

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
5186
U iscrpnom uzveštaju iz 2012, UNICEF u saradnji sa Savetom Evrope i vladom Norveške ističe važnost suzbijanja svih vrsta nasilja u obrazovnim sistemima. Nasilje u školama se manifestuje u raznim vidovima (fizičko, psihičko i seksualno), a počinioci…
no
0
23
Ovaj kratki, ali vrlo učinkovit vodič dat će vam sve osnovne informacije o normama, načinu postupanja i nekoliko savjeta za provođenje aktivnosti na prevenciji seksualnog nasilja nad djecom u sportu. Uvod kratkom analizom postojećih standarda i…
yes
0
419
U saradnji sa Savetom Evrope i norveškom vladom, UNICEF je 2012. godine sastavio izveštaj sa detaljima o prisustvu nasilja u školama iz globalne perspektive. Izveštaj daje i nekoliko praktičnih saveta organima vlasti, nevladinim organizacijama i…
yes
0
260
REVIS projekat ima za cilj prevenciju, suzbijanje i reagovanje na vršnjačko nasilje među decom kroz transformaciju društvenih i rodnih normi i ponašanja i stvaranje prostora za decu da osporavaju društvene i rodne norme koje dovode do vršnjačkog…
yes
0
142
Rodno zasnovano nasilje u školama krši osnovna prava djece i predstavlja oblik rodne diskriminacije. Djeca imaju pravo na zaštitu od svih oblika nasilja, uključujući i život u školi. Deklarativno, ovu tačku gledišta dijeli cijela moderna…
0
150
Rodno uvjetovano nasilje u školi (school related gender-based violence,  SRGBV) smatra se složenim i višeslojnim društvenim problemom koji proizlazi iz duboko ukorijenjenih rodno uvjetovanih normi, ponašanja i perspektiva koje proizlaze iz…
yes
0
250
U sklopu projekta REsponding to VIolence against children in Schools and adjacent settings (Odgovaranje na nasilje nad djecom u školama i uporednim okruženjima) - REVIS, kreirano je novo online učenje za pripremu trenera i nastavnika koji…
yes
4
1584
Kome je Vodič namijenjen? Ovaj je vodič napisan za odrasle, uključujući trenere, voditelje, učitelje ili školsko osoblje, koji će raditi s djecom i mladima u školama i alternativnim obrazovnim centrima. Koja je svrha Vodiča? Uz pomoć ovog vodiča…
0
211
Škole mogu igrati ključnu ulogu u rješavanju nasilja nad djecom i drugih pitanja zaštite djece u školama i zajednicama. Ova uloga i odgovornost se najbolje mogu ispuniti uz pomoć pomoćnog osoblja na licu mesta, uključujući radnike socijalnih…
0
1072
Zlostavljanje unutar porodice (Intrafamilial Child Torture - ICT) – nova je i kategorija u nastanku zlostavljanja djece - zlostavljanje koje nad djecom vrše njihovi roditelji ili drugi staratelji. Centar za dječju politiku razvio je prvu…
0
333
Situaciona analiza (SitAn) predstavlja analitički narativni izveštaj o pravima i dobrobiti dece u Srbiji. Analiza, koja je zasnovana na pravima, sagledava napredak, izazove i prilike za ostvarivanje prava i dobrobiti dece, kao i obrasce uskraćenosti…
0
40
Projekt Mario osmišljen je u svrhu analize situacije u kojoj se nalaze kosovska djeca u migraciji. Projekt je usmjeren na istraživane djelovanja djece, pri čemu su ona bila i jedini sudionici istraživanja, što sugerira. Istraživanje i pripadno…
0
51
"U Analizi stanja prava djece i adolescenata u Crnoj Gori, čiju je izradu naručio Fond Ujedinjenih nacija za djecu (UNICEF), dat je pregled napretka ostvarenog u oblasti prava djece i adolescenata u Crnoj Gori u periodu od 2014. godine. U skladu s…
0
113
Svrha ove analize je da ukaže na najvažnije međunarodne i nacionalne, formalne i neformalne dokumente koji se odnose na oblast dječije zaštite u BiH kao i da mapira radnu snagu u službama socijalne zaštite – obrazovanje i obuku koja se odnosi na…
yes
0
1854
U svojoj studiji iz 2011. godine Nacionalna fondacija za istraživanje u obrazovanju (NFIO) u Velikoj Britaniji analizirala je različite vidove maltretiranja u skoro 100 srednjih škola, i, zahvaljujući saradnji sa učenicima, uspela je da dođe do…