Akcije zainteresovanih strana za podršku mladim njegovateljima - priručnik

Djetinjstvo se obično doživljava kao životna faza bez odgovornosti u kojoj su odrasli „glavni“, dok su djeca subjekti pažnje i brige. Međutim, širom Evrope značajan broj djece i mladih pruža njegu članu porodice ili prijatelju koji ima stanje povezano s potrebom dugotrajne njege, poput invaliditeta, hronične bolesti ili ovisnosti. Iako ovi mladi njegovatelji mogu dobiti zadovoljstvo brigom i iskusiti poboljšano samopoštovanje, empatiju i zrelost, briga također može imati negativan uticaj na njihov razvoj, zajedno s njihovim obrazovanjem, mentalnim zdravljem i socijalnom inkluzijom.

Mladi njegovatelji od 15 do 17 godina spadaju u grupu „adolescentnih mladih njegovatelja“. Budući da su u kritičnoj, prijelaznoj fazi svog razvoja, zaslužuju posebnu pažnju. Prelazak iz djetinjstva u odraslo doba presudna je faza ne samo iz bioloških i psihosocijalnih razloga; također utiče na položaj adolescenata u pogledu zakona, politike, zdravstvene i socijalne zaštite.

Me-We, skraćenica od „Psihosocijalna podrška za promovisanje mentalnog zdravlja i dobrobiti među mladim adolescentima u Evropi“, istraživački je i inovacijski projekt, koji finansira Evropska unija u okviru programa Horizont 2020. Cilj projekta je ojačati otpornost adolescenata – njegovatelja - kako bi pozitivno uticali na njihovo mentalno zdravlje i dobrobit i smanjili negativan uticaj faktora okoline u njihovom životu.

Projekt se fokusira na šest evropskih zemalja (Švedska, Slovenija, Italija, Nizozemska, Švicarska i Velika Britanija) s ciljem sistematizacije znanja o mladim mladim njegovateljima identifikovanjem njihovih profila, potreba i preferencija i analizom nacionalne politike, pravnih i uslužnih okvira uz istovremeno pružanje dobrih praksi, ideja za društvene inovacije i dokaze.

Sirpa Pietikäinen, članica Evropskog parlamenta, poziva na Evropski program njegovatelja koji će rasvijetliti "skrivenu vojsku njegovatelja": mlade ljude širom Evrope koji sa svojim odrastanjem moraju žonglirati s odrastanjem.

Pružajući dokaze zasnovane na istraživanjima, projekt ME-WE naglašava potrebe ovih mladih njegovatelja i savjetuje konkretne akcije koje se mogu poduzeti kako bi se ojačalo njihovo mentalno zdravlje i dobrobit i osnažilo ih da slijede svoje ciljeve u životu. Projekt ME-WE također daje glas mladim njegovateljima, ističući važnost zajedničkog kreiranja rješenja s njima i za njih.

Studija Me-We navodi da postojanje zakona i politika nije dovoljno da bi se osiguralo da mladi njegovatelji dobiju podršku u praksi. Njihove preporuke uključuju usvajanje zajedničkog pristupa sa više učesnika, uzimajući u obzir cijelu porodicu kada se obraća mladim njegovateljima i fokusirajići se na prevenciju i osnaživanje, radije nego na zaštitu.

Za više informacija o projektu Me-We posjetite https://me-we.eu/

Detalji o projektnim partnerima dostupni su na https://me-we.eu/partners/

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
20
Ovaj džepni vodič je razvio UNICEF u Srbiji, u saradnji sa UNICEF-om iz Bugarske i partnerima, u okviru mentorskog programa koji je facilitirao UNICEF-ov Tim za rodno zasnovano nasilje u hitnim situacijama iz Srbije. Mentorstvo je imalo za cilj da…
0
170
Pozivamo Vas na webinar pod nazivom „Kad učenici stvaraju rješenja - kampanje protiv vršnjačkog nasilja“ koji će se održati 28. veljače u 16 sati. Ovaj webinar dio je projekta REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom…
0
39
Uz podršku UNICEF-a i EU, Ministarstvo zdravlja, u saradnji s Institutom za javno zdravlje i domovima zdravlja, hitno će organizovati nacionalnu kampanju za povećanje broja djece koja su primila MMR vakcinu u Crnoj Gori. To je dogovoreno na…
0
48
U Evropi i Centralnoj Aziji djeca su propustila više od 30 sedmica škole. Dokazi sugerišu da nedostatak 50 %  školske godine može dovesti do godine izgubljenog učenja. To je loše za mentalnu i emocionalnu dobrobit djece i unazađuje njihov…
0
13
Saveti stručnjaka za razvoj dece realizuju se kroz projekat “Porodica kao baza za harmoničan razvoj dece” koji spovodi organizacija Pomoć porodici uz podršku Ministarstva za brigu o porodici i demografiju Republike Srbije.
yes
0
82
Profile picture
Početak septembra označava veoma važan trenutak u našem životu, uglavnom zato što deca ponovo pokreću školu nakon meseci provedenih u karantinu. Iako mnogi roditelji u Ujedinjenom Kraljevstvu - i ne samo tamo - još uvek rade od kuće, njihova deca…
0
21
Moj glas je šestonedeljni program u školama i na fakultetima koji se bavi eksploatacijom mladih. Program ima za cilj pružanje podrške tinejdžerima uzrasta od 11 do 19 godina koji imaju iskustvo socijalne isključenosti, vršnjačkog odbacivanja,…
no
0
427
Obrazovanje štiti djecu od siromaštva, nasilja i zlostavljanja i pomaže im da se smiju, uče, jedu, igraju i rastu. Ali trenutno se roditelji i djeca širom svijeta plaše da Covid-19 ukrade ovu zlatnu priliku. Ove godine stotine miliona djece i…
yes
0
497
Suočeni s problemom kontinuirane socijalne isključenosti romskih zajednica u zemlji, Terre des hommes Moldavija je uspešno implementirala projekat koji je imao za cilj podsticanje poohađanja škole kod romske dece i omogućavanje njihove integracije…
0
4
U novom izveštaju „Turn the tide“ UNHCR upozorava na postojanje krize u obrazovanju, navodeći podatke koji ukazuju da oko 4 miliona dece izbeglica širom sveta ne idu u školu. Posebno je zabrinjavajuća razlika među polovima, kako izveštaj…
no
0
121
Globalno: U svjetlu Međunarodnog dana djevojčica, SZO i UNov specijalni istraživački program HRP predstavili su načine na koje digitalna zdravstvena rješenja promovišu potencijale djevojčica i ispunjavanje njihovih ljudskih prava Saradnja s mladima…
0
10
Širom sveta, 20. mart se obeležava kao Međunarodni dan sreće. Upravo ovim povodom, a u organizaciji Ministarstva za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, u kafe Baru 16, socijalnom preduzeću Centra za integraciju mladih, okupili su se…
0
95
Od 2012. godine 11. oktobar zvanično je prepoznat kao Međunarodni dan devojčica. Prema Ujedinjenim nacijama, "ovaj dan ima za cilj da ukaže i odgovori na potrebe i izazove sa kojima se suočavaju devojčice, istovremeno promovišući osnaživanje…
0
20
Svratište za decu i Centar za integraciju mladih organizuju petu po redu akciju DAN ZA LIMUNADU ZA SVRATIŠTE, u okviru koje će ugostiteljski objekti - kafići, barovi, restorani u Beogradu (i šire), prihod od prodatih limunada tog dana donirati…
0
30
Povodom 12. aprila, Međunarodnog dana dece u uličnoj situaciji, Centar za integraciju mladih prezentovao je rezultate istraživanja o romskim domaćinstvima u neformalnim naseljima.u prostorijama Kafe bara 16 (ulica Cetinjska 15a). Tom prilikom,…