Strukturna rešenja za postizanje jednakosti u negovateljstvu 2021

Iako naše društvo zavisi od negovateljstva, bilo kod kuće, bilo u brizi o deci, brizi o starijim osobama ili u širim društvenim strukturama i ekonomijama, posao nege već dugo nije vidljiv, neplaćen je ili potplaćen i nedovoljno finansiran. Takođe ga nesrazmerno izvode žene.

U globalu, žene obavljaju tri do deset puta više ovog neplaćenog rada i rada u domaćinstvu od muškaraca. Gledajući konkretno uticaj COVID-19 na neplaćeni negovateljski rad, istraživanje je dosledno otkrivalo da je najveći broj sati koncentrisan na žene i devojke, pogoršavajući ili zadržavajući postojeće nejednakosti. Izveštaj se ovim izazovu bavi iz tri ugla:

  • Prvo, ispituje se kako sada izgleda „učešće muškaraca u nezi“ i kako bi moglo izgledati ako se postigne ravnopravnost.
  • Drugo, sagledava se uticaj COVID-19 na neplaćeni negovateljski rad i da li nacionalne politike COVID-19 promovišu jednaku negu.
  • Konačno, pruža sedam ključnih akcija za promociju pravičnije nege i, na kraju, brižnijeg sveta.

Po brojevima:

  • Faktor po kojem prosečno vreme provedeno na neplaćenim poslovima nege od strane žena širom sveta, premašuje vreme koje muškarci provode: +3
  • Prema trenutnoj stopi promena, procenjeni broj godina pre nego što postignemo jednakost u neplaćenom negovateljstvu u kući između muškaraca i žena: 92
  • Na kraju drugog kvartala 2020, na osnovu uzorka od 55 zemalja, odnos žena bez posla zbog COVID-19 u poređenju sa muškarcima: 1,8: 1
  • Među ženama sa decom u 16 ​​zemalja, prosečno povećanje vremena koje se nedeljno provodi u nezi deteta tokom COVID-19: 5,2 sata; Prosečan porast kod muškaraca: 3,5 sata.
  • Procenjena godišnja finansijska vrednost neplaćene nege i kućnog rada: 10,8 biliona dolara.
  • Broj zemalja koje garantuju plaćeno roditeljsko odsustvo za majke, od 2020: 115; Za očeve, od 2014: 71.

Potpuno učešće muškaraca u negovateljstvu, deo je neophodne i hitne revolucije usredsređivanja nege u ekonomije, društva i živote. Izveštaj pruža 7 preporuka za postizanje ovih ciljeva inspirisanih vitalnim radom stotina feministkinja, ženskih organizacija i njihovih saveznika i organizacija socijalne pravde koje su formulisale jasne putokaze za brižniji, pravičniji, ekološki održiv, post-COVID-19 svet.

Pročitajte kompletan izveštaj u nastavku.

Strukturna rešenja za postizanje jednakosti u negovateljstvu 2021
Total pages
14
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala
Teme

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
174
Za socijalne radnike i praktičare prethodna godina je bila puna izazova povezanih sa pandemijom Covid 19. Iako su imali ograničene mogućnosti i resurse za rad kao i materijale za zaštitu uspjeli su svojim zalaganjem podržati sve klijente do kojih su…
0
35
Godišnji pregled je godišnja publikacija ILGA-Evrope u kojoj se dokumentovan pravni, politički i društveni razvoj u 54 zemlje i 4 evropske institucije u protekloj kalendarskoj godini.To je jedinstven izvještaj koji prati ključne pozitivne i…
yes
0
270
Svetski kongres o pravosuđu sa decom je međunarodna prekretnica koja okuplja decu zajedno sa kreatorima politike, pravnim praktičarima, akademicima i predstavnicima civilnog društva sa relevantnim radnim iskustvom kako bi uticali na pravdu za decu,…
no
0
316
Pandemija COVID-19 izazvala je zabrinutost zbog mentalnog zdravlja mnogih generacija djece. Ali, pandemija može predstavljati vrh ledenog brijega mentalnog zdravlja - ledenog brijega koji smo predugo ignorisali. Ovaj izvještaj ispituje mentalno…
0
1256
KidsRights je međunarodna nevladina organizacija koja promoviše dobrobit ranjive dece širom sveta i zalaže se za ostvarivanje njihovih prava. Fondacija takođe finansira lokalne projekte koji imaju za cilj direktno poboljšanje prava dece iz…
0
304
Konferencija Digitalno Obrazovanje 2021 će se održati putem interneta, 8-10 aprila 2021. godine. Konferencija će imati međunarodni karakter, stoga će program biti izveden na srpskom i engleskom jeziku. Učešće na konferenciji je besplatno. Učesnici…
no
0
30
UNICEF u svom izvještaju „Humanitarna akcija za djecu 2020-2021.“ izvještava o izbjegličkoj i migrantskoj krizi u Evropi. U izvještaju se napominje da je više od 55 000 izbjeglica i migranata (od kojih su 24% djeca) stiglo u Evropu u prvoj polovini…
0
25
Prekretnica u borbi protiv siromaštva djece 2021. godina označila je prekretnicu za borbu protiv siromaštva djece. Pokrenuli smo našu audiovizuelnu kampanju #CanWeBelieveinYou kako bismo skrenuli pažnju na djecu koja žive u siromaštvu…
0
18
Prva godina, kampanja prvog prioriteta - fer početak za svako dijete Od pokretanja kampanje 2020. godine, Eurochild i Međunarodno udruženje korak po korak, u partnerstvu sa Evropskom alijansom za javno zdravlje i Fondom za obrazovanje Roma,…
0
59
"Srbija je poslednjih godina uložila određene napore da sprovede politiku ranog dečjeg razvoja i da podrži porodice sa malom decom. Naime, Vlada Srbije je objavila nacionalni „Poziv za akciju za podršku razvoju u ranom detinjstvu” koji ima za cilj…
yes
0
86
U sistemu zaštite djece stoji odgovornost svake organizacije ili institucije da se brine o time da njihovo osoblje, operacije i programi ne nanose štetu djeci, da djecu ne izlažu riziku od povreda i zlostavljanja, kao i da se brine o svim…
0
33
Pročitajte više o jedinoj organizaciji u Srbiji koja se već 17 godina bavi prevencijom, zaštitom i unapređenjem položaja dece i mladih u uličnoj situaciji i onih koji su u opasnosti da budu u uličnoj situaciji, ali i dece i mladih izbeglica i…
yes
0
31
Nacrt predmetnih kurikuluma u Kantonu Sarajevo nije objavljen ni u prolongiranom roku. Opet je određen novi rok za objavu, a zašto je to tako obrazložio je Namir Ibrahimović, voditelj reforme obrazovanja. Pojedini kurikulumi su trebali biti…