Prema pregledu 69 studija koje su pokrivale 9 zemalja, čini se da fizičko kažnjavanje ne poboljšava djetetovo pozitivno ponašanje ili socijalne kompetencije. Umjesto toga, pogoršava ga. Datih nekoliko intervjua sa stručnjacima.

Problemska pitanja:

  • UNICEF, 2017.: 63% djece u dobi između 2-4 godine ili 250 miliona djece živi u zemljama koje dopuštaju udaranje i redovno su podvrgnuta fizičkim kaznama
  • SAD: svih 50 država zakonski dozvoljava roditeljima da koriste fizičke kazne, 19 država još uvijek dopušta fizičko kažnjavanje u školama, iako su mnoge škole zabranile ovu praksu

Pregled

  • Objavljeno u The Lancet, 28. juni 2021. godine
  • Pregled 69 prospektivnih longitudinalnih studija za informisanje praktičara i kreatora politike o ishodu fizičkog kažnjavanja djece
  • Pregled izveden iz studija iz SAD-a, Kanade, Kine, Kolumbije, Grčke, Japana, Švicarske, Turske i Velike Britanije
  • Isključene verbalne i „teške“ vrste fizičkog zlostavljanja

Ključni nalazi i preporuke:

  • Identifikovano je sedam ključnih tema fizičkog kažnjavanja:
    •  
    • S vremenom predviđa stalni porast problema ponašanja djece, poput povećane agresije, asocijalnog ponašanja i ometajućeg ponašanja u školi
    • S vremenom nije povezan sa pozitivnim ishodima
    • Povećava rizik od uključivanja u službe za zaštitu djece
    • Jedini dokaz da djeca trpe fizičko kažnjavanje je eksternalizacija ponašanja
    • Predviđa pogoršanje ponašanja tokom vremena u kvazi-eksperimentalnim studijama
    • Poveznice između fizičkog kažnjavanja i štetnih ishoda djeteta snažne su u odnosu na karakteristike djeteta i roditelja
    • Postoje neki dokazi o povezanosti doze i reakcije
  • Neke studije su pronašle mješovite rezultate, vidjevši neke pozitivne i neke negativne efekte povezane sa fizičkim kažnjavanjem
  • Sveukupno, pregled pokazuje da su fizičke kazne štetne za djecu i da su pravni lijekovi opravdani

Pozitivni razvoj:

  • Studija iz aprila 2021., koju je objavio medicinski časopis JAMA Pediatrics, otkrila je da je došlo do pada intenziteta pojave fizičkog kažnjavanja u SAD-u između 1993. i 2017. godine promjenom generacija
  • Grupe pedijatara pozivaju na više "zdravih oblika discipline"
    • Oduzimanje igračaka i privilegija ili istek vremena
    • Učenje djece o posljedicama njihovih postupaka bez fizičkog kažnjavanja
  • Globalno partnerstvo za zaustavljanje nasilja nad djecom: 62 zemlje zabranile su fizičko kažnjavanje djece u svim okruženjima, a 27 zemalja se obavezalo da će to učiniti.
child sad
Source
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
11
Hong Kong: novi izveštaj predstavlja dokaze o dugoročnom efektu izolacije tokom pandemije na vid dece, i daje savet za prevenciju Izolacija tokom pandemije potencijalno utiče na zdravlje očiju dece, zbog više vremena provedenog ispred ekrana,…
no
0
372
Novi Zeland: studija otkriva da trauma u djetinjstvu može naštetiti mentalnom i fizičkom zdravlju u kasnijem životu Kontekst  Istraživanja su pokazala da trauma iz djetinjstva može uticati na fizičko i mentalno zdravlje na mnogo načina…
0
216
Brazilski i britanski naučnici objavili su članak u časopisu 'Epidemiology and Psychiatric Sciences' o uticaju mentalnog zdravlja na obrazovanje djeteta. Podaci su dobijeni iz Brazilske kohortne studije visokog rizika za psihijatrijske poremećaje u…
0
717
Izvješće o Učinkovitim odgovorima na nasilna ponašanja je materijal za podršku školama kojeg su razvili Forum za borbu protiv zlostavljanja Sjeverne Irske, Uprava za obrazovanje i Ministarstvo obrazovanja u skladu sa zahtjevima Zakona o rješavanju…
no
0
27
Nova kampanja, pokrenuta širom Nizozemske ima za cilj podizanje svijesti javnosti o važnosti prvih 1 000 dana djeteta. Predstavlja svojevrsnu Odu svim roditeljima. Smatra se da je period od rođenja do drugog rođendana djeteta ključan za njegov…
0
21
Publikacija je namenjena roditeljima ili starateljima ali i svim stručnjacima koji se bave vaspitanjem dece. Publikacija sadrži teorijski osvrt na samo telesno kažnjavanje i pozitivnu discilpinu kao i smernice za lakše odgovaranje na izazove koje…
0
157
Štetno ili neprihvatljivo ponašanje na sportskom terenu u seksualnom kontekstu Kao roditelji i volonteri koji rade sa mladim ljudima, mi svi želimo da učinimo sve što možemo kako bi ih zaštitili, dajući im istovremeno slobodu da se razvijaju i…
no
0
253
Studija, “Associations between Lifetime Spanking/Slapping and Adolescent Physical and Mental Health and Behavioral Outcomes” [Poveznice između trajnog šamaranja/udaranja i tjelesnog, mentalnog zdravlja i ponašajnih ishoda adolescenata], …
yes
0
1457
Kao rezultat dosadašnjeg iskustva i suradnje s Comune di Milano koja je započela 2017., The International Rescue Committee, u sklopu REEC projekta (Reinforce Educators Empower Children), razvija novi pristup kombinirajući HC i SEL alate i…
0
51
Ova animacija kreirana je za pomoć svima koji su uključeni u bavljenje sportom ili aktivnostima sa djecom i mladima. Pokazuje razliku između zaštite djece i zaštite u sportskom okruženju i detaljnije sagledava kako se djeca i mladi mogu dalje…
no
0
345
Obilježje porodičnog i rodno zasnovanog nasilja je prisilno i kontrolisano ponašanje, a ovo su samo neka od pitanja u radu socijalnih radnika tokom pandemije Covid-19. Kao posljedica mjera uzrokovanih pandemijom, kao što su ostanak u zatvorenom…
0
99
UNICEF je sproveo Studiju o negativnim iskustvima u detinjstvu u Srbiji i jedan od glavnih zaključaka je da iskustva tokom detinjstva utiču na zdravlje tokom čitavog života. Studija je, takođe, pokazala da na svakih 100 odraslih osoba u Srbiji, oko…
no
0
29
  Novi izvještaj urađen nakon istrage u Velikoj Britaniji, otkrio je veliki broj slučajeva seksualnog nasilja nad djecom,povezanih sa religijama. Ova nezavisna istraga je utvrdila da neke religijske zajednice uopće nemaju uspostavljenu ni…
0
20
Ovaj video govori o odrastanju u istočnoj Ukrajini, u petogodišnjem konfliktu. Devojčica po imenu Sonja, govori o tome kako su se od metaka štitili vrećama od peska, kako su bežali u podzemne bunkere. Sonjina škola je jedna od 750 obrazovnih…
0
67
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) pokrenula je kampanju pod nazivom „Budi bezbedan” u cilju podizanja svesti o rizicima trgovine ljudima izbeglica iz Ukrajine. Prema nedavnim podacima, internetska pretraga seksualnih usluga od…