Radionica ženske solidarnosti

PSIHOLOŠKA I PRAVNA PODRŠKA ŽENAMA 

U BORBI PROTIV NASILJA

01.07.2021, 12:00 – 14:30, Zoom platforma

Svjedokinje smo velikog broja žena i djevojaka koje su odlučile javno progovoriti o nasilju koje su preživjele. Takva iskustva nose sa sobom teške fizičke i psihičke posljedice. Kako adekvatno zaštiti žene koje su preživjele nasilje? Kakva psihička i pravna podrška im je neophodna i gdje je mogu dobiti?

Pridružite nam se na online radionici na kojoj će dugogodišnje stručnjakinje u ovim oblastima dati odgovora na ova pitanja, podijeliti svoja iskustva i dati natuknice kako zaštiti žene i adresirati nasilje.

Prijavu za vaše učešće možete popuniti putem online obrazca: https://www.surveymonkey.com/r/PsihoRadionica

Nakon vaše prijave dostavit ćemo vam Zoom link za konferenciju. 

Program radionice

12:00 – 12:30  Studija slučaja: Ženska sigurnost u visokom obrazovanju

             Marija Runić

12:30 – 13:00  Psihička podrška ženama u borbi protiv nasilja

             Marijana Senjak

13:00 – 13:30  Pravna podrška ženama u borbi protiv nasilja

             Duška Antić

13:30 – 14:30 Diskusija, pitanja, prijedlozi

Marija Runić je lingvistkinja, feministkinja i aktivistkinja sa trenutnom adresom u Banjaluci. Zaposlena je u visokobrazovnim institucijama od 2004. godine. Pored lingvistike, važno mjesto u njenim interesovanjima i domenu političkog aktivizma zauzimaju pitanja položaja žena u našem društvu. Kao jedna od nositeljki projekta Ženske mreže solidarnosti u akademskoj 2020/21. godini sprovela je istraživanje o ženskoj sigurnosti u akademiji sa posebnim osvrtom na Univerzitet u Banjoj Luci.

Marijana Senjak, psihologinja i psihoterapeutkinja, su-osnivačica je Centra za terapiju žena Medica Zenica i Centra za psihološku pomoć u ratu, Zenica, BiH. Bila je konzultantica na scenariju nagrađenog bosanskog filma „Grbavica“ i koordinatorica kampanje “Za dostojanstvo preživjelih”, koja je dovela do priznavanja statusa civilnih žrtava rata preživjelim ratna silovanja u BiH. Radi kao psihologinja i savjetodavka u Centru za žrtve seksualnog nasilja Ženske sobe u Zagrebu.

Duška Andrić je aktivistkinja, feministkinja i članica Centar ženskih prava iz Zenice. Već 28 godina ogromnu energiju ulaže u unapređenje statusa žena, posebno onih koje su pretrpjele nasilje i bilo koje drugo kršenje ženskih ljudskih prava.

Radionica se održava u okviru inicijative Ženska mreža solidarnosti

 

Start and end date
-
Organiser
Radionica ženske solidarnosti
Type of event
Online

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
1121
Ponašanje dece u različitim društvenim okruženjima oblikovano je društvenim i rodnim normama i očekivanjima. Roditelji, posebno u ranim godinama razvoja, igraju važnu ulogu u uticaju na ponašanje i ličnost svoje dece. Tokom ovog procesa razvoja,…
0
105
Jedna od 10 škola koje u Srbiji učestvuju u realizaciji projekat REVIS "Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima" je i srednja Grafičko-medijska škola. U Grafičko-medijskoj školi se obrazuju učenici za širok spektar…
no
0
29
Britanska ministrica unutrašnjih poslova Priti Patel najavila je novu strategiju za sprečavanje nasilja nad ženama i djevojkama, uključujući prvu vrhovnu policijsku ulogu posvećenu tom pitanju. Ova strategija uključivat će novu liniju za pomoć za…
0
88
Inicijativa za prava osoba sa mentalnim invaliditetom MDRI-S i Udruženje građanki FemPlatz vas pozivaju na dvodnevnu obuku o sprečavanju nasilja nad ženama sa invaliditetom u rezidencijalnim ustanovama, koja će biti realizovana 4. i 5. februara 2019…
yes
0
1352
Vebinar će obuhvatiti upoznavanje sa glavnim temama iz Vodiča za roditelje, razvijenim u okviru REVIS – projekta „Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima“, sa ciljem da podrži roditelje u prevenciji i reagovanju na…
0
114
Ukoliko vas zanimaju teme prevencije nasilja, diskriminacije i govora mržnje, rodne ravnopravnosti i preispitivanja stereotipa u društvu, zapošljavanja mladih ili informacione pismenosti, ukoliko želite da učestvujete u kreiranju drugačijeg,…
no
0
382
Ovaj kurs u trajanju od tri sedmice omogućit će vam da istražite tehnike psihološke prve pomoći, globalno preporučeni kurs za pružanje podrške ljudima u hitnim slučajevima. Kurs je izradio Public Health England, radeći sa širokim spektrom…
yes
0
86
O vebinaru: U okviru aktuelne evropske izbegličke krize, deca, mladi, porodice i odrasli u Grčkoj, već mesecima su smešteni na privremene lokacije, koje se češće nazivaju "logori", i u njima Terre des Hommes, u saradnji sa svojim partnerom ARSIS,…
no
0
174
Za socijalne radnike i praktičare prethodna godina je bila puna izazova povezanih sa pandemijom Covid 19. Iako su imali ograničene mogućnosti i resurse za rad kao i materijale za zaštitu uspjeli su svojim zalaganjem podržati sve klijente do kojih su…
0
46
Kada razmišljamo o dečjoj participaciji, mislimo na decu koja svoj život, učenje i budućnost oblikuju na aktivni način. Oni imaju svoje interese, mišljenje i sposobnost donošenja odluka i pravo da budu saslušani. U smislu zakona, ovo njihovo pravo…
no
0
3061
16 Dana Aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja  je kampanja koja nastoji da stavi tačku na rodno zasnovano nasilje podržavajući globalne i lokalne napore. Ovo je 10 načina kako muškarci i dečaci mogu da se uključe u okončanje rodno…
0
31
Prijatelji dece Srbije obaveštavaju sve građane da je počeo sa radom sajt decaimediji, na kome se mogu informisati o problemu zloupotrebe i prijaviti medijsku i političku zloupotrebu dece. Ova organizacija skreće pažnju na pogoršan položaj dece u…
0
182
End Violence lansirali su Platformu znanja, mesto za istraživanje najnovijih dokaza, istraživanja i podataka od presudnog značaja za okončanje svih oblika nasilja nad decom. Sav sadržaj - koji se ažurira mesečno - odabrao je njihov tim stručnjaka za…
0
69
30. aprila, na Međunarodni dan borbe protiv telesnog kažnjavanja dece, End Violence Against Children poziva partnere širom sveta da im se pridruže u pozivu za zabranu nasilnog kažnjavanja dece. Vlade imaju ključnu ulogu, a partneri se udružuju 30.…