Hintalovon Child Rights Foundation objavila je sažetak najvažnijih mađarskih događaja o pravima djeteta u 2020. Isključenje, iskorištavanje i epidemija - to su bila najvažnija pitanja prava djeteta prošle godine.

Epidemija

  • U nekim je slučajevima zakonodavstvo tek kasno odgovorilo na izazove i potrebe koji proizlaze iz pandemije.
  • Najveća promjena za djecu bila je masovna transformacija obrazovanja. Proturječne poruke koje se odnose na hitne slučajeve; kašnjenja; organiziranje mature, izazvalo je poteškoće.
  • Digitalno obrazovanje nadalje je spriječilo pristup obrazovanju za već ugroženu djecu - posebno romske učenike. 8% učenika s invaliditetom uopće nije pohađalo učenje na daljinu, a 15% je dobivalo upute samo jednom tjedno.

Ekskluzija (isključivanje)

  • Deveti amandman na Temeljni zakon suzio je definiciju ‘obiteljskih’ vrsta identiteta i definirao skup vrijednosti koje se moraju štititi tijekom odgoja. Uz to, nova uredba o posvojenju otežava posvojenje samohranim roditeljima i istospolnim parovima.
  • Ratifikacija Istanbulske konvencije odbijena je. U Mađarskoj je i dalje postojala „kriza uzrokovana masovnom imigracijom“, stoga je samo nekoliko obitelji moglo podnijeti zahtjev za azil u Mađarskoj, a maloljetnici bez pratnje uopće nisu uživali prioritet.

Ekspotacija i seksualno zlostavljanje

  • Povećana digitalna prisutnost i uporaba web kamere tijekom pandemije pokrenula je nova pitanja o privatnosti. Zbog koronavirusa djeca su se također morala suočiti s virusima motiviranim bullingom.
  • Reklamna industrija poduzela je korake koji se odnose na uključivanje djece u reklame i suradnju influencera.
  • U ožujku 2020. policiji je prijavljeno 1,5 puta više obiteljskog zlostavljanja nego prethodne godine. Broj maloljetnih žrtava seksualnog nasilja povećao se za 60% od prošle godine.
  • Seksualnom iskorištavanju i zlostavljanju djece u internetskim prostorima i upotrebi društvenih mreža posvećena je veća pažnja.
  • Neviđena pažnja posvećena je seksualnom iskorištavanju i zlostavljanju djece u internetskim prostorima. U odnosu na 2016. godinu, vlastima je prijavljeno šest puta više sadržaja povezanih s pedofilijom.

Izvještaj također sadrži nalaze o zakonodavstvu, diskriminaciji, slobodi izražavanja, privatnosti i informacijama, nasilju, obitelji, invaliditetu, zdravlju, životnom standardu, obrazovanju, slobodnom vremenu, djeci izbjeglicama, pravdi i seksualnom iskorištavanju.

screenshot from website
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
70
Prema izvještaju organizacije Save the Children, 2 040 osoba je registrovano kao žrtve trgovine ljudima, prema talijanskom sistemu zaštite u 2020-toj godini. Od gore navedenog broja, 5% slučajeva uključivalo je djecu, dok su djevojčice i žene bile…
0
1173
ILO i UNICEF danas su zajednički objavili nove globalne procjene dječijeg rada koje pokazuju: Sveukupno povećanje djece u radu na 160 miliona (+8,4 miliona, 63 miliona djevojčica i 97 miliona dječaka), od čega je 79 miliona (+6,5 miliona)…
no
0
30
UNICEF u svom izvještaju „Humanitarna akcija za djecu 2020-2021.“ izvještava o izbjegličkoj i migrantskoj krizi u Evropi. U izvještaju se napominje da je više od 55 000 izbjeglica i migranata (od kojih su 24% djeca) stiglo u Evropu u prvoj polovini…
no
0
34
Albanija: NVO poziva na parlamentarnu istragu da istraže eksponencijalni broj albanske djece koja su se prijavila za azil izvan zemlje u posljednjih 10 godina Kontekst: CRCA / ECPAT, dječja organizacija utvrdila je da je preko 60 000 albanske…
0
27
Ministarstvo za rad, zapošljavanjе, boračka i socijalna pitanja organizujе javnu raspravu o Prеdlogu stratеgijе za prеvеnciju i zaštitu dеcе od nasilja za pеriod od 2020. do 2023. godinе sa dvogodišnjim akcionim planom, 29. novеmbra 2019. godinе od…
no
0
76
Online grooming djece prešao je na drugi nivo u posljednjem periodu. Prema Internet Watch Foundation (IWF), pedofili i drugi kriminalci počeli su koristiti braću i sestre za grooming svoje mlađe braće/sestara za online seksualno zlostavljanje.…
0
329
Ovo je jedna od tri brošure koje je pripremila Globalna inicijativa za zabranu svih oblika tjelesnog/fizičkog kažnjavanja djece uz podršku Save the Children Švedske. Ove brošure trebale bi pružiti roditeljima i njegovateljima, vladinim dužnosnicima…
0
719
Zbog razvoja i povećanja novih oblika tehnologije, seksualna eksploatacija dece na internetu raste na međunarodnom nivou, s procenama koje ukazuju na to da bi čak desetine hiljada dece širom sveta moglo biti žrtva ove vrtse eksploatacije. Žrtve…
0
12
 Konferencija „Digitalno obrazovanje 2020“ će biti organizovana u online okruženju, 10. i 11. aprila 2020. godine. Kako u ovom momentu imamo preko 1600 zainteresovanih učesnika, 130 prijavljenih predavača, izlagača i partnera, verujemo da će…
0
564
KidsRights indeks je prvo i jedino globalno rangiranje koje godišnje meri kako se poštuju dečja prava širom sveta i u kojoj meri su zemlje posvećene poboljšanju prava dece. KidsRights indeks inicijativa je KidsRights fondacije, u saradnji sa…
0
9
Svake godine 20. juna u celom svetu se obeležava Svetski dan izbeglica, ali u Velikoj Britaniji se u znak „doprinosa, kreativnosti i otpornosti izbeglica“ organizuje nedeljni festival. Organizuju se kulturni, obrazovni i umetnički događaji, dok se…
0
82
U okviru Zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost“, koji u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori i Srbiji provode UNESCO, UNICEF i UNDP, snimljen je film „D(j)eca kažu“. Stavovi i mišljenja izneseni u filmu su stavovi i mišljenja autora i ne…