Bosna i Hercegovina: Izvještaj SPGS-a objavio je izvještaj misije o trenutnom stanju u prihvatnim objektima i kampovima širom zemlje. Preporuke koje su date.

Kontekst:

  • Trenutno se Bosna i Hercegovina suočila sa 9 000-10 000 migranata uglavnom u sjeverozapadnom dijelu zemlje

  • IOM: 4 000 - 5 300 migranata trenutno živi u „teškim“ uslovima

  • Iako je dodatni smještaj osiguran u svjetlu zatvaranja prihvatnog centra i kampa Bira i Lipa, prenatrpanost predstavlja ozbiljne zdravstvene i sigurnosne rizike, posebno u svjetlu COVID-19

Izvještaj, koji je izradio SPGS o migracijama i izbeglicama:

  • Na osnovu razgovora s vlastima, ličnih zapažanja i kvantitativnih podataka koje je dostavio specijalni predstavnik generalnog sekretara za migracije i izbjeglice, ambasador Drahoslav Štefánek
  • Vremenski okvir: 24.-30. januar 2021. kao i period poslije
  • Štefánek je posjetio 5 prihvatnih objekata i kampova
  • Cilj: pružiti pregled trenutne situacije migranata, izbjeglica i azilanata s posebnim fokusom na ranjive osobe, uključujući porodice, djecu i djecu ili maloljetnike bez pratnje
  • Fokus na adekvatno pružanje ljudskih prava, tj. uslove prijema, liječenje i pristup azilu

Rezultati:

  • Sveukupno, rezultati ukazuju na „surove i teške“ uslove u hitnom vojnom šatorskom kampu Lipa koje treba ublažiti
  • Zimska kriza dodatno je pogoršala situaciju, iako nije zabilježeno nijedno stradanje ili ozbiljna zdravstvena šteta
  • „uspostavljanje čvrste osnove za održivo rješenje na području Bihaća je neophodno“

Preporuke:

  • Potrebna je podrška u razvoju i provođenju državne politike koja je sposobna strukturirati i koordinirati institucionalni odgovor zemlje na migracijske pojave
  • Poziv za finansijsku podršku Razvojne banke Vijeća Evrope
  • Poboljšanje pružanja potrebnih usluga podrške, uključujući smještaj (također za djecu bez pratnje), opskrbu hranom i prevenciju COVID-19

 

 

camp tents
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
294
Bosna i Hercegovina je ratificirala niz međunarodnih obaveza o ravnopravnosti spolova, uključujući Konvenciju UN -a (CEDAW) o uklanjanju svih oblika diskriminacije žena (1980.), kasnije pojačanu Pekinškom deklaracijom i Platformom za djelovanje (…
0
22
Mreža Jači glas za decu, u saradnji sa World Vision iz Bosne i Hercegovine, objavila je prošlog meseca Indeks zaštite dece 2.0 za Bosnu i Hercegovinu. Predstavnici brojnih vladinih i organizacija civilnog društva, kao i međunarodni akteri, bili su…
0
113
Svrha ove analize je da ukaže na najvažnije međunarodne i nacionalne, formalne i neformalne dokumente koji se odnose na oblast dječije zaštite u BiH kao i da mapira radnu snagu u službama socijalne zaštite – obrazovanje i obuku koja se odnosi na…
0
83
 Izvještaj procjene implementacije petogodišnjeg programa u BiH. Izdavač: In fondacija-fondacija za unapređenje socijalne inkluzije djece i mladih u BiH Porodična grupna konferencija (PGK) definiše se kao meĎunarodni savremeni model podrške…
0
20
U sklopu projekta “Pružanje psihološke podrške azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom” izrađene su brošure o savjetovanju posredovanim prevođenjem za osobe pod međunarodnom zaštitom. Brošure su prevedene na 4 jezika, engleski, francuski,…
yes
0
42
Dana 05.11.2020. godine održani su sastanci Upravnih odbora (Udruženje FBiH i Udruženje RS), te prošireni sastanak UO Saveza socijalnih radnika i drugih stručnih radnika socijalne djelatnosti Bosne i Hercegovine sa predstavnicima Misije OSCE-a BiH,…
0
92
Evropska komisija pokrenula je internacionalni atlas „Migracije“ sa podacima za 198 zemalja i svakodnevno ažurira informacije. Možete da proverite trendove, statistiku, demografiju za pojedine zemlje i da pronađete informacije koje se odnose na…
0
38
Integracija je izuzetak Evropska unija je više puta kritizirala grčku vladu zbog prepreka društvenoj integraciji izbjeglica i migranata i pozvala je da pruži više mogućnosti. Prema narativu mladića iz Pakistana, on je od 13. godine radio u fabrici…
0
47
Državni ured SAD-a izdao je izvještaj o trgovanju ljudima u 2016. godini. U engleskoj veriziji ovog dokumenta možete naći cjeloviti izvještaj koji razjašnjava o kojem se problemu radi i u kojoj količini je rasprostanjen. Cilj izvještaja je…
yes
0
4
U Bangladešu, Grčkoj i Libanonu, izbegličke porodice su već živjele u vrlo nesigurnim uslovima. Smješteni u šatorima ili hitnim skloništima, sada trpe punu silu razornih posljedica pandemije Covid-19. Timovi Terre des hommes pružaju hitnu pomoć…