Start and finish time of webinar
11am-12pm

Djeca u BiH žive paralelno u realnom i digitalnom okruženju, pri čemu za njih oba okruženja izgledaju vrlo realno.

S obzirom na njihove vrlo ograničene kompetencije da prepoznaju opasnost u digitalnom svijetu i da se zaštite od nje, te s  obzirom na ograničena znanja njihovih roditelja i školskog osoblja da im pomognu u tome, djeca ostaju vrlo ranjiva. Sa druge strane vrebaju potencijalni izvršioci iz cijelog svijeta, koji su vrlo vješti u digitalnom okruženju, i imaju namjeru da izvrše seksualno iskorištavanje i zlostavljanje djece.

Svjesni okolnosti koje djecu u BiH stavljaju u poseban rizik od seksualnog iskorištavanja i zlostavljanja u digitalnom okruženju za učesnike ovog webinara Child Hub, Save the Children NWB i EVAC projekt su napravili priliku za učesnike da čuju osnovne informacije o rizicima korištenja interneta, ali i tome da zabrane ne vode rješenju problema u mjeri u kojoj tome vodi adekvatna edukacija djece i roditelja kao i pravovremena prevencija. 

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
719
Zbog razvoja i povećanja novih oblika tehnologije, seksualna eksploatacija dece na internetu raste na međunarodnom nivou, s procenama koje ukazuju na to da bi čak desetine hiljada dece širom sveta moglo biti žrtva ove vrtse eksploatacije. Žrtve…
no
0
800
Childline je zajedno sa Internet Watch Fondacijom (IWF) razvila alat za uklanjanje obnaženih fotografija djece i mladih iz online prostora -  Report Remove tool. Djeca i mladi mogu svoju fotografiju koju pronađu prijaviti i nakon pregleda…
0
275
Ovaj kurikulum razvio je tim Udruge "Zona Family"  iz Bugarske (Diana Ruseva i Natalia Hristova-Mihaylova, dr.sc.) kao dio projekta pod nazivom "CARING - Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad mladima u školi"…
no
0
203
Djeca provode više vremena na internetu tokom ljetnog raspusta, posebno u vrijeme pandemije. Stoga je od presudne važnosti upozoriti tinejdžere i roditelje na opasnosti koje vrebaju na internetu, „groominga (obrađivanje)“ od strane predatora ili…
0
35
Dečji predatori poslednjih godina sve više naseljavaju internet svet. Zbog velike internetske i digitalne prisutnosti, službenici za sprovođenje zakona i profesionalci za prava deteta se više uključuju u sprečavanje i suočavanje sa zločinima nad…
0
121
Današnja djeca odrastaju u digitalnom vremenu, izlažući se svim predivnim, ali i opasnim stvarima na internetu. Važno je podučiti djecu o sigurnosti na internetu. Pametno je koristiti on-line igre u tu svrhu.  Distribucija ovog kviza osigurana…
0
102
Profile picture
Američko psihološko udruženje objavilo je alat koji je prilagođen tinejdžerima. Ovaj alat je povezan sa ljubavlju, zabavljanjem i vezama tokom tinejdžerskih godina. S obzirom na to da je ovaj period ispunjen mnogim razvojnim izazovima i rizicima,…
0
9
Pismo Eurochild-a šefovima institucija EU i saveznicima EU. Dva puta mjesečno, Eurochild povezuje svoje članove kako bi razmijenili informacije, istaknuli izazove i identificirali dobre prakse koje mogu pomoći u zaštiti prava djece tokom ovog…
yes
0
772
Kurikulum o prevenciji rodno uvjetovanog nasilja temeljen na preispitivanju postojećih društvenih i rodnih normi Cilj webinara je predstaviti Kurikulum koji je nastao prilagodbom već pilotiranih metodologija Terre des hommes-a (YouCreate…
0
29
UNICEF je 2016. godine izvestio da širom sveta postoji više od 50 miliona dece koja su raseljena od čega je 28 miliona pobeglo od nasilja i neizvesne budućnosti. Deca su često odvojena od svojih porodica ili putuju sasvim sama, što ih…
0
11
  Pomoć deci pokrenula je novi projekat SMART, zajedno sa tri regionalna partnera: Volonterskim centrom Skoplje (VCS), Partnere per Femijet (PPF) i Institutom za razvoj civilnog društva-Inovativno (IDCSI). SMART projekat jača uticaj civilnog…
0
29
Izmenama Zakona o javnom obrazovanju uvedene su školske straže kao nova praksa čija je namena zaštitita nastavnika od nasilja. Pre predloga zakona, Yelon je analizirao šta će se dogoditi ako se policajci pojave u školama i kako dečija prava mogu…
0
7
Novi predstavnik iz kancelarije Dečjeg poverenika, izvestio je da je svako osmo dete na smeštaju provodilo vreme u neuređenim prostorima, kao što su hosteli, karavani i šatori. Ova deca su uglavnom uzrasta od 16 ili 17 godina, ali je u 2018/19 više…