REVIS logo„Želimo nova lica i nove pristupe vezano za nasilje u školi." - ovo je potreba koja se javila kod dece u Srbiji, koja su učestvovala u regionalnom istraživanju o nasilju nad decom a u okviru projekta Child Hub, tokom 2020. godine

REVIS projekat se upravo i trudi da odgovori na ovu potrebu, zato što je jedan od njegovih glavnih ciljeva - traženje inovativnih pristupa problemu nasilja nad decom.

Projekat REVIS je otpočeo u january 2021, i polazi, pre svega od glavnih rezultata i preporuka iz pomenutog istraživanja. Razvijen je i Kurikulum-Vodič Training Guide on Shifting Norms around Violence Against Children in Schools, od strane Međunarodnog instituta za dečja prava i razvoj (IICRD), odnosno održan je Trening za trenere, u periodu od 14. do 25. juna ove godine. Planirano je da se ovaj trening održi uživo, ali to nažalost nije bilo moguće zbog epidemiološke situacije.

Pre obuke, oformljen je tim predavača iz 4 zemlje koje učestvuju u projektu (Bugarska, Hrvatska, Rumunija, Srbija): svaki partner na projektu je identifikovao po dva trenera, koji su iskusni profesionalci, sa velikim znanjem, veštinama i stručnošću u različitim oblastima vezanim za temu kojom se projekat bavi, kao što su socijalni rad, zaštita dece i zaštita ugrožene dece i mladih, pedagogija, psihologija, vođenje radionica i treninga, koordinisanje projekata za sprečavanje nasilja i zaštitu dece od svih oblika nasilja, sprovođenje istraživanja o vršnjačkom nasilju itd. Ovo znanje i stručnost, uz profesionalan, otvoren i motivisan stav učesnika i trenera IICRD -a omogućio je intenzivnu razmenu iskustava i međusobno učenje.

Nakon obuke, treneri će prenositi stečeno znanje i veštine lokalnim facilitatorima (ukupno 80) u četiri zemlje projekta, obučavajući ih o aktivnostima koje će facilitatori voditi sa decom, a sa ciljem promena štetnih normi koje dovode do nasilja u školi. Obuka trenera je osmišljena tako da kombinuje sinhrone i asinhrone elemente učenja za trenere, dakle priliku da se angažuju zajedno, kao i da imaju vremena da kritički razmisle o sopstvenim proživljenim iskustvima i odnosu sa društvenim i rodnim normama. Aktivnosti su izgrađene tako da se na najbolji način steknu znanja i veštine za izvođenje buduće obuke o promeni normi u vezi sa nasiljem nad decom.

Ciljevi obuke bili su:

- Uključiti se u refleksivnu praksu i poboljšati znanje o društvenim i rodnim normama u vezi sa nasiljem nad decom u školama;

- Razviti upoznavanje sa Modulima menjanja normi, koji su predviđeni u Vodiču za škole;

- Razviti veštine i steći samopouzdanje radi lakšeg sprovođenja obuke;

- Izgraditi Zajednicu prakse sa učesnicima kako bi mogli da se međusobno podržavaju u budućnosti.

IICRD je napravio prilično širok pregled literature i iskusio da ne postoji toliko literature o omogućavanju deci da promene društvene i rodne norme, pa je pristup REVIS zaista inovativan. Polazeći od izjave da nasilje nije biološka funkcija, već je društvena, potrebno je pokušati da se to shvati u kontekstu. Obuka se bavila temom društvenih i rodnih normi, njihovim istraživanjem i prikupljanjem društvenih i rodnih normi prisutnih u školama i obrazovnim ustanovama. Srodna aktivnost i diskusija doveli su do zajedničkog zaključka da se čini da je mnogo lakše prikupiti štetne nego pozitivne norme. Pojavilo se ključno pitanje: Vidimo li normu pozitivnu u očima odraslih ili iz perspektive dece? Dat je zajednički odgovor: Cilj projekta REVIS, je da je na deci zaista da istraže šta smatraju pozitivnim ili negativnim. Zaista, uloga lokalnih facilitatora u aktivnostima sa decom je da obezbede da ovo bude prostor za decu, kao i da se svi osećaju bezbedno tokom aktivnosti.

 Onlajn obuka o promeni normi vezanih za nasilje u školama namenjena je i trenerima i facilitatorima koji će raditi sa decom u školama. Sadrži znanje o načinima za promenu društvenih i rodnih normi i o tome kako uključiti decu u suzbijanju štetnih normi oko nasilja. Ova obuka će biti dostupna i na bugarskom, hrvatskom, rumunskom i srpskom jeziku. Na kraju ToT -a su prikupljene povratne informacije, a rezultati evaluacije su veoma dobri i svi ciljevi obuke su ispunjeni.

Učesnici su prolazili aktivnosti iz modula vodiča, a nakon aktivnosti facilitacije učesnici i predavači IICRD -a dali su povratne informacije o tome šta je prošlo dobro i šta se može poboljšati. Kroz scenarije Role-Play-a, učesnici su imali priliku da uvežbaju kako da se ponašaju i odgovore na izazovne situacije koje mogu nastati tokom aktivnosti sa facilitatorima ili decom.

Tokom obuke, učesnici su započeli izradu sopstvenog programa obuke za obuku facilitatora u sve četiri zemlje, na osnovu programa obuke koji je izradio IICRD. Treneri IICRD-a prikupili su povratne informacije i nastale potrebe budućih predavača o pripremi obuke za facilitatore, kako bi ih uvrstili u daljem razvojanju onlajn obuka i serije vebinara. IICRD će održati seriju od 3 prateća i inovativna vebinara, kako bi omogućili trenerima da stupe u interakciju sa stručnjacima i postavljaju pitanja koja se pojave nakon treninga i onlajn obuke e-kurs, a u vezi sa pripremom obuke za facilitatore, s ciljem obezbeđivanja podrške i mentorstva.

eu flag Sufinansirano iz Programa Evropske unije "Prava, jednakost i državljanstvo" (2014-2020)

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
561
U ovom izveštaju Evropskog Parlamenta, koji govori o zastupljenosti raznih vrsta nasilja nad decom u celoj Evropi, negira se uobičajena pretpostavka da nasilje predstavlja veći problem u zemljama u razvoju. Evropski Parlament zapravo na osnovu…
yes
0
342
Pitanja zaštite djece su vrlo složena, teška i često nadmoćna za rješavanje profesionalaca na prvoj liniji u svakom kontekstu. Učenje iz prakse pod supervizijom je suštinska komponenta obrazovanja i obuke svih stručnjaka koji direktno rade sa djecom…
yes
0
738
U Hrvatskoj je 73,04% djece doživjelo neki oblik nasilja tijekom svog života ili tijekom školovanja (BECAN Hrvatska, 2012). Benčić (2014) tvrdi da djeca koja su bila izložena vršnjačkom nasilju u školama češće pate od depresije i sklona su…
yes
0
3628
Uprkos činjenici da je svih 28 zemalja članica Evropske Unije ratifikovalo sporazum UNCRC, milioni dece širom Evrope i dalje ispaštaju zbog nasilja. U ovom izveštaju FRA (Agencija Evropske Unije za fundamentalna prava) iznosi podatak da su deca sa…
0
128
O vebinaru: Tokom webinara ćete čuti više o oblicima zanemarivanja, nasilja, zlostavljanja i zloupotrebe dece putem interneta i koji su najzastupljeniji oblici nasilja kod nas, i koje su to posledice po dete i porodicu, na koji način se suočavamo sa…
yes
0
1521
Nasilje među decom se smatra jednim od fundamentalnih pitanja koja utiču na optimalan razvoj i obrazovanje deteta. Kako je ova pojava rasprostranjena u svim zemljama Jugoistočne Evrope, važno je dublje razumeti faktore koji na nju utiču. Zbog…
yes
0
3076
Kome je namenjen E-modul? Ovaj Vodič napisan je za odrasle, uključujući facilitatore, nastavnike i školsko osoblje, koji će raditi sa decom i mladim ljudima u školama i alternativnim školskim centrima. Koja je svrha E-modula? Uz pomoć ovog modula…
0
80
Širom sveta milijarda dece pati od nasilja, eksploatacije i zlostavljanja. Ali ne mora biti tako. Kampanja Zajedno do #ENDviolence ima za cilj da katalizuje političke i finansijske obaveze potrebne da se zauvek okonča nasilje nad decom. Jer za…
yes
0
202
Kome je namenjen E-modul? Ovaj Vodič napisan je za odrasle, uključujući facilitatore, nastavnike i školsko osoblje, koji će raditi sa decom i mladim ljudima u školama i alternativnim školskim centrima. Koja je svrha E-modula? Uz pomoć ovog modula…
0
16
Centar za integraciju mladih je u okviru ChildHub projekta organizovao Okrugli sto na temu akreditacije online programa obuke u sistemu socijalne zaštite Republike Srbije. Tom prilikom, specijalne gošće iz Hrvatske su bile Vanja Branica i Milica…
0
34
U okviru Sajma obrazovanja koji se svake godine održava u Beogradu, predstavljen je i projekat REVIS - "Odgovor na vršnjačko nasilja u školama i susednim okruženjima", koji, uz podršku Ministarstva obrazovanja, u Srbiji sprovodi Centar za…
yes
0
250
U sklopu projekta REsponding to VIolence against children in Schools and adjacent settings (Odgovaranje na nasilje nad djecom u školama i uporednim okruženjima) - REVIS, kreirano je novo online učenje za pripremu trenera i nastavnika koji…
yes
0
254
U okviru završne konferencije REVIS projekta koja je održana u Budimpešti 8-9 Marta/Ožujka 2023, mladi ljudi iz Bugarske, Hrvatske, Rumunije, Srbije imali su priliku da prenesu ključnu zagovaračku poruku koju su identifikovali tokom implementacije…
0
101
Pozivamo Vas da se prijavite i učestvujete na jednoj, od dve obuke, koje za cilj imaju obrađivanje teme afirmativnog rada sa LGBT učenicima i učenicama srednjih škola, a radi postizanja potpunije socijalne uključenosti i bezbednije sredine za sve…
0
87
Povodom nasilja nad maloletnom devojkom (koja je dete po zakonima Republike Srbije i Konvenciji o pravima deteta Ujedinjenih nacija) u rijaliti programu na nacionalnoj televiziji Pink, Mreža organizacija za decu Srbije i Prijatelji dece Srbije…