U sklopu projekta REsponding to VIolence against children in Schools and adjacent settings (Odgovaranje na nasilje nad djecom u školama i uporednim okruženjima) - REVIS, kreirano je novo online učenje za pripremu trenera i nastavnika koji će raditi s djecom na sprječavanju i smanjenju vršnjačkog nasilja u školama i drugim obrazovnim ustanovama.

Opći cilj projekta REVIS, kojim koordinira Terre des hommes Mađarska, je spriječiti, boriti se i odgovoriti na nasilje među djecom transformacijom društvenih i rodnih normi i ponašanja, kao i stvoriti mogućnosti za djecu da ospore društvene i rodne norme koje dovode do vršnjačkog nasilja.

Kurs je namijenjen pedagoškim stručnjacima, psiholozima i socijalnim radnicima koji rade s djecom. Cilj kursa je poboljšati sposobnost prepoznavanja i intervenisanja na pojavu nasilja i društvenim normama koje na njega utiču. Također se bavi načinom na koji se ovo negativno ponašanje može redefinisati fokusiranjem na pozitivne norme za prevenciju nasilja. Nadalje, pruža stručnjacima u školama alate za usmjeravanje aktivnosti koje bi smanjile određene oblike nasilja.

Iako je većina stručnjaka koji rade s djecom upoznata s ovom temom, ovdje ponuđene informacije važan su preduslov i polazište za sve aktivnosti na području prevencije i intervencije svih vrsta nasilja nad djecom.

Matea Korda, jedna od trenerica iz Hrvatske, kaže: "Važno je izoštriti naše vještine u prepoznavanju različitih oblika nasilja nad djecom, uključujući i suptilnije vrste, kako bismo ih na vrijeme spriječili, a posebno imajući u vidu negativne posljedice izloženosti nasilju na djecu i mlade."

Ovaj online modul razmatra osnovne teorijske osnove vezane za društvene norme općenito, kao i različite norme koje su prisutne među djecom i koje se mogu povezati s podržavanjem nasilja ili sprječavanjem odgovora na nasilje. Također, se bavi međusobnom povezanošću različitih društvenih sistema u kojima postoje ljudi i norme.

"Osim što pomaže u identifikaciji društvenih normi povezanih sa nasiljem, online modul nudi praktične načine za promjenu negativnih društvenih i rodnih normi. U kontekstu mijenjanja društvenih normi, važna uloga se stavlja na referentne grupe. Prepoznavanje i razumijevanje uloge referentnih grupa u slijeđenju društvenih normi izuzetno je važno za njihovu uspješnu promjenu." rekla je Mirna Čagalj Farkaš, trenerica iz Hrvatske.

Online modul naglašava važnost fokusiranja na pozitivne norme i njihovu promociju. Takav pristup može ojačati daljnje intervencije usmjerene na smanjenje nasilja nad djecom. Osim toga, pruža mogućnost da naučite više o praktičnim strategijama za promjenu normi i posebnim aktivnostima koje možete provoditi sa svojim učenicima kako biste postigli pozitivne promjene.

Približavajući se društvenim normama i rješavajući ih kako ovaj online modul predlaže, stručnjaci mogu očekivati ​​proširenje pogleda na temu nasilja i društvenih normi, kao i povećanje spremnosti i motivacije za promjenu negativnih društvenih normi.

Kurs je dostupan za sve zainteresovane za ovu temu. Pročitajte više na linku u nastavku.

girl painting
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
4
1584
Kome je Vodič namijenjen? Ovaj je vodič napisan za odrasle, uključujući trenere, voditelje, učitelje ili školsko osoblje, koji će raditi s djecom i mladima u školama i alternativnim obrazovnim centrima. Koja je svrha Vodiča? Uz pomoć ovog vodiča…
yes
0
3076
Kome je namenjen E-modul? Ovaj Vodič napisan je za odrasle, uključujući facilitatore, nastavnike i školsko osoblje, koji će raditi sa decom i mladim ljudima u školama i alternativnim školskim centrima. Koja je svrha E-modula? Uz pomoć ovog modula…
yes
0
202
Kome je namenjen E-modul? Ovaj Vodič napisan je za odrasle, uključujući facilitatore, nastavnike i školsko osoblje, koji će raditi sa decom i mladim ljudima u školama i alternativnim školskim centrima. Koja je svrha E-modula? Uz pomoć ovog modula…
yes
0
28
Škole na Kosovu su zatvorene zbog situacije nastale kao posledica pandemije COVID-19. Ministarstvo obrazovanja, nauke, tehnologije i inovacija (MONT) već nedelju dana snima obrazovne materijale, koji će danas početi da se emituju na javnim…
no
0
29
Problemi koji su nastali u obrazovanju uzrokovani s pandemijom, zajedno s ciljevima koje je postavila EK, razvoj digitalnih kompetencija vjerojatno su doprinijeli objavljivanju svoje vizije o tome kako kombinovano učenje može biti glavni pokretač…
yes
0
5186
U iscrpnom uzveštaju iz 2012, UNICEF u saradnji sa Savetom Evrope i vladom Norveške ističe važnost suzbijanja svih vrsta nasilja u obrazovnim sistemima. Nasilje u školama se manifestuje u raznim vidovima (fizičko, psihičko i seksualno), a počinioci…
yes
0
260
REVIS projekat ima za cilj prevenciju, suzbijanje i reagovanje na vršnjačko nasilje među decom kroz transformaciju društvenih i rodnih normi i ponašanja i stvaranje prostora za decu da osporavaju društvene i rodne norme koje dovode do vršnjačkog…
yes
0
357
„Želimo nova lica i nove pristupe vezano za nasilje u školi." - ovo je potreba koja se javila kod dece u Srbiji, koja su učestvovala u regionalnom istraživanju o nasilju nad decom a u okviru projekta Child Hub, tokom 2020. godine REVIS projekat se…
yes
0
175
Djeca u BiH žive paralelno u realnom i digitalnom okruženju, pri čemu za njih oba okruženja izgledaju vrlo realno. S obzirom na njihove vrlo ograničene kompetencije da prepoznaju opasnost u digitalnom svijetu i da se zaštite od nje, te s  …
yes
0
419
U saradnji sa Savetom Evrope i norveškom vladom, UNICEF je 2012. godine sastavio izveštaj sa detaljima o prisustvu nasilja u školama iz globalne perspektive. Izveštaj daje i nekoliko praktičnih saveta organima vlasti, nevladinim organizacijama i…
0
135
U okviru projekta REVIS  "Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima", održana je trodnevna obuka u periodu od 17. do 19. septembra 2021. godine, u Beogradu. Obuka „Promena društvenih i rodnih normi u vezi sa…
yes
0
991
Ovu analizu je izradila Fondacija Terre des hommes Moldavija u okviru projekta „Zajednički napori u borbi protiv nasilja u Moldaviji“, koji finansira UNICEF iz Moldavije. Struktura ove analize sastoji se od šest poglavlja: Poglavlje I Definicija…
yes
0
135
Ovaj priručnik, koji je Terre des hommes Rumunija izradila i dovršila 2021. godine, namijenjen je zaposlenima u sportskim klubovima i kampovima i ima za cilj promociju zaštitnih procedura (u pogledu sigurnosti i zaštite djece) u sportskim i…
0
48
U sklopu projekta REVIS održane su 3 fokus grupe s facilitatorima i učenicima uključenima u projekt. Sudionici su razgovarali o nasilju kojeg vide oko sebe, izvorima nasilja, mogućnostima promjene nasilnog ponašanja te utjecaju projekta REVIS na te…
0
78
Pogledajte reportažu Al Jazeere Balkans na temu kako se boriti protiv online vršnjačkog nasilja, autorice Jasmine Kos, u kojoj se navodi kako su u 2015. godini maloljetnici u Hrvatskoj počinili su više od 2.500 kaznenih djela, poput nanošenja…