Primeri dobre prakse nagrađenih organizacija članica Child10 2021, koje direktno rade sa decom u cilju okončanja trgovine decom i seksualne eksploatacije dece.

Pristup zasnovan na pravima deteta (CRBA) temelji se na opštim principima i standardima ljudskih prava, kao i na Konvenciji UN o pravima deteta (CRC) i sastavni je deo osmišljavanja programa i politika koji se tiču dece. On treba da odražava potrebe i prava dece koja su im dodeljena na osnovu toga što su deca i ljudska bića.

Ovaj izveštaj donosi primere najbolje prakse kako integrisati pristup zasnovan na pravima deteta (CRBA) u programe civilnog sektora, i nastao je na osnovu inputa nagrađenih organizacija članica Child10 2021, koje rade direktno sa decom žrtvama i decom u riziku od seksualne eksploatacije i trgovine širom Evrope (ASTRA (Srbija), eLiberare (Rumunija), Iroko Onlus (Italija i Nigerija), Novahuset (Švedska), Footprint to Freedom (Holandija i Istočna Afrika), lightup International (Nemačka, Austrija, Norveška), Ellencentret (Švedska), Novi Put (Bosta i Hercegovina), Marta Centre (Letonija) and VATRA (Albanija)).

Primeri najboljih praksi iz ovog izveštaja mogu se sažeti u listu od 10 tačaka kako bi se pojasnila i olakšala integracija pristupa zasnovanog na pravima deteta (CRBA) u sve aktivnosti vezane za okončanje trgovine ljudima i seksualne eksploatacije dece i mladih. U suštini, pridržavanje ovog pristupa osigurava da nijedno dete ne bude izostavljeno kada je u pitanju poštovanje njegovih prava i generalno poštovanje prava sve dece. Posebna pažnja je posvećena poštovanju individualnih karakteristika i potreba, koje neku decu čine ranjivijom od druge, poput pola, etničke pripadnosti, invaliditeta, pravnog statusa itd. Uz sve to obezbeđuje se učešće dece u celom procesu prilikom kreiranja i sprovođenja intervencija koje se njih tiču.

Deset navedenih primera su neorganičavajući i usredsređeni su na najbolje prakse koje se tiču direktnih usluga, dolaženja u kontakt i identifikacije dece žrtava, a koje smo mapirali na našim Child10 radionicama tokom 2021.

  1. Mapirati zainteresovane strane i unaprediti saradnju i koordinaciju između različitih aktera i pružalaca usluga kako bi se osiguralo da sva deca imaju potpuni pristup svim svojim pravima vezanim za njihov opstanak, razvoj i zaštitu;
  2. Iskoristiti sistem podrške detetu, kao što su članovi porodice, kad god je to moguće;
  3. Obezbediti/izdvojiti resurse za proaktivnu identifikaciju dece žrtava;
  4. Primenjivati politike prilagođene deci u osmišljavanju i sprovođenju intervencija i raditi na izgradnji poverenja;
  5. Uzeti u obzir uzrast i zrelost dece u programima;
  6. Koristiti neformalne kanale tamo gde nije moguće doći do dece formalnim putem;
  7. Osigurati rodno osetljiv pristup u svim programima;
  8. Posebnu pažnju posvetiti grupama posebno ranjive dece − na primer deci koja pripadaju manjinama, deci-migrantima, deci sa smetnjama u razvoju itd;
  9. Promovisati značaj učešća i uključivanja dece i mladih;
  10. Integrisati perspektivu preživelih i učiniti da se čuju njihovi glasovi kako u programima direktne pomoći tako i u terenskim aktivnostima.

Pun tekst izveštaja na engleskom jeziku možete naći OVDE!

 

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
13
Webinar će biti posvećen pitanju koncepta prava deteta, njegovog razumevanja i primene u svakodnevnom radu organizacija i pojedinaca koji rade sa decom. Kako da kao profesionalci, stručnjaci, aktivisti integrišemo u svoj rad pristup zasnovan na…
yes
0
25440
Ovaj osnovni kurs podizanja svesti namenjen je svima koji bi mogli doći u kontakt sa decom i mladima u sistemu alternativne brige. Cilj kursa je da se ukratko razume trauma, njen potencijalni uticaj na život dece i mladih i shvati kako da se pruži…
0
301
Iz uvoda izveštaja: Pre trideset godina Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Konvenciju o pravima deteta u trenutku brzih globalnih promena koje su obeležene krajem aparthejda, padom Berlinskog zida i rođenjem interneta. Ovaj razvoj…
0
47
Dana 12. oktobra 2022. godine, Centar za prava deteta održao je prvi u nizu dijaloga o pravima deteta „Srbija po meri deteta“ u Beogradu, u okviru projekta „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva da adekvatno doprinose ispunjavanju obaveza…
yes
0
132
U cilju informisanja o razvoju nove Strategije EU o pravima deteta, Evropska komisija zatražila je od glavnih agencija koje se bave dečjim pravima da se konsultuju sa decom u Evropi, tako da doprinos bude definisan u prioritetima nove strategije.…
0
7
„Promena dolazi od nas. Deca neće samo naslediti budućnost, deca će je kreirati“, Una, predstavnica Kluba DX, pri Centru za prava deteta i članica Dečjeg saveta Eurochild-a. Predstavnice Kluba DX učestvovale su na 13. Evropskom forumu o pravima…
0
7
Ova publikacija je proistekla iz sedmogodišnjeg razvoja programa „Terenskog rada“ udruženja „Centar za integraciju mladih“ sa decom koja su uključena u život ili rad na ulici. Ovaj vodič kroz primer dobre prakse namenjen je organizacijama i…
0
28
Centar za prava deteta (CPD) održao je, 4. novembra 2022. godine u Beogradu, drugi u nizu dijaloga o pravima deteta „Srbija po meri deteta – infrastruktura i izazovi u sprovođenju“ u okviru projekta „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva…
0
31
Centar za prava deteta održao je treći dijalog o pravima deteta „Srbija po meri deteta – infrastruktura i izazovi u sprovođenju“ u Beogradu, u okviru projekta „Jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva da adekvatno doprinose ispunjavanju…
yes
0
24
O vebinaru: Ovo je zajednički vebinar "Destination Unknovn" kampanje i Terre des Hommes, o pravima deteta u okviru UN Globalnog dogovora. Na prošlogodišnjem Samitu za izbeglice i migrante koji je održan u septembru, Generalna skupština UN usvojila…
0
50
Ovaj interaktivni dokument ima za cilj da podstakne temeljno i opsežno istraživanje veza i sinergije između Globalnih ciljeva održivog razvoja (COR) i Konvencije o pravima deteta (KPD).Kontekst. On se nadovezuje na dvostrani dokument koji je izradio…
0
14
Od 29. septembra do 1. oktobra, Evropska komisija organizuje svoj 13. po redu Forum o pravima deteta. Sa učesnicima na visokom nivou iz međunarodnih institucija, vlada i civilnog društva, godišnja konferencija postala je jedna od najvažnijih…
0
102
Vodič za programe vršnjačkog mentorstva “Vršnjačka podrška je najbolja podrška” nastao je u okviru projekta “Peer mentors in action: Social inclusion through peer mentoring“, podržanog kroz Erazmus+ program Evropske unije. Sam vodič namenjen je…