Vlada je odobrila prijedlog zakona o ratifikaciji Konvencije Vijeća Evrope o sprječavanju i borbi protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici poznatom kao Istanbulska konvencija, prenosi IPN.


Vijeće Evrope je usvojilo Konvenciju 11. maja 2011. Republika Moldavija ju je potpisala 6. februara 2017. godine, ali je njena ratifikacija nekoliko puta odlagana.

Prema riječima ministra rada i socijalne zaštite Marcela Spatarija, nacionalno zakonodavstvo koje reguliše sprečavanje i borbu protiv nasilja u porodici, 2016. i 2020. godine, djelomično je usklađeno s odredbama Konvencije, a izmjene su uvedene u više od 20 pravnih akata. Vlada je 2018. godine odobrila prvi politički dokument u ovoj oblasti-nacionalnu strategiju za sprječavanje i borbu protiv nasilja nad ženama i nasilja u porodici za period 2018-2023. godine i akcioni plan za period 2018-2020 koji se temelji na stubovima Konvencije, npr. kao prevencija, zaštita, krivično gonjenje i koordinirane politike.

Trenutno, za provedbu zakona nisu potrebna finansijska sredstva, ali će im biti potrebna kasnije, u procesu prilagođavanja sektorskog zakonodavstva.


Premijerka Natalia Gavrilița rekla je da se broj slučajeva nasilja u porodici i nasilja nad ženama povećao. Zato bi država trebala pojačati tempo svojih akcija na terenu.

Čitajte više na: https://www.ipn.md/en/cabinet-approves-bill-to-ratify-istanbul-convention-7967_1084746.html#ixzz78UxKvwYQ

Source

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
29
Problemi koji su nastali u obrazovanju uzrokovani s pandemijom, zajedno s ciljevima koje je postavila EK, razvoj digitalnih kompetencija vjerojatno su doprinijeli objavljivanju svoje vizije o tome kako kombinovano učenje može biti glavni pokretač…
no
0
79
Bosna i Hercegovina je potpisnica Konvencije o pravima djeteta, koja obavezuje zemlje potpisnice da se pridržavaju njenih odredbi, ali uključuje i nadzor nad njenom primjenom u državama koje su je prihvatile i ratificirale. Pod dječijim pravima…
0
50
Ovaj interaktivni dokument ima za cilj da podstakne temeljno i opsežno istraživanje veza i sinergije između Globalnih ciljeva održivog razvoja (COR) i Konvencije o pravima deteta (KPD).Kontekst. On se nadovezuje na dvostrani dokument koji je izradio…
no
0
11
Britansko ministarstvo za kulturu, medije i sport, nakon nedavnih slučajeva zlostavljanja na internetu, razmatra donošenje zakona za ovaj vid nasilja kao oblika nanošenja „psihičke štete“. U skladu sa tim internet trolovi bi se mogli suočiti sa…
0
49
Kišinjev je 26. februara bio domaćin nacionalne konferencije o proceni sposobnosti socijalnih radnika za sprovođenje Konvencije Saveta Evrope o zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavljanja (Lanzarot konvencija) u Republici…
yes
0
220
Poštovane kolege, poštovane kolegice,   ovim vas putem najsrdačnije pozivamo na završnu konferencija Childhub projekta “DIJETE IZNAD SVEGA” koja će se pod pokriviteljstvom Predsjednika Republike održati u četvrtak, 17. ožujka 2022. u Hotelu…
yes
0
144
Terre des hommes Moldavija je 4. jula organizovala sastanak na temu seksualnog nasilja, uz učešće resursnih osoba, predstavnika nevladinih organizacija za zaštitu dece i žrtava nasilja, lokalnih vlasti i medija. Događaj je organizovan u okviru…
0
477
Izveštaj dece iz Moldavije upućen UN Komitetu za dečja prava sačinjen je od strane grupe dece po imenu Reflection Group, koja je radila na njemu od jula 2014. godine do avgusta 2016, a bila je podržana od strane Child Rights Information Center…
0
13
Eurochild je izvestio da je preko 60 bugarskih organizacija civilnog društva (OCD) pozvalo šest komesara EU da apeluje na bugarsku vladu da efikasno deluje protiv kampanja mržnje koje dovode u pitanje potrebe organizacija civilnog društva. Razlog…
0
113
  Strategija za borbu protiv trgovine ljudima predstavlja nacionalnu politiku borbe protiv trgovine ljudima u predstojećem petogodišnjem periodu u oblastima: prevencije, zaštite žrtava, krivičnom gonjenju, kao i u oblasti partnerstva,…
0
137
Kršenje prava deteta na zdravu životnu sredinu ima ozbiljne posledice po život dece. Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije, svake godine između 1.7 i 5.9 miliona smrtnih slučajeva dece uzrasta do pet godina života povezano je sa…
0
12
Ovo je priručnik koji je FIFA razvila za svoje organizacije članice kako bi se utvrdili vodeći principi i minimalni uslovi koji će pomoći liderima i organizatorima u fudbalu da osiguraju bezbedno i podržavajuće okruženje za decu. Priručnik je deo…