Savez udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti iz Republike Srpske u saradnji sa Savezom socijalnih radnika FBiH i Udruženjem stručnih radnika socijalne djelatnosti Brčko Distrikta BiH, kao članicama Saveza socijalnih radnika i drugih stručnih radnika socijalne djelatnosti u BiH i uz podršku UNICEF BiH, OSCE i Save The Children kroz Child Protection Hub projekt su organizirali VI godišnju Кonferenciju socijalnog rada sa međunarodnim učešćem pod nazivom „Unapređenje socijalnog rada, kroz razvoj teorija, metoda i tehnika rada“ u četvrtak, 21.10.2021. u Bijeljini. 

Konferencija je organizovana u cilju da se na jednom mjestu pruži prilika relevantnim stručnjacima da podijele različita teorijska i praktična iskustva vezana za sisteme socijalne zaštite kod nas i u okruženju, ono što su dobra sistemska rješenja i ono što se prepoznaje kao nedostatak, što će u konačnici doprinijeti boljem razumijevanju pravaca razvoja entitetskih sistema socijalne zaštite i Brčko Distrikta.

Konferencija je započela uvodnim obraćanjem Srđana Baralić – Predsjednik Saveza udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti iz RS, nastavljena obraćanjem Mirnesa Telalović, Predsjednika Savez socijalnih radnika FBiH a s obzirom da je ova konferencija bila kombinovanog karaktera učesnicima su se online putem obratili i Kathleen Kavalec, Ambasadorica Misija OESC-a u BiH, Rownak Khan Direktorica UNICEF-a u BiH, Andrea Žeravčić Direktorica Save the Children NWB, Vladimir Makarić Pomoćnik ministra Ministarstva zdravlja i socijalne zaštite RS, Miroslav Jurešić Pomoćnik ministra Ministarstva rada i socijalne politike FBiH.

Uvodna obraćanja odrazila su uvijek prisutno mišljenje o značaju socijalnog rada te naročito socijalnih radnika koji su nosioci svih aktivnosti i sve odgovornosti u radu sa najugroženijim kategorijama društva. 

Učesnicima se obratio i Milorad Sofrenić, Direktor JU Centar za socijalni rad Bijeljina, Centra koji je ove godine slavio jubilarnih 60 godina rada. Kako je rekao, ova ustanova je tokom proteklih decenija prošla put od stručne službe do javne ustanove a praksa je pokazala svu neophodnost i napredak koji je ostvaren u ovim godinama. Direktor je istakao da zaposleni u Centru rade sa izuzetno ocjetljivom kategorijom građana, povremeno se angažuju i nakon radnog vremena, a pored svega, kontinuirano se stručno usavršavaju i čine ovaj Centar onim što on jeste. U Centru djeluju odjeljenja za socijalnu zaštitu, porodično- pravnu zaštitu, djecu i omladinu te Dnevni centri za djecu u riziku i djecu za smetnjama u razvoju. Budući plan ovog Centra direktor Milorad Sofrenić je razložio u dva pravca: jedan je razvijanje, jačanje i unapređenje socijalne zaštite u cjelini, a drugi kadrovsko, materijalno-tehničko i financijsko jačanje. 

Nakon što su iz Ministarstava predstavljeni planovi i perspektive razvoja sistema socijalne zaštite u RS i FBiH, razovaralo se o trenutnim poteškoćama uzrokovanim pandemijom COVID-19 virusa, kada je Sandra Dobrijević Šipka predstavila "Analizu stanja socijalne zaštite RS sa posebnim osvrtom na posljedice izazvane pandemijom Kovid – 19", čiji je cilj da iskustvu na terenu pridruži i kvantitativne značajke proteklog perioda kako bi se stekla što kompletnija slika te poboljšale reakcije u radu u izuzetnim okolnostima. 

Međunarodni karakter konferencije potvrđen je kroz prezentaciju Ružice Jelisavac iz Zavoda za socijalnu zaštitu Srbije koja je učesnicima izložila stanje, izazove i dobre strane institucionalnih kapaciteta u sistemu socijalne zaštite Srbije te kroz prezentaciju Zakona o ličnoj asistenciji- pozitivnih i negativnih strana koju su prezentirali Mirjana Cesen i Vilko Kobil iz Socijalne komore Slovenije. 

Konferencija je nakon ovoga dijela nastavila sa temama koje se tiču savremenog socijalnog rada i njegove primjena u praksi. 

Tako je prisutnima o radnoj aktivaciji korisnika socijalne pomoći kroz koncept socijalnog preduzetništva govorila dr Nina Babić sa Fakulteta političkih nauka iz Sarajeva. Prema definiciji, socijalno poduzetništvo je djelovanje poduzetnika koji prepoznaje društveni problem te na  profesionalan, inovativan i održiv pristup sustavnim promjenama koje nadilaze nedostatke tržišta i iskorištavaju dane mogućnosti. Dok poslovni poduzetnici obično mjere učinkovitost pothvata kroz profit i povrat ulaganja, socijalni poduzetnici procjenjuju svoj uspjeh i kroz utjecaj na društvene promjene te kroz profit i povrat ulaganja. Koncept socijalnog poduzetništva i njegove vrijednosti je u porastu u svijetu a dok je u Republici Srpskoj ovaj koncept uključen i u zakonska rješenja FBiH tek treba da zakonski uredi pitanja o socijalnom poduzetništvu i problemima koje ono rješava. 

Tema koja je u socijalnom radu uvijek aktuelna jeste tema supervizije. Tako je dr. Andrea Puhalić govorila o superviziji kroz podršku unapređenja kvalitete socijalnog rada te naglasila da se supervizija ne treba gledati samo kroz administrativne uloge koje omogućava, nego i kroz podržavajuće kojima unapređuje rad pojedinaca. 

U sklopu konferencije dr. Andrea Puhalić je predstavila i publikaciju „Priručnik o superviziji“ je nastao u Save the Children-u u sklopu projekta ENVISION- Stvaranje podsticajnog okruženja za socijalno uključivanje djece koji Save the Children za sjevernozapadni Balkan  (SCNWB) sprovodi u partnerstvu sa nevladninim organizacijama „Nova generacija“ Banja Luka, „Otaharin“ Bjeljina, Omladinskim centrom „Vermont“ Brčko, Asocijacijom „Altruist“ Mostar, Centrom za prava djeteta, Podgorica i Asocijacijom „Defendologija“ Nikšić. Ovaj priručnik predstavlja odgovor na potrebu stručne javnosti u BiH za boljim razumijevanjem prirode i sadržaja supervizijske podrške u psihosocijalnom radu, posebno u sistemu socijalne zaštite te je dr. Puhalić naglasila da se treba nalaziti na svakom stolu socijalnog radnika za brzo prelistavanje i podsjećanje na osnovne pojmove i puteve supervizije. Priručnik možete naći u prilozima članka. 

Posljednje predavanje dana je održala dr. Suada Buljubašić a tema menadžmenta u sistemu socijalne zaštite se iznova dokazuje kao aktuelna i značajna, što se na ovoj konferenciji odrazilo kroz naknadnu raspravu o mnogobrojnim izazovima u radu koji se neizostavno rješavaju kroz efektivan menadžment. 

Konferencija je završena kroz diskusiju o razvoju međunarodne saradnje između BiH i zemalja regiona. 

Jedan od osnovnih zaključaka Konferencije jeste nastavak kontinuirane saradnje Saveza udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti iz Republike Srpske, Saveza socijalnih radnika FBiH i Udruženja stručnih radnika socijalne djelatnosti Brčko Distrikta BiH u cilju unapređenja socijalnog rada, pružanja podrške korisnicima te konstantno širenje znanja i mogućnosti socijalnih radnika u BiH.

 

Attachments
Attachment Size
Knjiga FINAL Priručnik o Superviziji WEB.pdf1.09 MB 1.09 MB

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
97
Poštovani, zadovoljstvo nam je pozvati Vas na VI godišnju Кonferenciju socijalnog rada sa međunarodnim učešćem pod nazivom „Unapređenje socijalnog rada, kroz razvoj teorija, metoda i tehnika rada“ koju organizuje Savez udruženja stručnih radnika…
yes
0
42
Dana 05.11.2020. godine održani su sastanci Upravnih odbora (Udruženje FBiH i Udruženje RS), te prošireni sastanak UO Saveza socijalnih radnika i drugih stručnih radnika socijalne djelatnosti Bosne i Hercegovine sa predstavnicima Misije OSCE-a BiH,…
0
13
U okviru projekta koji u Srbiji sprovode UNICEF, u partnerstvu sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije i uz finansijsku podršku Evropske unije – 25. i 26. oktobra je, u Beogradu,…
0
7
U sklopu Erazmus+ projekta strateškog partnerstva u oblasti mladih “ACT AS PROFESSIONALS – Unapređenje prakse omladinskog rada sa mladima sa smanjenim mogućnostima” kreirana je publikacija “BUDI PROFESIONALAC: Trening za primenu…
no
0
1019
NSPCC Learning objavio je podcast koji raspravlja o intersekcionalnosti u praksi socijalnog rada. Intersekcionalnost se odnosi na to kako različiti oblici diskriminacije i nepravde, uključujući rasizam, seksizam i ageizam, djeluju i ukrštaju se…
yes
0
129
Danas, 17. ožujka 2020. godine, socijalni radnici diljem svijeta obilježavaju Svjetski dan socijalnog rada pod zajedničkom nazivom „Promicanje važnosti ljudskih odnosa“. Ponosni smo na kolege stručnjake koji svojim nesebičnim radom i djelovanjem za…
0
Centar za prava deteta održao je, 12. decembra 2023. godine, u Kragujevcu dijalog sa stručnjacima iz oblasti prava deteta na temu nasilja nad decom. Dijalog je bio posvećen na ulogu sistema socijalnog rada u obezbeđivanju bezbednog okruženja za rast…
0
45
Visoka škola socijalnog rada i Komora socijalne zaštite, pod prokroviteljstvom Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, pozivaju Vas na Prvi međunarodni naučni skup pod nazivom “Socijalna politika u Srbiji na raskršću…
no
0
39
  Vlada Velike Britanije nastoji ojačati slobodu govora na univerzitetu kako bi izbjegla cenzuru različitih ili kontroverznih mišljenja. Pronađite neke naglaske o utjecaju na obrazovanje o socijalnom radu. Nedavno istraživanje u Velikoj…
0
7
15. januara 2021. godine održana je onlajn konferencija „Šta d(j)eca kažu?” u organizaciji Mreže organizacija za decu Srbije i udruženja „Naša djeca“ Sarajevo u okviru regionalnog projekta „Deca kažu“. Konferenciju su organizovali i realizovali…
0
15
Dana 18. maj 2018. godine, na Fakultetu političkih nauka u Beogradu biće predstavljen modul za učenje socijalnog rada sa decom i porodicom koji je razvijen na pravom slučaju iz prakse. U pitanju je jedan od rezultata Erasmus + projekta “Improving…
0
129
  Centar za podršku "Sociativa" osmišljava, u skladu sa ekspertizom i iskustvom tima, obuke koje imaju za krajnji cilj unapređenje kvaliteta pružanja usluga korisnicima u sistemu socijalne zaštite. Na obuci “Kreativne metode i tehnike…