New York: Približavajući se održavanju Svjetskog kongresa o pravosuđu sa djecom 2021. godine, UNICEF je objavio nove podatke o djeci koja se nalaze u pritvoru na globalnom nivou i poziva na reformu maloljetničkog pravosuđa kako bi se okončao pritvor za svu djecu

Pitanja koja se nameću

  • Globalno se procjenjuje da je 261 000 djece zadržano u pritvoru (upozoreno je da je stvarni broj mnogo veći)
  • Pravosudni sistemi su loše opremljeni da odgovore na potrebe djece
    • Djeca često držana u skučenim i pretrpanim prostorima, bez adekvatnog pristupa ishrani, zdravstvenoj zaštiti i higijenskim uslugama
    • Djeca su osjetljiva na zanemarivanje, fizičko i psihičko zlostavljanje i rodno zasnovano nasilje
    • Ranjivost je pogoršana pandemijom COVID-19, jer su djeca pritvarana zbog kršenja naredbi o policijskom času i ograničenja kretanja

Djeca u pritvoru

  • Gdje i zašto se djeca drže u pritvoru (pritvor prije i poslije suđenja)?
    • Imigracioni pritvor
    • U vezi sa oružanim sukobom ili nacionalnom sigurnošću
    • Život sa roditeljima u pritvoru
  • Mnogima je uskraćen pristup advokatima i porodičnoj brizi

Razvoj

  • April 2020. godine: UNICEF je skrenuo pažnju na djecu koja su u pritvoru pod povećanim rizikom od zaraze COVID-19 i pozvao na hitno puštanje djece na slobodu
  • Do novembra 2021. godine: Više od 45 000 djece pušteno iz pritvora i sigurno vraćeno kući/staratelju u 84 zemlje
    • Detaljan dokument iz novembra 2021. godine “Zadržavanje djece u vrijeme COVID-19”
    • Zaključak Henrietta Fore: Ovo je dokazalo nešto što smo već znali - pravna rješenja prilagođena djeci su više nego moguća.”

UNICEF poziva vlade i civilno društvo da

  • Investirajte u podizanje svijesti o zakonskim pravima djece u pravosudnim i socijalnim sistemima, posebno za najmarginaliziraniju djecu
  • Proširite besplatnu pravnu pomoć, zastupanje i usluge za svu djecu
  • Dajte prioritet prevenciji i ranoj intervenciji u dječijim prekršajima i preusmjeravanju na odgovarajuće alternative
  • Prekinite zatvaranje djece, uključujući i zakonske reforme za podizanje starosne dobi za krivičnu odgovornost
  • Osigurajte pravdu za djecu koja su preživjela seksualno nasilje, zlostavljanje ili eksploataciju, uključujući ulaganje u pravosudne procese koji su osjetljivi na djecu i spol
  • Uspostavite specijalizovane sudove prilagođene djeci, te virtuelne i mobilne sudove

 

 

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
9
Mnogi socijalni radnici doživeće neka ograničenja u pružanju pomoći i usluga tokom ove pandemije. Zbog toga je obraćanje 'kompleksu potreba' još važnija tema nego inače. Elizabeth Clark opisuje 'kompleks potrebe' kao 'verovanje da ste vi i vaše…
0
221
Dok se efekti COVID-19 nastavljaju u Albaniji, situacija sa ženama i devojčicama, posebno žrtvama rodno zasnovanog nasilja i porodičnim nasiljem, je pod velikim uticajem pandemije. UNDP zato sprovodi zajednički program „Sprečavanje nasilja nad…
0
54
U okviru javne debate o obrazovanju tokom pandemije COVID-19 UNICEF organizuje niz sastanaka sa relevantnim organizacijama radi većeg uključivanja različitih grupa, prvenstveno učenika, roditelja i nastavnika. Sa prvog takvog sastanka UNICEF,…
yes
0
610
Ciljevi vebinara: Podsticanje učesnika na promišljanje svoje prakse (nastavničke, roditeljske) kao i na sagledavanje efekata izmijenjenog režima školovanja tokom pandemije na kvalitet znanja učenika kao i na razvoj njihovih emocionalnih i…
no
0
22
Dolaskom niskih temperatura ponovo je porastao broj zaraženih koronavirusom u Hrvatskoj, gdje je prag od 3 000 slučajeva u jednom danu. Novi talas, u zemlji u kojoj je vakcinisano manje od 50% stanovništva, vraća stare debate o tome da li da se…
0
280
Pandemija COVID-19 pokazala je ljudske i finansijske troškove lošeg ulaganja u zdravstvene usluge među ugroženim grupama u Evropi. Disproporcionalno su pod uticajem nejednakog pristupa zdravstvenim i preventivnim uslugama i loših stambenih, životnih…
yes
0
612
Sadržaj webinara: Ključni koncepti mentalnog zdravlja Prema savremenom poimanju mentalno zdravlje se ne definiše više samo kao odsustvo bolesti nego kao pozitivna kategorija koja označava: “...stanje blagostanja u kome pojedinac realizuje svoje…
0
21
Zbog mera koje su preduzete za sprečavanje širenja virusa KOVID-19 oko 1,5 milijardi dece širom širom sveta ne ide u školu. Tokom samoizolacije deca su primorana da većinu aktivnosti obavljaju kod kuće, pa su se obrazovanje i socijalizacija…
yes
0
139
Švicarska organizacija za zaštitu djece, kao partner UNICEF-a u implementaciji, u okviru svog rada s općinom Budimpešta, Metodističkim društvenim centrom i institucijama Budimpešte i Trauma centrom, ispitivala je sudbinu djece koja postaju žrtve i…
0
88
Mreža organizacija za decu Srbije je sprovela istraživanje o uticaju mera vanrednog stanja na decu tokom pandemije COVID-19 u Srbiji. Analiza istraživanja Biti dete u vreme pandemije COVID-19 može se pronaći ovde. Deca su nam putem onlajn upitnika…
0
67
Skoro polovina porodica sa decom imalo manje prihode u toku pandemije Beograd, 4. novembar 2021 – Rezultati UNICEF-ovog istraživanja o uticaju pandemije COVID-19 na porodice sa decom u Srbiji, koji su predstavljeni danas, pokazuju da…
0
20
Ministarstvo zdravlja, Delegacija EU u Crnoj Gori, UNICEF i Svjetska zdravstvena organizacija pozivaju roditelje da osiguraju da njihova djeca dobiju rutinske vakcine. Upozoravaju da je drastično smanjena stopa imunizacije za prvu dozu vakcine…
0
65
  Pandemije poput COVID-19 pružaju više mogućnosti za eksploataciju i zlostavljanje. Kako se potreba za pomoći povećava, istodobno se smanjuje mogućnost pristupanju pomoći, a nejednaka dinamika snage se dodatno pogoršava. Istovremeno, zbog…
0
128
Nedavni izveštaj koji je objavio UNICEF, opisuje socijalne i ekonomske efekte pandemije na decu, a Australija je jedna od vodećih zemalja u pružanju podrške porodicama. Australija je, zajedno sa SAD i Severnom Korejom, bila jedna od tri zemlje koje…
0
12
Kako bi odgovorio na hitne potrebe dece i porodica, UNICEF u Srbiji vrši preraspodelu prioriteta svojih internih resursa i gradi partnerstva kako bi podržao decu i njihove zajednice u Srbiji.