Nonie De Long, licencirana nutricionistkinja, dijeli svoja iskustva o tome kako je dijeta pomogla njenom sinu koji je pokazivao "problematično" ponašanje, uključujući i borbu da se emocionalno reguliše (ljutnja, tuga, frustracija itd.). Ona tvrdi da je ishrana promenila ponašanje njenog sina 'preko noći'.

De Long predlaže vezu između prehrane i djece s 'problemima u ponašanju'; “Hrana koju dajemo našoj djeci danas je u velikoj mjeri toliko toksična da su njihova tijela u stalnom stanju upale”, što uzrokuje astmu, ekcem, koprivnjaču ili ADD/ADHD.

De Long predlaže alternativu medikamentoznom pristupu: „bezbjedniju, prirodniju opciju liječenja sa prve linije". Ona kaže da su dodani šećeri, posebno prerađeni šećeri, štetni po zdravlje djece, napominjući da je tokom prošlog vijeka potrošnja šećera po osobi kontinuirano dizana i dječja hrana, koja je uglavnom prerađena, sadrži veliku količinu šećera,  što možete vidjeti na primjer na ovoj listi žitarica sa najviše šećera.

De Long daje pregled zaključaka studije o šećeru:

  • djeca koja piju više od 4 porcije slatkih napitaka dnevno imaju veću vjerovatnoću da će ispoljiti mentalni stres i depresiju (AJPH)
  • mala djeca su imala više poteškoća s koncentracijom i više problema u ponašanju nakon što su uzela samo cca 170 gr. soka zaslađenog saharozom (Journal of Abnormal Child Psychology)
  • pretjerano velike količine slatkih napitaka mogu promijeniti mozak na isti način kao što to čine produženi stres i emocionalne traume (Endocine)
  • brza hrana, šećer i bezalkoholna pića bili su povezani sa većom prevalencijom dijagnostikovanog poremećaja pažnje/hiperaktivnosti (ADHD) (Psychiatry Research)
  • osjetljivost na hranu se obično nalazi u studiji o ADD/ADHD-u, po stopi (90,3%) koja znatno premašuje onu koju je utvrdila većina medicinski orijentisanih istraživača (American Naturopathic Medical Association Monitor

 

Ne samo da su studije pokazale da ishrana i vitamini utiču na mentalno zdravlje, već i ozbiljne intolerancije na hranu utiču na ponašanje dece i često nisu uhvaćene standardnim testovima na alergiju. U studiji o netoleranciji na hranu, svi (100%) sudionici, djeca s problemima u ponašanju, prijavili su pozitivnu promjenu u ponašanju nakon promjene prehrane. Ali roditelji bi trebali imati na umu da se intolerancija na hranu prema dnevniku, bojila/konzervansa, šećera, pšenice i kofeina razlikuje i mora biti precizno utvrđena od strane profesionalaca, a ne eliminacijske dijete.

 

 

child eating cereal
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Jezik(ci) materijala
Projects and thematic pages
Teme
Tagovi

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
155
Pandemija Covid-19 izazov je za sve, posebno za ljude koji se suočavaju s problemima mentalnog zdravlja. Izolacija i socijalno distanciranje otežali su ne samo društvena okupljanja i druženja s prijateljima i rođacima, već i pružanje usluga…
no
0
123
Trailblazer program za mentalno zdravlje djece i mladih nacionalni je projekt koji finansira stvaranje timova za podršku mentalnom zdravlju koji rade u školama i na fakultetima za daljnje obrazovanje. Odjel za obrazovanje, Odjel za zdravstvenu i…
no
0
122
Autizam ili poremećaj iz autističnog spektra (ASD) odnosi se na širok raspon stanja koja karakteriziraju izazovi sa socijalnim vještinama, ponavljajućim ponašanjima, govorom i neverbalnom komunikacijom. Autizam nije stanje mentalnog zdravlja, ali…
0
20
Simpozij o odrastanju u sukobu okupio je stručnjake za mentalno zdravlje i psihosocijalnu podršku (MHPSS); praktičare, posebice suradnike iz agencija koje djeluju u zemljama pogođenim sukobima; akademike; i predstavnike agencija Ujedinjenih naroda i…
no
0
14
Joe Lepper izvještava za Children and Young People Now o rezultatima istraživanja o službama za mentalno zdravlje djece i mladih. Predmetno istraživanje provodili su pružaoci zdravstvenih usluga u maju 2021. godine, a uključivali su lidere iz više…
0
30
Mnogi izvještaji ukazuju da su glavni faktori koji dovode do samoubistva, zlostavljanje i zanemarivanje u djetinjstvu. U posljednjim decenijama Australija je značajno povećala usluge mentalnog zdravlja i broj radnike, ali autor teksta tvrdi da je…
0
40
Na Svjetski dan mentalnog zdravlja, koji se obilježava 10. oktobra, UNICEF poziva vlade, javni i privatni sektor da povećaju ulaganja u mentalno zdravlje djece, adolescenata i njihovih staratelja i da utiču na prevazilaženje stigme koja prati ovaj…
0
115
Tokom jula 2015. godine Centar za proizvodnju znanja i veština iz Novog Sada pokrenuo  je, uz  podršku  Pokrajinskog  sekretarijata za sport i omladinu, projekat „Istraživanje o mentalnom zdravlju mladih u AP Vojvodini –stanje i…
no
0
159
Ovaj webinar koji je organizovala Fondacija Together Albania, a na kojem je govornica bila psihoterapeutkinja Sonila Mecaj, fokusirao se na karakteristike emocionalnog i psihološkog razvoja tokom tinejdžerskih godina i objašnjenja efekata pandemije…
0
57
MENTALNO ZDRAVLJE IZBEGLICA U SRBIJI: Prezentacija publikacije Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta “Pružanje psihosocijalne podrške ugroženim izbeglicama u Srbiji” koji PIN – Psychosocial Innovation Network sprovodi uz podršku UNHCR-a.
0
61
  "Niko nema pravo da te diskriminira na osnovu rase ili etniciteta. Nikada."    Luke, petnaestogodišnji aktivista.  Rasizam može biti definisan kao forma diskriminacije i/ili zlostavljanja osobe na osnovu njihove rase i/ili…
0
115
Teškoće s kojima se majke suočavaju nakon rođenja djeteta dobro su opisane i poznate, ali dr. Paul Hodkinson i dr. Ranjana Das u svojoj novoj knjizi bave se načinom na koji novi očevi koriste digitalno okruženje za prevladavanje mentalnih poteškoća…
0
8
U Velikoj Britaniji postoji Savet u kojem savetnici, klinička komisija i druge agencije, rade zajedno na identifikaciji i pružanju podrške deci koja imaju poteškoće sa mentalnim zdravljem. Bexley (područje jugoistočno od Londona) pruža odlične…
no
0
45
Prije godinu dana, na samom početku izbijanja pandemije coronavirusa, mnogo se govorilo o tome kakve će posljedice donijeti socijalno distanciranje, lockdown i sve mjere koje su bile uvedene. U epizodi The Brain Architects stručnjakinje Dr. Archana…
0
141
  Poliklinika za zaštitu djece i mladih Grada Zagreba, u suradnji s Gradskim uredom za zdravstvo Grada Zagreba i Društvom za komunikacijsku i medijsku kulturu, provela je nacionalni istraživački projekt „Društvena online iskustva i…