Projekt REVIS: odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju, nastavlja s projektnim aktivnostima. Učenice, učenici i facilitatorice iz cijele Hrvatske po prvi puta su se susreli uživo na nacionalnoj radionici 17. svibnja u Hotelu International u Zagrebu. 

U projekt su uključena po 2 razreda iz 10 hrvatskih srednjih škola i do sada su se na razini razreda održavale radionice na temu društvenih i rodno uvjetovanih normi i vršnjačkog nasilja. Nakon istraživanja i razumijevanja štetnih, ali i pozitivnih normi, učenicima slijedi zadatak osmišljavanja kampanja usmjerenih na sprječavanje nasilja. Stoga je i cilj ovog cjelodnevnog druženja bio približiti im kako istražiti temu vršnjačkog nasilja u svojoj školi i lokalnoj zajednici te kako na temelju rezultata razviti vlastita inovativna rješenja kroz prototipove kampanja.

Sudjelovalo je 20 učenica i učenika (po dvoje iz svake škole), a prilikom dolaska u Zagreb pratile su ih njihove stručne suradnice i nastavnice, odnosno facilitatorice na projektu koje u školama provode radionice.

Trenerica je bila Anamarija Vuić, magistra psihologije s bogatim iskustvom u radu s mladima na temama vršnjačkog nasilja, te sa značajnim iskustvom rada u marketinškoj agenciji. Anamarija je kroz zanimljive igre, grupni rad, demonstracije i uspješne primjere kampanja držala pažnju učenika i facilitatora na visokoj razni kroz cijeli dan te ih angažirala i inspirirala za daljnje promišljanje o razvoju vlastitih kampanja.

Nakon uvodnih aktivnosti upoznavanja, trenerica je s učenicima istražila i definirala različite aspekte vršnjačkog nasilja: na što se sve odnosi, koga uključuje, gdje se događa, kako započinje, itd. Zatim su učenicima predstavljene potencijalne metode istraživanja navedenog problema te im je istaknuta važnost odabira ciljne skupine, odnosno kome se svojom kampanjom žele obratiti. Učenici su u ovom dijelu radionice imali priliku osmisliti prototipove različitih ciljnih skupina: roditelj, nastavnik, vršnjak, onaj tko doživljava nasilje, vršitelj nasilja. Pokušali su se staviti u njihove cipele i razmisliti koji tip poruke bi do njih najbolje dopro.

Tijekom prvog dijela dana, facilitatorice su imale drugi zadatak: međusobno prokomentirati i razmijeniti brige u vezi nastavka projekta, potrebe koje imaju, resurse u školi i zajednici koji bi im mogli pomoći te osmisliti aktivnosti koje će provoditi tijekom ljeta.

Nakon ručka, facilitatorice su se priključile svojim učenicama i učenicima te su svi zajedno razmotrili primjere uspješnih hrvatskih i svjetskih kampanja s temom nasilja koje je Anamarija pripremila za inspiraciju i motivaciju. U zadnjem dijelu, radionici se priključio i gost Vanja Blumenšajn, kreativni direktor agencije Señor. Vanja je učenicima predstavio najvažnije smjernice i savjete kod osmišljavanja kampanje.

Učenici su zatim u grupama smišljali svoje prve kampanje koje su prezentirali i dobili povratnu informaciju od voditelja. Na ovaj način, imali su priliku iskusiti kako izgleda kreativni proces osmišljavanja ideje, a sada je na njima da stečeno znanje prenesu svojim ostalim kolegama iz razreda.

Children's ideas2

Ovo je prva aktivnost na nacionalnoj razini koja se održala uživo: facilitatorice su se napokon upoznale izvan ekrana, a učenici iz različitih škola imali su priliku podijeliti vlastita iskustva i vidjeti kako u različitim dijelovima Hrvatske, kao i u različitim srednjoškolskim programima, mladi proživljavaju slične teškoće i izazove, ali isto tako su jedni drugima pomogli osvijestiti koje sve snage nose u sebi i koji su resursi dostupni u okolini i lokalnoj zajednici.

Učenici i facilitatorice su na kraju dana iskazali zadovoljstvo druženjem, novim poznanstvima, te zainteresiranost i motivaciju za nastavak projekta.

Druga nacionalna radionica planira se krajem kolovoza kada će učenici doći s prijedlozima i idejama svojih kampanja te dobiti podršku u daljnjem razvoju i osmišljavanju. Veselimo se cijelom procesu osmišljavanja i zajedničkog učenja te konačnom rezultatu i provedbi najbolje kampanje.

 

Logo_EU_co-founded

Brave phone logo

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
61
U subotu, 28. maja, održana je prva Nacionalna radionica Participatory Action Research u okviru projekta REVIS - odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima. Cilj radionice bio je da se učenici i nastavnici iz 10 škola…
0
83
U petak, 16. rujna u hotelu International u Zagrebu, održana je druga nacionalna radionica u sklopu projekta REVIS. Na radionici je sudjelovalo 25 učenika i 11 facilitatora iz 9 škola. Fokus radionice bio je na prezentacijama ideja kampanja koje su…
0
105
Kampanja pod nazivom ,,Ne ignoriraj, reagiraj!” nastala je kao rezultat  dvogodišnjeg europskog projekta REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju u kojem je Gimnazija Karlovac uključena od rujna 2021. godine…
0
118
Sredinom studenog 2021., dvije škole u Hrvatskoj započele su s pilot radionicama na temu mijenjanja društvenih i rodno uvjetovanih normi u školi u okviru projekta REVIS: Gimnazija Vukovar i Gimnazija Karlovac. Voditeljice radionica su nastavnice i…
0
81
U petak, 16. septembra, u Srbiji je održana II Nacionalna radionica u okviru projekta REVIS – Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima. Na radionici su učestvovali predstavnici škola koje su uključene u ovaj projekat…
0
114
Krajem januara 2022. godine pilot škole REVIS projekta završile su prvi set radionica i završile službenu pilot fazu u Hrvatskoj. Na kraju pilot faze, a prije nego što su ostale škole počele sa radom, organizovan je zajednički webinar svih škola…
0
93
U utorak, 14. februara 2023. godine, u Beogradu, održana je Nacionalna završna konferencija u okviru projekta REVIS "Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima." Nacionalna završna konferencija u okviru projekta…
0
209
Reč autorki: "Naša motivacija da uradimo Nacionalnu studiju se sastoji u tome da reč i iskustvo deteta koje je preživelo seksualno nasilje postane dokumentovana javna reč i potvrda da su deca i u našoj zemlji izložena seksualnom nasilju i očekuju da…
0
43
U posljednjoj fazi projekta REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju učenici su na razne načine imali priliku podijeliti svoja iskustva o tome kako im je bilo sudjelovati na radionicama, što su naučili, jesu li…
0
Od 21. studenog do 23. studenog 2023. godine, održan je trodnevni trening za facilitatore (ToT) u Hrvatskoj. Hrabri telefon je organizirao trening u sklopu projekta CARING: Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad djecom u…
yes
0
25
Child Hub je u suradnji s Hrvatskom udrugom socijalnih radnika razvio pilot model treninga koji će stručnjake socijalne skrbi osnažiti u području korištenja različitih platformi i aplikacija u svrhu vlastitog obrazovanja i profesionalnog…
0
62
Tijekom listopada, 10 škola iz Hrvatske uključene u projekt REVIS trebale su dovršiti svoje ideje kampanja i poslati koordinatorskom timu projekta na evaluaciju. Cilj kampanja je spriječiti vršnjačko nasilje i promijeniti one društvene i rodne norme…
0
9
Hrabri telefon sudjeluje u projektu REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju zajedno s organizacijom Terre des Hommes iz Rumunjske, Centrom za integraciju mladih iz Srbije, organizacijom SAPI…
yes
0
247
Najbolja rješenja za borbu protiv nasilja u školama dolaze od same djece: „Nadam se da ću moći pomoći svojim vršnjacima koji se bore s nesigurnostima i teškoćama prilikom stvaranja pouzdane grupe prijatelja; pomoći kolegama u socijalizaciji i…
yes
0
317
Projekt REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju, koji se provodio više od dvije godine, bliži se kraju. Dvodnevna zavšna konferencija održala se 8. i 9. ožujka u Budimpešti, u organizaciji projektnog koordnatora…