Nepoverenje u odrasle, strah da će, nakon što prijave nasilje, i sami postati žrtve i osećaj da se njihovo mišljenje ne uvažava – ključni su ali i najviše poražavajući nalazi, dobijeni nakon održavanja fokus grupa sa decom i školskim osobljem u okviru projekta REVIS – Odgovor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima.

„Do ovih radionica nikada nismo pričali o nasilju i onome što nam se dešava u školi. Nikada nismo imali priliku da kažemo da nas niko ne sluša,” izjavio je dvanaestogodišnji dečak iz škole u Šidu.

Glavne teme koje su se pojavile u obe diskusije sa decom su osećaj nesposobnosti da se reaguje na pojavu vršnjačkog nasilja, odnosno utisak dece da se stvari veoma teško menjaju I da prijavljivanje nasilja može samo da pogorša situaciju za žrtvu nasilja. Stiče se utisak da deca nemaju mnogo poverenja u odrasle i da šalju jasnu poruku da se često osećaju neuvaženo.

Takođe, kao važan faktor izdvajaju porodicu, odnosno činjenicu da deca često nemaju poverenja u svoje roditelje, pa prećutkuju vršnjačko nasilje i ne razgovaraju o tome sa roditeljima. Obe grupe dece govorile su i o tome da nastavnici retko reaguju adekvatno u ovakvim situacijama, što dodatno zabrinjava. Sve ovo govori da je rizik od nasilja prilično visok, imajući u vidu da deca ne vide da je prijavljivanje vršnjačkog nasilja rešenje.

S druge strane, deca jedna drugima najviše veruju kada im je teško i kada ih neko povredi. Obe grupe dece su detektovale svoje prijatelje kao nekoga kome su prvi prišli, ali i svoju braću i sestre.

„Brat me može savetovati kako da se postavim u datoj situaciji. Moj brat je bio žrtva nasilja jer je dete razvedenih roditelja i od tog straha je počeo da muca. I danas se dešava da mu se neko smeje i ja ga uvek branim ako sam tu, znam i da bi stao iza mene i rekao mi kako da reagujem u toj situaciji. Preživeo je to i znao bi kako da me posavetuje.” (devojčica, 16 godina, Kraljevo)

Deca ističu da, nakon održanih radionica, nije bilo primetnog povećanja kapaciteta za intervencije u slučajevima nasilja, ono što je rezultat dodašnjih projektnih aktivnosti, jeste da su deca koja učestvuju u projektu razvila čvrst odnos poverenja sa nastavnicima/psiholozima koji su deo projekta – sa Facilitatorima. Veliki uticaj je što su se deca otvorila i odlučila da pričaju o svim izazovima sa kojima se svakodnevno suočavaju u školskom okruženju, što nije bio slučaj pre projekta REVIS.

Kada je reč o diskusiji sa Facilitatorima i vrsti najprisutnijeg nasilja, svi su se takođe složili – to je digitalno nasilje. Istakli su da postoji psihičko nasilje koje je prisutno među devojčicama i fizičko nasilje koje je prisutno najviše među dečacima, ali smatraju da su obe ove vrste nasilja posledica prethodnog digitalnog nasilja.

„Svestan sam svojih predrasuda i stereotipa i osnažena sam da reagujem kada dođe do vršnjačkog nasilja“, navela je jedna od njih.

Zaključili su da je neophodno imati nultu toleranciju prema nasilju i o tome stalno razgovarati sa decom.

Neophodno je istaći potrebu da se ovakvi projekti nastave, kako bi se uključila čitava škola – kontinuitet i rad na nivou cele škole, može dovesti do značajne promene koja neće postojati samo na nivou jednog odeljenja, istakli su psiholozi.

Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union (2014-2020)

 

Radionica sa decom
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
53
U novoj Strategiji za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, učestvovala su i deca koja su imala prilike da kažu šta misle o nasilju nad decom. Nakon dve godine od isteka prethodne Strategije za prevenciju i zaštitu dece od nasilja, u 2017. godini u…
0
Na Dan ružičastih majica, koji se obilježava posljednje srijede u veljači kao Nacionalni dan borbe protiv vršnjačkog nasilja, važno je da čujemo što djeca misle i znaju o nasilju. Djeca su vrlo važan izvor spoznaja kada je u pitanju prevencija…
0
23
Možete biti dio našeg treninga iz daleka! S početkom u 6:00 CET 22.siječnja/januara prenosimo uživo trening koji se organizira u Tbilisu na temu 7 strategija INSPIRE modela. Pridružite nam se na Facebook stranici i pratite trening uživo!  
0
518
Naša najmlađa djeca zaslužuju više priznanja i podrške u suočavanju sa nasiljem i traumama u porodici Prvih 1 000 dana ima doživotni efekt Izlaganjem Vašeg djeteta jeziku od rođenja, ono će moći reći „hoću“ do 20. mjeseca, a „mama ja pijem svoj…
0
107
Brošura 'Nasilje u školi' je prvobitno namenjena deci i mladima, ali takođe i odraslima: roditeljima, nastavnicima i drugim profesionalcima koji rade sa decom. Iz brošure možete saznati šta je nasilje, zlostavljanje i zanemarivanje, kako ih…
0
4
Ovaj obiteljski izlet u parku tekao je sasvim normalno... dok im se svijet nije okrenuo naglavačke. Iza svake scene u ovom filmu su stvarne priče o djece čiji su se životi potpuno preokrenuli ratom ili prirodnim katastrofama.  
no
0
73
Prošlosedmični izvještaji su otkrili da Instagram planira pokrenuti platformu za djecu mlađu od 13 godina, a rukovoditelji navodno kažu da su "prepoznali rad za mlade kao prioritet" za aplikaciju za razmjenu fotografija. Zastupnici djece…
0
22
U sklopu programa Mentalnog zdravlja pokrenutog 2015. godine, Udruga Igra pokrenula je Youtube kanal Mentalno zdravlje. Svrha je tog kanala senzibilizacija javnosti i progovaranje o temama mentalnog zdravlja.  Ovo je treći video uradak pod…
0
67
Ovo je brošura o prevenciji ovisnosti u školama. Budući da je škola centralni aspekt u životu djece i tinejdžera, ona je idealno okruženje za prevenciju ovisnosti. Materijal je namijenjen nastavnicima jer su oni jedini u mogućnosti da provode…
0
587
Više nego jedno od četvoro djece u Evropi su u riziku od siromaštva ili socijalne isključenosti, što ih stavlja u nepovoljan polžaj za cijeli život.  Naučite više o tome kako siromaštvo utiče na životni ciklus uvidom u ovu Infografiku…
yes
0
1029
​Sažetak i program: Webinar istražuje temu cyberbullyinga iz znanstvene perspektive s praktičnim implikacijama za sve one koji svakodnevno rade s mladima. Tijekom jednosatne prezentacije govorit će se o karakteristikama, oblicima, prevalenciji,…
0
83
U petak, 16. rujna u hotelu International u Zagrebu, održana je druga nacionalna radionica u sklopu projekta REVIS. Na radionici je sudjelovalo 25 učenika i 11 facilitatora iz 9 škola. Fokus radionice bio je na prezentacijama ideja kampanja koje su…
yes
0
27
Oko 20 profesionalaca iz Belgije, Grčke, Malte i Rumunije okupiće se u Budimpešti od 20. do 21. februara na radionici za trening i mentorstvo, koja je organizovana u okviru regionalnog projekta „Izgradnja odnosa kroz inovativni razvoj svesti o…