U 2018. godini Međunarodna organizacija za migracije (IOM) - uz podršku Evropske unije - otvorila je četiri nova Privremena prihvatna centra u Bosni i Hercegovini, koji su namenjeni ugroženim migrantima: porodicama i muškarcima. Centri pružaju migrantima hranu, vodu, sredstva za higijenu i sanitet, odeću, uslugu neprekidnog čišćenja, održavanje, kao i osoblje za sigurnost i rukovođenje. Privremeni prihvatni centri su:     

Privremeni prihvatni centar Sedra u opštini Cazin, za porodice i ugrožene migrante;     

Privremeni prihvatni centar Usivak u opštini Hadžići, pre svega za muškarce, ali i za porodice i ugrožene migrante;     

Privremeni prihvatni centar Bira u gradu Bihaću, prvenstveno za muškarce;     

Privremeni prihvatni centar Miral u opštini Velika Kladuša, pre svega za muškarce;     

Privremeni prihvatni centar Borici u gradu Bihaću, za porodice i ugrožene migrante. Ponovno je otvoren u decembru 2018. godine nakon kompletnog renoviranja.

IOM podržava Ministarstvo za bezbednost BiH u njegovim dužnostima za koordinaciju centra i upravljanje kampovima (CCCM) i Službu za poslove sa strancima, u cilju unapređenja saradnje s relevantnim institucijama EU i drugim zainteresovanim stranama u migracijama. Bosna i Hercegovina radi na konsolidaciji svojih nacionalnih mehanizama za prikupljanje, obradu, analizu i razmenu informacija o pitanjima migracija, što bi značajno podržalo regionalnu saradnju na ovom pitanju. Istovremeno će on uskladiti nacionalne institucije i strategije sa postojećim strukturama i programima EU.

 

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
13
Početkom vanrednog stanja uzrokovanog pandemijom, počela je i online nastava za skoro svu djecu u Bosni i Hercegovini.  I dok su nastavnici razmišljali o tome kako prilagoditi obimno gradivo, kako ga uskladiti sa digitalnim platformama i…
0
7
Na slici ekrana u malim okvirima vidimo lice nastavnice koja ispituje đake online i đake koji odgovaraju sa slušalicama na ušima, okrenuti zidu i s dlanovima pritisnutim uz potiljak. Samo slušalice smetaju da pomislimo kako prisustvujemo scenama…
0
105
  Kako izvještava DW, oko 500 maloljetnika bez pratnje je među izbjeglicama koje trenutno borave u logorima u Bosni i Hercegovini. Oni su najosjetljivija izbjeglička skupina u zemlji, s mnogim traumatiziranim i kojima je potrebna pomoć. Kako se…
0
7
Mreža mira prenosi rezultate mini istraživanja kampanje #TvojGlasJeBitan koje je sprovedeno među mladima koji dolaze iz Mostara.  U Mostaru već 12 godina nisu održani lokalni izbori. Mostar je jedini grad na evropskom kontinentu…
0
23
Ispodprosječne rezultate bosanskohercegovačkih učenika na TIMSS testiranju komentarisali su iz Ambasade Sjedinjenih Američkih Država, Delegacije Evropske unije, OSCE-a i UNICEF-a. Godinu dana nakon objavljivanja rezultata prvog testiranja za…
0
24
  Entitetska policija Republike Srpske navodi da kao član Međunarodne organizacije "Amber Alert Europe", povodom 25. maja, Međunarodnog dana nestale djece, provode kampanju provode kampanju #NemojBitiLakPlijen (#DontBeAnEasyCatch), čiji…
0
56
Ravnateljica Poliklinike prof. dr. sc. Gordana Buljan Flander održala je proteklog petka, 13. rujna 2019. u Sarajevu predavanje “Zanemarivanje djece: Razvojne i praktične implikacije za stručnjake”. Predavanje je u suradnji sa Poliklinikom…
0
8
Prema UNICEF-u, glavni razlog za odliv mozgova iz BiH je činjenica da su se mladi umorili od čekanja, usled nedostatka mogućnosti da se njihov glas čuje i manjka ulaganja. Predstavnica UNICEF-a Geta Narijan objasnila je da se “sa…
0
30
Oblikujemo mir zajedno poruka je kojom je više od 30 mladih danas ukazalo na važnost umjetnosti za promociju i zagovaranje demokratskih vrijednosti i ljudskih prava na edukativnim radionicama, u sklopu Zajedničkog regionalnog programa DFF. …
0
82
U Sarajevu, u sedmici od 8. juna do 11. juna, u organizaciji Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, Save the Children, UNICEF-a i Međunarodnog foruma solidarnosti- EMMAUS, a u sklopu projekta EVAC (end violence against the…