Kršenje prava deteta na zdravu životnu sredinu ima ozbiljne posledice po život dece. Prema izveštaju Svetske zdravstvene organizacije, svake godine između 1.7 i 5.9 miliona smrtnih slučajeva dece uzrasta do pet godina života povezano je sa zagađenjem životne sredine koje je moglo da bude prevenirano. Samo zagađenje vazduha odgovorno je za smrt 570.000 dece uzrasta ispod pet godina života zbog respiratornih infekcija kao što je upala pluća.

Komitet za prava deteta u svom Izveštaju sa Dana generalne diskusije o pravima deteta i životnoj sredini iz 2016. godine ukazao je na to da kršenje prava deteta na zdravu životnu sredinu ima dugoročne i transgeneracijske posledice i predstavlja veliki izazov u zaštiti ljudskih prava. U ovom dokumentu istaknuto je da kršenje prava deteta na zdravu životnu sredinu predstavlja globalni problem i da se zbog propusta država da zaštite životnu sredinu deci svuda u svetu svakodnevno krše brojna prava, a posebno pravo na život, razvoj, zdravlje, hranu, vodu, obrazovanje, kulturu, igru i druga prava.

Centar za prava deteta objavio je Analizu zakonodavstva Republike Srbije iz perspektive prava deteta na zdravu životnu sredinu, kojom je mapirao u kojoj meri postojeći zakonodavni okvir kojim se uređuju različite oblasti zaštite životne sredine prepoznaje aspekt prava deteta. Imajući u vidu kompleksnost ove oblasti, analizirano je zakonodavstvo Republike Srbije kojim se uređuju oblasti zagađenja vazduha, upravljanja otpadom, zagađenja voda, zaštite biodiverziteta, klimatske krize i prilagođavanja na klimatske promene i zaštite od buke, u kontekstu ostvarivanja prava deteta na zdravu životnu sredinu, kao i zakonodavstvo koje je relevantno za ostvarivanje prava deteta na informisanje u oblasti zaštite životne sredine, učešće dece u kreiranju politika i ostvarivanje prava deteta na obrazovanje. Ove oblasti odabrane su na osnovu istraživanja „Prava deteta na zdravu životnu sredinu u Republici Srbiji”, koje je Centar za prava deteta sproveo tokom marta i aprila 2021. godine, kako bi mapirao glavne izazove u ostvarivanju prava deteta na zdravu životnu sredinu iz ugla dece i mladih.

Prema rezultatima ove analize, utvrđeno je da zakonodavni okvir ne prepoznaje decu u dovoljnoj meri kao posebno osetljivu grupu niti sadrži odredbe koje bi deci obezbedile dodatni stepen zaštite ili se specifično odnosile na decu. Zakonodavni okvir sadrži obavezu donošenja strateških dokumenata u svim navedenim oblastima, ali je ova obaveza takođe opšteg karaktera i ne uključuje jasno propisanu obavezu da se u strateškim dokumentima definišu posebne mere iz perspektive zaštite prava deteta i ostvarivanja njegovog prava na zdravu životnu sredinu. Ovo praktično znači da se pravo deteta na zdravu životnu sredinu u ovom trenutku samo posredno ostvaruje kroz generalnu zaštitu svih građana i ostvarivanje njihovog prava na zdravu životnu sredinu koje predstavlja ustavnu garanciju. Međutim, ovakav pristup posredno znači ugrožavanje prava deteta, jer ne uvažava specifičnost dece kao naročito osetljive grupe i činjenicu da zagađenje životne sredine ostavlja višestruko veće posledice na zdravlje dece u odnosu na druge građane, pa samim tim zahteva i dodatne mere zaštite.

Analiza je sprovedena u okviru projekta „Prava deteta u politikama i praksi”, koji Centar za prava deteta realizuje u saradnji sa Save the Children International, a uz finansijsku podršku Vlade Švedske.

Naslovna strana
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
47
Povodom obeležavanja Dana planete Zemlje, 22. aprila 2021. godine, Centar za prava deteta vas sa zadovoljstvom poziva na konferenciju „Ostvarivanje prava deteta na zdravu životnu sredinu“, koja će se održati putem ZOOM platforme u periodu od 11 do…
0
105
„Zabrinjavaju me problemi koji se zovu „ljudi”. Ovi problemi su na neki način nedokazani jer im se baš ništa i nikad ne može objasniti. I tu je takođe problem što svi imamo različita mišljenja i njih baš briga što će vazduh biti zagađen, što će…
yes
0
562
Kršenje prava deteta na zdravu životnu sredinu ima ozbiljne posledice po život dece. Svake godine između 1.7 i 5.9 miliona smrtnih slučajeva dece uzrasta do pet godina života povezano je sa zagađenjem životne sredine. Klimatske promene, izazvane…
0
43
Povodom drugih šest meseci realizacije dvogodišnjeg projekta “Pozitivno roditeljstvo” koji Centar za prava deteta (CPD) sprovodi od 1. januara 2020. godine, uz finansijsku podršku EU u okviru programa Evropski instrument za demokratiju i ljudska…
0
32
Amalipe Centar za međuetnički dijalog i toleranciju sproveo je online istraživanje na temu „Učenje na daljinu: prilika za razvoj obrazovanja ili preduslov za produbljivanje obrazovnih nejednakosti“. U istraživanje je bilo uključeno gotovo 200 škola…
0
65
“Žao mi je što niko nema poverenja u mene. Nedostaje mi oslonac.“  – dečak iz ustanove za vaspitanje dece i omladine u Nišu Kako bi skrenuo pažnju javnosti na položaj dece koja se nalaze u ustanovama za vaspitanje u Beogradu, Nišu i Knjaževcu…
0
30
Užički centar za prava deteta je realizovao nezavisnu procenu analize ostvarenosti prava deteta u procesu pridruživanja Srbije Evropskoj uniji - drugi alternativni izveštaj o implementaciji  aktivnosti iz Akcionog plana za poglavlje 23 u…
0
14
Užički centar za prava deteta je pripremio četvrti alternativni izveštaj "Prava deteta u procesu pristupanja Srbije Evropskoj uniji". Predmet izveštaja je izrada nezavisne procene implementacije Akcionog plana za poglavlje 23 (AP 23), u delovima…
0
46
Centar za prava deteta organizovao je dve dvodnevne obuke „Multidisciplinarni pristup individualnoj proceni dece u kontaktu sa zakonom“ namenjene stručnjacima u oblasti maloletničkog pravosuđa, u periodu od 11. do 12. marta i 18. do 19. marta 2021.…
0
91
Deca mogu da dođu u kontakt sa zakonom bilo kao žrtva, svedok ili učinilac krivičnog dela na različite načine, na primer zbog siromaštva, nasilja, razvoda braka roditelja, diskriminacije i slično. Tada svi stručnjaci koji su u kontaktu sa detetom…
0
29
Deca koja su smeštena u ustanove za obrazovanje dece i omladine su među najugroženijim osobama u društvu. Često potiču iz marginalizovanih i ranjivih segmenata stanovništva i izložena su nizu ograničenja kao što su rizik od zlostavljanja i…
0
20
Zaprepašćeni smo vetom na Strategiju EU o pravima deteta na jučerašnjem sastanku ministara pravde EU. Svih 27 zemalja EU potpisalo je Konvenciju UN o pravima deteta. Dečija prava su nedeljiva i ne mogu se razdvajati. Sva prava pripadaju svoj…
0
51
Od 7. do 9. marta, u Budimpešti, održana je Finalna regionalna konferencija u okviru projekta REVIS "Odgvor na vršnjačko nasilje među decom u školama i susednim okruženjima". Učesnici Konferencije bile su deca i nastavnici predstavnici škola koje su…
0
16
U sklopu obeležavanja trideset godina Konvencije o pravima deteta, Mreža organizacija za decu Srbije pokreće kampanju „Svako dete ima pravo“ Cilj kampanje je da se najšira javnost upozna sa tim šta znači Konvencija o pravima deteta za samu decu,…
0
72
Model škola za prava deteta nastao je u okviru projekta „Obrazovanje za prava deteta“ koji realizuje Užički centar za prava deteta u saradnji sa četiri organizacije civilnog društva i deset osnovnih škola u Srbiji, uz podršku "Pestaloci" dečije…