Ranije ovog mjeseca, novinari su otkrili najnovije optužbe za eksploataciju i moderno ropstvo, ovaj put u tekstilnoj industriji u nekim dijelovima Engleske. Ovo je ponovo otvorilo raspravu o tome kako se države globalno bave trgovinom ljudima i modernim ropstvom jer, naravno, ovaj grozni zločin nije ograničen na Englesku. Trgovina ljudima i eksploatacija događaju se, na primjer, u dijelovima Azije i istočne Afrike. Naši članovi rade sa lokalnim partnerima i zajednicama na podizanju svijesti o trgovini ljudima i pomažu u smanjenju rizika od djece i mladih koji postaju žrtve ovog zločina.

Ured Ujedinjenih nacija za drogu i zločine definira kao „… regrutovanje, prijevoz, premještanje, […] osoba“ koje se vrši dok se koristi „prijetnja ili upotreba sile ili drugog oblika prisile, otmica, prevara, obmane […] ”. To se radi „u svrhu eksploatacije“, uključujući seksualnu eksploataciju, ropstvo i prisilni rad. Trgovina djecom podrazumijeva uklanjanje djece iz zaštitnog okruženja, koristeći sredstva koja ciljaju njihovu ranjivost, u svrhu iskorištavanja.

Dok još jednom obilježavamo Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima, "Destination Unknown" poziva države da se obavežu da će hitno učiniti više na iskorjenjivanju trgovine djecom. Države bi se trebale obavezati da će podržavati i zaštititi prava sve djece u pokretu i smanjiti njihovu ranjivost, uključujući i ciljane mjere za djecu žrtve trgovine.

Za djecu u pokretu, koja možda bježe od rata ili traže bolje mogućnosti, postoje ograničene ili često ne postoje mogućnosti za sigurno kretanje, bilo da se kreću unutar svoje zemlje ili preko granice. Manjak sigurnih i redovnih migracijskih ruta može ostaviti mnogo djece bez izbora osim korištenja opasnih ruta. U povećanom je riziku od trgovine ljudima. Djeca koja se kreću sama ili koja se tokom putovanja odvajaju od skrbnika, posebno su ranjiva. Procjenjuje se da su oko 30% žrtava trgovine ljudima djeca. Stvarni postotak vjerovatno je mnogo veći jer mnogi slučajevi mogu ostati neotkriveni.

Šta mi radimo?

Destination Unknown članice rade na pružanju podrške vlastima u jačanju usluga zaštite djece, smanjenju rizika od trgovine ljudima i osiguravanju podrške i zaštite žrtava.

Prevencija i zaštita

Naši članovi rade sa zajednicama u različitim kontekstima da bi podigli svijest o rizicima trgovine djecom. Promovišu zaštitu djece i mladih od rizika iskorištavanja i zlostavljanja. Faktori kao što su siromaštvo, ekonomska nesigurnost, nedostatak pristupa obrazovanju, neadekvatna briga roditelja i / ili zakonskog staratelja, porodične nesuglasice i nasilje u porodici, a u nekim slučajevima i kulturološka percepcija i vršnjački pritisak, doprinose da neka djeca budu izložena riziku od trgovine. U mnogim smo kontekstima vidjeli da se djeca u pokretu ponekad smatraju „lakim metama“ i izloženi su većem riziku od trgovine i eksploatacije.

Podrška reintegraciji i rad sa zajednicom  

U Južnoj Aziji, Jugoistočnoj Aziji i Istočnoj Africi članovi Destination Unknown podržavaju reintegraciju djece tamo gdje su vraćena kući (tamo gdje se smatra da je u njihovom najboljem interesu). U zajednicama s kojima radimo mnogi slučajevi trgovine djecom, poput internetskog seksualnog iskorištavanja, organizovanog prosjačenja na ulici ili domaćeg dječijeg rada, imaju zajedničko uključivanje odrasle osobe bliske djetetu, bilo da je riječ o komšiji, učitelju ili srodniku. Adekvatni odgovori na trgovinu djecom trebaju uključiti cijelu zajednicu ako želimo spriječiti da djeca više puta dođu u ruke trgovaca.    

Identifikacija, zaštita i naknada za djecu

Organi za zaštitu djece trebali bi biti vodeći kad god je riječ o djeci, a države moraju brzo i sveobuhvatno pokrenuti mjere za prepoznavanje i reagiranje na individualne potrebe i ranjivosti djece. Djeca koja su bila izložena trgovini ljudima trebaju imati pristup odgovarajućoj podršci i zaštiti. Pored osnovnih potreba kao što su hrana, odjeća i medicinska njega, djeci treba pružiti podršku kako bi pristupili savjetovanju i psihosocijalnoj pomoći kao i obrazovanju i mogućnostima za razvijanje vještina. Naši članovi su posvećeni radu sa zajednicama, s ključnim lokalnim akterima zaštite djece, kao i s lokalnim vlastima, kako bi se osiguralo da djeca koja su bila izložena trgovini imaju pristup potrebnoj podršci, dok se na temelju istraživanja istražuju odgovarajuća rješenja najboljih interesa djece, uključujući mogućnost povratka kući.

Progon trgovaca ljudima takođe je ključni dio u borbi protiv trgovine djecom. Naši članovi pozivaju vlade da podrže pravdu prilagođenu djeci.

Svijet bez trgovine djecom je nadohvat ruke, ali za njegovo ostvarenje su potrebne smjele, odlučne i zajedničke akcije. U kontekstu međunarodnih migracija, države su se obvezale da će iskorijeniti trgovinu ljudima putem Globalnog dogovora o sigurnim, urednim i redovitim migracijama, a Destination Unknown i dalje je uvjereno da je ovo koristan okvir za djelovanje.

To zahtijeva stavljanje djece na prvo mjesto. 

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
24
Prema nedavnim procjenama, više od 15 000 maloljetnika godišnje žrtve su trgovine ljudima koja je dio rastućeg fenomena migracije i trgovine nogometaša u Europu - govori Ini-Obong Nkang, doktorant istraživač u području sportskog prava na Nottingham…
yes
0
129
Danas, 17. ožujka 2020. godine, socijalni radnici diljem svijeta obilježavaju Svjetski dan socijalnog rada pod zajedničkom nazivom „Promicanje važnosti ljudskih odnosa“. Ponosni smo na kolege stručnjake koji svojim nesebičnim radom i djelovanjem za…
0
34
Na Evropski dan zaštite dece od seksualnog iskorišćavanja i seksualnog zlostavljanja (18. novembar), od strane fondacije Hintalovon Child Rights Foundation, Fond za zaustavljanje nasilja nad decom i učešće dece, i u okviru projekta EndOCSEA@Europe…
0
3
Izjava izvršne direktorice UNFPA dr. Natalije Kanem Na Međunarodni dan djevojčica Pravo je svake djevojke da govori i da se čuje. Danas, na Međunarodni dan djevojčica, posvetimo se slušanju i podizanju glasova djevojčica. Njihov glas se prečesto…
0
71
CNN je nedavno izvestio o gubitku ljudskih života u Sredozemnom moru i Lamanšu, povećanom nasilju na opasnim putovanjima koje migranti i izbeglice prelaze u vreme globalne pandemije, kao i o ostalim trenutnim izazovima koji su sažeti u nastavku. U…
0
49
ISTANBUL, Turska - S 13 godina Sesili još uvijek ima puno različitih ideja o tome šta bi mogla biti njena budućnost. Njezin omiljeni predmet u učionici je fizika, a kaže da je kao potencijalne putove u karijeri zanimaju dizajn interijera i modni…
0
2
Međunarodna organizacija za migracije (IOM) otkrila je da je 1.283 osobe umrlo pokušavajući da migrira u Evropu preko Sredozemnog mora, tokom 2019. godine, što je 44% stradalih u istom periodu 2018. godine. Međutim, iako je broj zabeleženih smrtnih…
yes
0
24
Oko 20 profesionalaca iz Belgije, Grčke, Malte i Rumunije okupljaju se u Budimpešti od 30. septembra do 1. oktobra 2019. godine, na obuci koja je organizovana u okviru regionalnog projekta Izgradnja odnosa kroz inovativni razvoj podizanja svesti o…
0
16
  U ovom informativnom izvještaju UNICEF odgovara na pitanja roditelja o cjepivima i naglašava važnost cjepiva koja pripremaju tijelo za bržu i efikasniju borbu protiv bolesti stimulirajući prirodnu odbranu djeteta. Prema izvještaju UNICEF-a,…
0
92
Evropska komisija pokrenula je internacionalni atlas „Migracije“ sa podacima za 198 zemalja i svakodnevno ažurira informacije. Možete da proverite trendove, statistiku, demografiju za pojedine zemlje i da pronađete informacije koje se odnose na…
0
112
Djeca i mladi imaju ključnu ulogu u budućnosti Europe. Dok europski vođe debatiraju o budućnosti Europe, UNICEF i Eurochild pokrenuli su online anketu pozivajući djecu i mlade da podjele svoje viđenje o tome kakvu Europu žele. Anketa pod imenom “…
0
91
  InfoMigrants izvještava o istraživačkom dokumentarnom filmu Adriana Bartoche i Jana Weisea, emitiranom na njemačkom ARD / RBB, pod nazivom Trgovana djeca (Handelsware Kind). Dokumentarni film istražuje proces trgovanja vijetnamskog naroda i…
0
7
Međunarodne dečije organizacije i pojedinci obratili su se LIBE odboru Evropskog parlamenta, kako bi izrazili svoju najdublju zabrinutost zbog mogućnosti da se u decembru 2020. godine, prema Evropskom zakoniku o elektronskim komunikacijama, alati…
0
14
Od 29. septembra do 1. oktobra, Evropska komisija organizuje svoj 13. po redu Forum o pravima deteta. Sa učesnicima na visokom nivou iz međunarodnih institucija, vlada i civilnog društva, godišnja konferencija postala je jedna od najvažnijih…
0
3
Evo prvih 5 najpopularnijih vesti ili publikacija na osnovu naše statistike: Nedelja br. 50, 2019: Zakon 18 o zaštiti prava dece u Albaniji (publikacija) Šta bi trebalo znati o participaciji dece sa smetnjama (publikacija) Suzbijanje nasilja nad…