acf

 

 

 

 

 

U oktobru je desetine djece i nastavnika iz 15 škola u lokalnih zajednica Olt, Dolj, Gorj, Bacău + Bukurešt učestvovalo u konsultacijama o rodnom nasilju u školama. Tim Terre des hommes iz Rumunije koji vodi projekat "ACTIVE-Act against violence" otišao je u ova područja kako bi saznao sa kakvim se vrstama nasilja djeca susreću u školi, koliko često i zbog čega se osjećaju sigurno.

Sastanci su započeli razgovorima i objašnjenjima o nasilju, zatim su održane posebne fokus grupe sa djecom uzrasta 11-15 godina, kako bi se razumjelo kako vide određene vrste nasilja. Nakon analize odgovora, projektni tim će izraditi metodologiju za prevenciju i intervenciju u slučajevima nasilja, o čemu će se podučavati nastavnici. Škole uključene u projekat odabrane su iz ugroženih ruralnih zajednica sa ograničenim pristupom osnovnim socijalnim uslugama. U akcije borbe protiv rodno zasnovanog nasilja u školama biće uključeno ukupno 150 učenika i 225 nastavnika.

Prvi zaključci Aline Dumitru, trenerice Terre des hommes Rumunija:

  • • postoje značajne razlike između otvorenosti s kojom neka djeca govore o nasilju, a te razlike zavise od stava nastavnika
  • • djeca čiji roditelji rade u inostranstvu ili su sami emigrirali (i vratili se) često su žrtve maltretiranja ili fizičkog nasilja od strane druge djece
  • • djeca se ponekad smiju slučajevima nasilja, zbog čega ih drugi ne shvataju ozbiljno
  • • djeca vide nasilje kao neizbježnu posljedicu određenog ponašanja druge strane: drugim riječima, način na koji se neko ponaša „opravdava“ nasilje

U "ACTIVE-Act against violence" Terre des hommes analizira situaciju u odabranim školama, organizujući konsultacije djece i nastavnika za bolje razumijevanje društvenih normi, stereotipa, predrasuda koje su u osnovi negativnih stavova.

ACTIVE-Act against violence projekt implementira Fondacija Terre des hommes u Rumuniji, u partnerstvu sa Terre des hommes Moldavija i Terre des hommes Ukrajina, a koristi grant od 194.067 eura iz Fonda Active Citizens Fund Rumunije, programa koji finansiraju Island, Lihtenštajn i Norveška kroz grantove EEA 2014. –2021. Sadržaj ove web stranice ne odražava nužno službeni stav grantova EEA i Norveške 2014–2021. Za više informacija posjetite www.eeagrants.org. Više detalja o Fondu aktivnih građana Rumunije možete pronaći na www.activecitizensfund.ro.

 

Zajednički rad za zelenu, konkurentnu i inkluzivnu Evropu.

 

#haide #ActiveCitizensFund #Romania #activecitizens, #EEANorwayGrants

copii
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Teme

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
121
Međunarodni dan ljudskih prava obeležava se od 1950. godine širom sveta 10. decembra. Tog dana 1948. godine, Generalna skupština Ujedinjenih nacija usvojila je Univerzalnu deklaraciju o ljudskim pravima, koja je prvi sveobuhvatni akt i instrument…
no
0
656
Položaj žena i nasilje nad njima je u nikad težem stanju. Situacija je posebno teška i izražena sada, u vrijeme pandemije kada su povećane potrebe za donošenjem epidemioloških mjera, a ona koja najteže pogađa žene je Lockdown. Nedavni izvještaj da…
yes
0
164
Djelomični preliminarni zaključci iz jedinstvene studije o transnacionalnim porodicama U predratnoj Evropi, rad je bio glavni razlog za masovne migracije, pa se pojavila potreba da se prouči njegov uticaj na djecu. Evo nekih zaključaka istraživanja…
yes
0
1555
Migracije mogu biti duboko traumatična iskustva. Pojedinci putuju hiljadama kilometara u opasnim i nezdravim uslovima, uz ograničen pristup hrani, skloništu ili medicinskoj nezi. Povećanje ranjivosti kao rezultat migracije može ugroziti decu i…
yes
0
738
U Hrvatskoj je 73,04% djece doživjelo neki oblik nasilja tijekom svog života ili tijekom školovanja (BECAN Hrvatska, 2012). Benčić (2014) tvrdi da djeca koja su bila izložena vršnjačkom nasilju u školama češće pate od depresije i sklona su…
0
150
Rodno uvjetovano nasilje u školi (school related gender-based violence,  SRGBV) smatra se složenim i višeslojnim društvenim problemom koji proizlazi iz duboko ukorijenjenih rodno uvjetovanih normi, ponašanja i perspektiva koje proizlaze iz…
no
0
Podijelit ćemo s vama tekst o elektroničkom nasilju i njegovoj prevenciji koji su pripremili stručnjaci Nacionalnog centra za sigurniji internet u Bugarskoj. Elektroničko nasilje uključuje korištenje interneta radi nanošenja emocionalne povrede…
yes
0
6547
„Ako c(ij)eli život učimo da je nasilje okej, kada napunimo 20 godina, nećemo ga doživ(j)eti kao problem“ (mladi učesnik iz Hrvatske) Društvene norme koje utiču na nasilje u školama, njegovi oblici i rasprostranjenost, su nedovoljno istraženi u…
no
0
255
Ruska invazija uzela je danak od građana Ukrajine, uključujući i malu djecu. Sljedeće organizacije nude načine da pomognu ukrajinskoj djeci u nevolji i dijele informacije o tome na šta se tačno troše primljene donacije. Save the Children (STC)…
0
155
Istraživači iz Dečjeg istraživačkog instituta Murdoch otkrili su da izloženost stresu i porodičnim sukobima mogu imati dugoročne posledice na zdravlje dece. Njihova studija otkrila je da je svako treće dete (i njihove majke) doživelo nasilje od…
yes
0
1076
Socijalne norme koje utiču na nasilje u školama, njegovi oblici i rasprostranjenost se istražuju u jugoistočnoj Evropi. Da bi doprineo povećanju podataka i dokaza o ovoj temi, Child Protection Hub, pokrenuo je regionalno istraživanje 2020. godine u…
0
51
Nagrada za digitalno blagostanje, proizašla iz Cyber Resilience and Internet Safety (CR-IS) Badge, pokrenuta je Digital Schools Award šemom tokom 2019. godine. Revidirana je kako bi se stavio veći naglasak na digitalno blagostanje — uticaj…
yes
0
Save the Children objavio je kurikulum koji je razvio Međunarodni odbor za spašavanje (IRC) i Program za zaštitu i osnaživanje žena kako bi opremili adolescentice ključnim znanjima i vještinama za smanjenje, sprječavanje i reagiranje na rodno…
no
0
3061
16 Dana Aktivizma protiv rodno zasnovanog nasilja  je kampanja koja nastoji da stavi tačku na rodno zasnovano nasilje podržavajući globalne i lokalne napore. Ovo je 10 načina kako muškarci i dečaci mogu da se uključe u okončanje rodno…
yes
0
357
„Želimo nova lica i nove pristupe vezano za nasilje u školi." - ovo je potreba koja se javila kod dece u Srbiji, koja su učestvovala u regionalnom istraživanju o nasilju nad decom a u okviru projekta Child Hub, tokom 2020. godine REVIS projekat se…