Globalna inicijativa Pravda za decu danas (4. juli) pokreće akciju kojom bi se deca stavila u središte pravde u svakoj zemlji sveta, u Ujedinjenim nacijama. Ceo posao vodi direktor projekta Jennifer Davidson, izvršni direktor Instituta za inspiraciju za dečju budućnost Univerziteta Strathclide, u saradnji sa mnogim istaknutim međunarodno priznatim partnerima, uključujući Specijalnog predstavnika Generalnog sekretara UN-a za nasilje nad decom i Odeljenje za zastupanje dece u pravosuđu, uključujući i Terre des hommes i Defence for Children International. Ovaj poziv na akciju pruža pravnu viziju koja aktivno stavlja decu u centar, afirmiše prava dece i promoviše njihove sposobnosti i mogućnosti, i direktno se nadovezuje na ciljeve održivog razvoja Ujedinjenih nacija.

Izričito se fokusira na ubrizgavanje zamaha u naredne korake za implementaciju UN SDG16; cilj je da se "promovišu mirna i inkluzivna društva za održivi razvoj, omogući pristup pravdi za sve, i da se izgrade efikasne, odgovorne i inkluzivne institucije na svim nivoima." Poziv na akciju ističe deset kritičnih izazova koji stvaraju nepravdu za decu, osiromašujući ne samo njihove živote, već svako društvo u kojem žive. Poziv se - što je najvažnije - bavi ključnim odgovorima koji se moraju hitno rešiti širom sveta kako bismo ubrzali napredak ka ostvarivanju prava i mogućnosti koje svako dete zaslužuje. Tek tada nećemo ostaviti nijedno dete samo. Implementacija strategija koje će doneti našu viziju je ključna. Zbog toga, poziv naglašava važnost održivog političkog angažmana u svakoj državi, uz podršku potrebnih resursa. Štaviše, naglašava potrebu da se u ovaj napor uključi celokupno društvo, uključujući i one koji su tradicionalno zagovarali prava i potrebe deece, ali i one čije odluke imaju ogroman uticaj na decu - iako ponekad manje direktno - i obično se ne bave direktno dečjom pravdom.

Inicijalni događaj će se održati u Savetu za ljudska prava Ujedinjenih nacija. Domaćini će biti ambasadori UN-a za Belgiju i Republiku Bocvanu.

Peggy Hicks, Direktorka Kancelarije Visokog Komesarijata UN za ljudska prava i profesor Philip Jaffé, direktor Studijskog centra za dečja prava, biće među vodećim ekspertima za ljudska prava koji će govoriti na ovom događaju.

Peggy Hicks je izjavila: “Ovo je ključni trenutak. Dok proslavljamo 30. godišnjicu Konvencije o pravima deteta (CRC), nema boljeg trenutka da pokažemo globalno vođstvo, ne samo u ime onih koji su danas deca, već i za oko milijardu dece koja će biti rođena u narednoj deceniji: deca koja će naslediti svet posle Ciljeva održivog razvoja."

“Uprkos globalnoj ratifikaciji Konvencije, milioni dece širom sveta i dalje ostaju sama i njihova prava su pogažena, posebno ona deca koja su najviše diskriminisana ili žive u nesigurnim i rizičnim situacijama - kao što su deca u pritvoru, deca na ulici, u institucijama ili u situacijama migracije. Deca, takođe, trpe posledice siromaštva, nasilja, nejednakosti i isključenosti nesrazmerno, zbog njihove osetljive faze života i razvoja. “Ovaj poziv na akciju ide u srce našeg izazova. Ukoliko ne identifikujemo, a zatim pokušavamo da rešimo - i idealno, sprečimo - kritične izazove koji ometaju ostvarivanje njihovih prava; koji sprečavaju ispunjavanje kritičnih potreba dece; i to onemogućava obezbeđivanje njihovih mogućnosti, mnoga deca će ostati nezaštićena."

Profesor Philip Jaffe je rekao: „Proslava 30. godišnjice Konvencije o pravima deteta treba da nas prisili da budemo odvažni i da se pozabavimo stvarnošću neprestanih nepravdi koje mnoga deca doživljavaju u svakodnevnom životu. Kao član Komiteta UN za prava deteta, ponosan sam što se pridružujem ovom pozivu na akciju kako bih osigurao pravdu u svim njenim oblicima, za decu svuda na svetu. Sistem dečjeg pravosuđa podrazumeva sigurne puteve za pristup institucijama koje su prilagođene deci i koje će delovati na osnovu prava deteta kao primarnog polazišta. “

Novoimenovana specijalna predstavnica Generalnog sekretara UN za nasilje nad decom, Dr Najat Maalla M'jad je ovim povodom izjavila: "Bezbroj dece koja su uključena u pravosudni sistem imaju istoriju izloženosti nasilju. U mnogim državama, pravosudni sistem još uvek nije osetljiv na decu i koristi se kao zamena za slab ili nepostojeći sistem dečje zaštite, što dovodi do stigmatizacije, kriminalizacije i lišavanja slobode dece, uključujući i one koji su najugroženiji, one koji žive ili rade na ulici, i one koji su pobegli od kuće zbog siromaštva, oružanih sukoba, humanitarne katastrofe i nasilja.”

Profesor Davidson, izvršni direktor Instituta za inspirisanje dečje budućnosti, sa sedištem u Strathclideu, rekao je: "Ciljevi održivog razvoja obavezuju se da "ne ostavljaju nikoga iza sebe", ali to se ne može ispuniti ako prava dece - i pravda za svu decu - ne postanu stvarnost. „Deca čine 30% svetske populacije. Sa tako velikim procentom ispod 18 godina, moramo se pobrinuti da deca budu na prvom mestu u našim naporima da implementiramo ciljeve održivog razvoja. Ovaj poziv na akciju ima za cilj da uradi upravo to. Mi nećemo uspeti širom sveta sa našim globalnim ciljevima, ako ne omogućimo prava za svu decu. "Pravosudni sistemi utiču na decu na mnogo načina, deca su nositelji prava i mogu biti branitelji ljudskih prava, ali deca mogu biti i žrtve, svedoci ili optuženi za krivično delo, ili intervencija može biti potrebna za njihovo staranje i zaštitu. U takvim kontekstima, deca moraju imati pristup specijalističkim i diferenciranim pravosudnim sistemima koji su u skladu sa njihovom fazom razvoja, i priznati us skladu sa međunarodnim pravom, i tek tada će deca iskusiti smislenu pravdu i biće adekvatno zaštićena od nepravde. “Zato je važno naglasiti da je to nešto što utiče na sve nas, a ne samo na decu. Stvarajući pravdu za decu svuda i ne ostavljajući nikoga iza sebe, mi stvaramo pravedniji, sigurniji svet i društvo za sve nas da živimo i razvijamo se. „Oduševljeni smo što je ovaj dragoceni rad ostvaren nakon predanih napora naših partnera i podržavajućih organizacija; međutim, ovo je u velikoj meri tek početak našeg putovanja. Radujemo se početku projekta i kasnijim fazama, kada ćemo se fokusirati na sprovođenje poziva za akciju Pravda za decu, na promovisanje zakonodavstva, politika i praksi koje će bolje realizovati prava dece u svakodnevnim iskustvima širom sveta.“

Kristen Hope, Terre des hommes izjavila je:

“Osiguranje da nijedno dete ne bude ostavljeno u okviru agende Ciljeva održivog razvoja, zahteva ne samo nacionalne obaveze za promenu politika i praksi. Takođe, zahteva promenu kolektivne svesti da bi se shvatilo da su deca sama agenti promene. Deca imaju pravo da izraze svoje stavove i da ti stavovi budu uzeti u obzir, odnosno da deca imaju iskustva koja moraju biti uvažena."

Benoit Van Keirsbilck, iz organizacije Defence for Children International rekao je: “Zato poziv na akciju stavlja poseban naglasak na učešće. Kao NVO-i koji rade u ovoj oblasti, mi ćemo se pobrinuti da deca budu za stolom i da smisleno doprinose u budućim akcijama u okviru kampanje Pravda za sve.”

 

 

 

 

 

Attachments
Attachment Size
justice_for_children_brochure_english.pdf1.73 MB 1.73 MB
Source
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
590
Nacionalna mreža za decu Bugarske  (NNC) je objavila članak o diskusiji o efektu pandemije na mentalno stanje roditelja i dece. U ovom tekstu, NNC naglašava da, uprkos teškim uslovima stvorenim krizom COVID-19, koji uključuju onlajn učenje za…
0
865
Dok svet ostaje kod kuće, šta se dešava sa decom koja žive ili rade na ulici? Deca povezana sa ulicom:     Ne mogu „ostati kod kuće i ostati bezbedni“ ako nemaju dom a skloništa su zatvorena      Ne mogu…
0
50
Luton je najavio zvanično pokretanje njihove akademije za socijalni rad za dečije usluge. Oni razumeju važnost i potrebu za novokvalifikovanim socijalnim radnicima ali i značaj toga da im pruže mentorisano okruženje za učenje, gde mogu da se…
0
22
Iako je u 2016. prijavljeno skoro sto miliona manje dece koja rade, u poređenju sa 2000. godinom, jedno od deset dece i dalje pati u ilegalnom dečijem radu. Afrika je na prvom mestu, broji oko 72 miliona dece, a slede Tihi oekan i Azija sa 62…
0
95
Od 2012. godine 11. oktobar zvanično je prepoznat kao Međunarodni dan devojčica. Prema Ujedinjenim nacijama, "ovaj dan ima za cilj da ukaže i odgovori na potrebe i izazove sa kojima se suočavaju devojčice, istovremeno promovišući osnaživanje…
0
41
Ove godine pandemija COVID-19 izazvala je krizu u pogledu prava dece. Posledice ove krize po decu su trenutne i, ako se ne radi na njihovom otklanjanju, mogu ih pratiti tokom čitavog života. Vreme je da se različite generacije okupe i da zajedno…
0
23
Guardian je objavio tekst doktora Rangana Čaterjea o načinima na koje roditelji mogu pomoći svojoj deci da nauče da se efektno nose sa stresom i svakodnevnim izazovima koje nosi moderan način života. Ovo je posebno važno u trenutku kada…
0
40
Određene riječi i izrazi koji privlače dječje predatore Roditelji mogu postaviti postavke privatnosti na Facebooku 'ekstremno', ograničavajući postove da ih vide samo obitelj i prijatelji i preskačući hashtagove. Ali ako odluče podijeliti, trebali…
0
27
Veza deteta i životinje je vrlo čista veza, i ona može da pruži smirenost, toplinu, fizičku udobnost i osećaj bezuslovnog prihvatanja. Mnogi kućni ljubimci imali su tešku prošlost, ali svoje poverenje u ljude vraćaju zahvaljujući svojim…
yes
0
31
Pandemija COVID-19 imala je ogroman uticaj na praksu mnogih stručnjaka, uključujući i one iz oblasti zaštite dece. Da bi podržala profesionalce i njihove rukovodioce u radu na zaštiti dece tokom ovog pandemije, Fondacija Terre des hommes razvila je…
0
40
Na samom početku, šta je to TikTok? TikTok je kineska društvena mreža namenjena kreiranju i postavljanju raznolikog video sadržaja, koja je doživela ogroman procvat u poslednjih godinu dana. Ono što je karakteristično za TikTok je da ga koristi…
0
5
Globalno partnerstvo za zaustavljanje nasilja nad djecom provodi studiju o ulozi dječjih klubova u zaštiti djece u školama. Kao nositelji prava, znamo da djeca nisu odgovorna za zaštitu sebe ili svojih vršnjaka. A ipak, oni to rade u školama širom…
0
27
Cilj obeležavanja Međunarodnog dana mladih je da se, pre svega, podigne svest o brojnim kulturnim i pravnim pitanjima koja predstavljaju izazov za mlade u svetu danas, a prvi put je ovaj dan obeležen 12. avgusta 2000. godine, i to na inicijativu…
0
14
Da bi deca mogla da budu funkcionalni i korisni članovi društva, moraju da imaju zdrav sistem motivacije. Rana iskustva i nasleđeni geni rade zajedno na formiranju mozga i ponašanja, pa je važno da deca imaju životna iskustva koja podržavaju razvoj…