Kao dio programa REsponding to VIolence against children in Schools and adjacent settings (REVIS),provedena je nacionalna obuka za fasilitatore koji će raditi sa djecom na prevenciji i smanjenju vršnjačkog nasilja u školama i drugim obrazovnim institucijama.

Općti cilj REVIS projekta, kojim koordinira Terre des hommes Mađarska, je prevencija, borba i odgovor na nasilje među djecom transformacijom društvenih i rodnih normi i ponašanja, kao i stvaranje mogućnosti za djecu da izazovu društvene i rodne norme, koje dovode do vršnjačkog nasilja.

Nacionalni događaj za obuku nastavnika o promjeni društvenih i rodnih normi u vezi sa nasiljem u školama održan je od 14. do 16. oktobra 2021. godine u Borovcu (Bugarska). Događaj je organizovao Institut za društvene djelatnosti i praksu, a prisustvovalo mu je 20 nastavnika, psihologa i pedagoških savjetnika iz 10 škola u Bugarskoj. Trening su vodili kvalifikovani treneri na temu prevencije nasilja.

Nakon obuke, fasilitatori će prenijeti svoja znanja u ukupno 10 škola u Bugarskoj, te će učenike obučavati o aktivnostima koje su naučili, kako bi razvili svoje vještine i kapacitete da identifikuju i intervenišu u slučajevima nasilja. Obuka fasilitatora kombinuje individualne i grupne nastavne metode u cilju podrške grupnom radu, ali i omogućava učesnicima da kritički sagledaju sopstvena iskustva i zapažanja o nasilju između djece školskog uzrasta. Aktivnosti su također osmišljene da inspirišu promjenu školskih pravila kako bi se spriječilo nasilje nad djecom, što bi trebalo podržati uprava škole.

Specifični ciljevi obuke bili su:

  • Da profesionalci unaprijede i osmisle svoje znanje u vezi sa vršnjačkim nasiljem u školskom okruženju;
  • Da se upoznaju sa modulima priručnika za obuku;
  • Da razviju vještine za vođenje grupa za obuku i steknu povjerenje u društvene i rodne norme.

Stručnjaci su produbili svoja znanja o nizu tema obuke, uključujući društvene i rodne norme u vezi sa nasiljem nad djecom u njihovoj školi i zajednici, kako uključiti učenike u aktivnosti na izgradnji pozitivnih normi i kako se pozabaviti štetnim normama vezanim za nasilje nad djecom. 

U povratnim informacijama o obuci, učesnici iz različitih gradova su izrazili visok stepen zadovoljstva, kao i povjerenje u primjenjivost stečenih znanja i vještina. Učesnici su rekli da im se dopadaju metode predstavljanja tema, dobro struktuiran program, dostupnost i sveobuhvatnost predstavljenih informacija i tema, iskustvo trenera i profesionalni nivo obuke, te praktični fokus obuke.

'Podaci iz povratnih informacija pokazuju da učesnici identifikuju nasilje i maltretiranje u školi kao ozbiljan problem na koji treba da se fokusiramo i skrenemo pažnju djece.' – rekla je trenerica Borislava Gitsova, „Učesnici su kao ključnu temu identifikovali izgradnju pozitivnog okruženja u školi. Takav pristup može ojačati dalje intervencije usmjerene na smanjenje nasilja nad djecom.'

Program je zasnovan na nalazima istraživačke studije o društvenim normama oko nasilja nad djecom i mladima u školama u jugoistočnoj Evropi.

eu flag

Co-funded by the Rights, Equality and Citizenship Programme of the European Union (2014–2020)

training participants
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
19
U Belgiji, Grčkoj, na Malti i u Rumuniji u okviru projekta BRIDGE, organizuju se obuke za profesionalne radnike i moderatore za mlade. Roll-out trening se odvija nakon treninga trenera (ToT) koji je održan u Budimpešti početkom oktobra 2019. Svrha…
0
46
Centar za prava deteta organizovao je dve dvodnevne obuke „Multidisciplinarni pristup individualnoj proceni dece u kontaktu sa zakonom“ namenjene stručnjacima u oblasti maloletničkog pravosuđa, u periodu od 11. do 12. marta i 18. do 19. marta 2021.…
0
9
Hrabri telefon sudjeluje u projektu REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju zajedno s organizacijom Terre des Hommes iz Rumunjske, Centrom za integraciju mladih iz Srbije, organizacijom SAPI…
no
0
108
Strasbourg/Bugarska: Treći evaluacioni izvještaj GRETA-e objavljen je i predstavljen Evropskom vijeću o pristupu pravdi i djelotvornoj dugoročnoj podršci žrtvama trgovine ljudima u Bugarskoj. GRETA: Grupa stručnjaka u Akciji protiv trgovine…
no
0
24
UK: Odjeljenje za digitalne medije, kulturu, medije i sport priznaje da se sektor mladih suočavao s izazovima tokom pandemije COVID-19, a vlada Ujedinjenog Kraljevstva reaguje Kontekst COVID-19 je značajno uticao na mentalno zdravlje mladih…
0
2529
Brojni nalazi sugerišu da i usmeravanje (coaching) i mentorstvo imaju pozitivan uticaj za socijalne radnike i organizacije u kojima oni rade. Usmeravanje i mentorstvo su zasebne intervencije koje mogu da se primene za građenje kapaciteta socijalnih…
0
12
  Nacionalna mreža za djecu Bugarske saopštila je da su pozvani da predstave mišljenje vezano za zahtjev u ime 54 poslanika iz političke stranke BSP, a koje se tiču ​​ustavnosti niza odredaba Zakona o socijalnim uslugama, kao i zakona kao…
0
25
Izveštaj opisuje poteškoće izbeglica, posebno porodica sa decom u pandemijskoj situaciji, na primeru majke koja se bori sa dvoje dece u Bugarskoj. Zatvaranje usled pandemije COVID -19, i porast rodno zasnovanog nasilja, pogoršali su život izbeglica…
0
1210
Multidisciplinarni rad, koji se ponekad naziva i „multidisciplinarni odgovor“, često se smatra suštinskom dimenzijom sistemskog pristupa zaštiti dece. Naglasak koji se stavlja na razvoj nacionalnih sistema zaštite dece naglašava potrebu za…
yes
0
86
U sistemu zaštite djece stoji odgovornost svake organizacije ili institucije da se brine o time da njihovo osoblje, operacije i programi ne nanose štetu djeci, da djecu ne izlažu riziku od povreda i zlostavljanja, kao i da se brine o svim…
0
29
Delimo ovaj materijal Bugarske nacionalne televizije (BNT) koja govori o Silviji, i njenom radu sa marginalizovanim zajednicama u Bugarskoj. Video je na bugarskom jeziku. Silvija ističe važnost podrške deci od najranijeg uzrasta (0 do 5 godina), jer…
0
105
Kampanja pod nazivom ,,Ne ignoriraj, reagiraj!” nastala je kao rezultat  dvogodišnjeg europskog projekta REVIS – Odgovaranje na vršnjačko nasilje u školskom i izvanškolskom okruženju u kojem je Gimnazija Karlovac uključena od rujna 2021. godine…
0
16
Savet za decu sa invaliditetom komentariše govor ministra Forda o SEND pitanjima (Special educational needs and disabilities) i SEND pregledu. Akcenat su stavili na posvećenost ministra Forda i pojačane dobre i loše tendencije uočene tokom…