Savjet Evrope organizovao je konferenciju o zaštiti djece od trgovine i eksploatacije na Zapadnom Balkanu, koja je održana online 22. i 23. juna 2021. godine. Konferencija je organizovana u okviru zajedničkog programa Evropske unije i Savjeta Evrope, „Horizontal Facility II" za Zapadni Balkan i Tursku (2019–2022), i okupila je preko 130 učesnika.

Teme o kojima se razgovaralo bile su: „trendovi i novi izazovi u trgovini djecom; prepoznavanje pozitivnih inicijativa; izgradnja kapaciteta za podsticanje poboljšanja, i koordinacija i saradnja“.

Razgovaralo se i o porastu trgovine djecom na Zapadnom Balkanu, sve većem broju djece bez pratnje ili odvojene djece, te povećanom broju slučajeva mamljenje i iskorištavanja djece na internetu/online.

Istaknute stavke tokom konferencije obuhvataju:

  • Potreba za jačanjem zajedničkih napora i saradnje više agencija
  • „Integrisanje mjera za borbu protiv trgovine ljudima u opšti sistem zaštite djece, objedinjavanje socijalnih, zdravstvenih i obrazovnih usluga“
  • Zapadni Balkan „suočava se sa velikim sigurnosnim i humanitarnim izazovima izazvanim masovnim i mješovitim migracijskim tokovima, unutar kojih je trgovina djecom široko prisutna“
  • Zaustavljanje trgovine djecom jedan je od prioriteta Evropske komisije, uz usvajanje nove strategije protiv trgovine ljudima
  • Zajednički napori EU i Savjet Evrope u BiH kroz brojne projekte i finansiranje skloništa za preko 500 maloljetnika bez pratnje i obrazovanje za preko 4000 djece migranata

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
23
Regionalni eksperti za sociijalnu politiku mreže "Budućnost države blagostanja na Zapadnom Balkanu", prof. dr Gordana Matković i dr Paul Stubbs pripremili su regionalnu studiju "Socijalna zaštita na Zapadnom Balkanu – odgovor na krizu uzrokovanu…
0
11
Centar za prava deteta (CPD) održao je regionalnu konferenciju „Pozitivno roditeljstvo i zaštita dece u visokokonfliktnim razvodima“, koja je okupila 111 predstavnika sistema socijalne zaštite, škola, pravosuđa, Instituta za mentalno zdravlje,…
no
0
43
Maska, rukavice, distanca, kompjuter, ekran telefona, neizvesnost, učenje i druženje preko interneta, strah od gubitka posla, problemi sa traženjem posla - ovo su samo neki od aspekata života mladih koji su se promenila u martu 2020, kada je svet…
0
102
Objavila fondacija kralja Baduina, 23. maja 2015. Autor DŽef Mid.   Godine 2007. Fondacija kralja Baduina osnovala je Program za reintegraciju žrtava trgovine ljudima, koji je do 2014. trajao u Albaniji, Makedoniji, Srbiji, na Kosovu i u Bosni…
yes
0
254
U okviru završne konferencije REVIS projekta koja je održana u Budimpešti 8-9 Marta/Ožujka 2023, mladi ljudi iz Bugarske, Hrvatske, Rumunije, Srbije imali su priliku da prenesu ključnu zagovaračku poruku koju su identifikovali tokom implementacije…
0
116
Konferencija je još jedna od aktivnosti koja se realizovana kroz projekat Centar za podršku djeci i porodici  – Dnevni centar,  koji je podržan  iz IPA II sredstava  Programa Evropske Unije i Crne Gore za oblast …
0
211
Procjenjuje se da je 34 miliona djece i mladih prisilno raseljeno, a još toliko ih je u pokretu u potrazi za ekonomskim i obrazovnim mogućnostima. Digitalna povezanost, digitalni podaci i nove tehnologije mijenjaju načine na koje se raseljene osobe…
0
25
Ovaj spot je nastao u okviru projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanje svijesti za borbu protiv trgovine ljudima na Balkanu, Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori, Kosovu“ finansiran od strane Američkog departmenta SAD-a preko J-TiP programa.…
0
232
Vijeće Europe 18. novembra/studenog obilježava treće izdanje Europskog dana zaštite djece od seksualnog iskorištavanja i seksualnog zlostavljanja. Zajedno s trenerom digitalnog roditeljstva @DigiParentCoach Elizabete Milovidov, Vijeća Europe…
yes
0
212
Da bi djelotvorno zaštitili djecu koja su žrtve od daljnjeg oštećenja i podržali njihov proces ozdravljenja, i-RESTORE promoviše upotrebu restorativne pravde prilagođene djeci i osnažuje djecu da postanu agenti promjena.   Najbolji…
0
23
U okviru kampanje SOLIDARNO i ZAJEDNO protiv Kovida 19 i trgovine ljudima, organizacija Astra je objavila elektronske verzije bukleta za decu i odrasle. Ovaj priručnik je namenjen deci.
yes
0
6547
„Ako c(ij)eli život učimo da je nasilje okej, kada napunimo 20 godina, nećemo ga doživ(j)eti kao problem“ (mladi učesnik iz Hrvatske) Društvene norme koje utiču na nasilje u školama, njegovi oblici i rasprostranjenost, su nedovoljno istraženi u…