Tokom pandemije COVID -19, ADRA i Adventistička crkva u Srbiji, pronašli su nekoliko načina da služe trima najranjivijim grupama u društvu, kao što su beskućnici, deca iz romske zajednice i žene i devojke iz izbegličkih i migrantskih zajednica.

Beskućništvo, nedostaci zvaničnog sistema socijalne i zdravstvene zaštite za beskućnike, značajni su problemi u Srbiji, koji su postali bolno vidljivi tokom zatvaranja usled epidemije COVID -19 u martu. Da bi pomogle u rešavanju ovog problema, Crkve adventista sedmog dana spakovale su i distribuirale pakete hrane i drugih potrepština za 1.000 beskućnika i pružale WASH usluge ("DrumoDom" -RoadHome), zdravstvene usluge i psihosocijalnu podršku, što je postalo još važnije tokom pandemije.

Druga ranjiva grupa koju je ADRA ciljala bila su deca iz romskih naselja, od kojih većina živi u siromaštvu i od kojih manje od dve trećine završava osnovnu školu („Strategija Vlade Srbije za socijalno uključivanje Roma“). Pojavom COVID -19, broj romske dece koja su propustila školu dramatično se povećao, jer im je nedostajala tehnologija za učešće, ova deca žive u neformalnm naseljima a dobijala su i malu podršku od svojih porodica. Prepoznajući da je obrazovanje jedan od faktora koji doprinosi iskorenjivanju siromaštva i sve većim promenama za socijalni napredak (Mitrović, državni direktor ADRA-e u Srbiji), ADRA je već podržala obrazovanje oko 100 romske dece putem onlajn podrške, Škole na točkovima i letnje škole.

Još jedna dragocena usluga koju pruža ADRA je pružanje rekreativnih aktivnosti, transformativnih radionica za sprečavanje rodno zasnovanog nasilja, poboljšanje međuljudske komunikacije i suočavanje sa stresom, te pružanje prve psihološke pomoći na daljinu putem onlajn grupa i individualnog savetovanja (Centar za azil Krnjača), kao i distribucija tzv. "osnovnih paketa" u centrima za azil.

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
25
Centar za Integraciju Mladih (CIM) je udruženje građana koje od 2004. godine realizuje programe koji se bave populacijom dece i mladima koja se nalaze u uličnoj situaciji ili su u riziku od boravka na ulici, ali i “decom bez pratnje” (…
0
22
Centar za prava deteta razvio je digitalnu platformu prilagođenu deci, na kojoj se nalaze relevantne informacije o prevenciji i zaštiti dece od seksualnog iskorišćavanja i zlostavljanja na internetu. Platforma informiše decu o procedurama, praksi i…
0
44
UNICEF je sproveo Studiju o negativnim iskustvima u detinjstvu u Srbiji i jedan od glavnih zaključaka je da iskustva tokom detinjstva utiču na zdravlje tokom čitavog života. Studija je, takođe, pokazala da na svakih 100 odraslih osoba u Srbiji, oko…
0
88
Mreža organizacija za decu Srbije je sprovela istraživanje o uticaju mera vanrednog stanja na decu tokom pandemije COVID-19 u Srbiji. Analiza istraživanja Biti dete u vreme pandemije COVID-19 može se pronaći ovde. Deca su nam putem onlajn upitnika…
0
88
„Deca u sistemu socijalne zaštite u 2016.“ je četvrti po redu izveštaj u kojem se predstavljaju statistički podaci o deci u sistemu socijalne zaštite (prvi izveštaj je objavljen 2013. godine). U izveštaju su prikupljeni i objavljeni statistički…
0
17
Letnji kamp “Ja imam ideju” organizuje KIDHUB – dečji hab posvećen osnaživanju kreativnog potencijala dece od 7 do 18 godina i unapređenju zapošljivosti mladih kroz inovativne obrazovne programe koji integrišu IT, STEAM (nauku, tehnologiju,…
0
33
Fondacija SOS Dečija sela Srbija u okviru projekta "Alternativna briga i dečija prava u Srbiji" организује обуку kao podršku profesionalcima koji se bave decom bez roditeljskog staranja. Program ove obuke je do sada realizovan u 8 zemalja: Italija,…
0
420
Nedavna analiza koju je uradio Helsinški komitet za ljudska prava izmerila je vrednosti srpskih srednjoškolaca po pitanjima kao što su pol, pobačaj, homofobija i LGBT prava, kao i ratovi u bivšoj Jugoslaviji. Analiza je pokazala da vrlo mali broj…
yes
0
497
Suočeni s problemom kontinuirane socijalne isključenosti romskih zajednica u zemlji, Terre des hommes Moldavija je uspešno implementirala projekat koji je imao za cilj podsticanje poohađanja škole kod romske dece i omogućavanje njihove integracije…
0
8
Redovna godišnja Skupština Mreže organizacije za decu Srbije (MODS) održana je 25. novembra 2020. godine, usled situacije sa KOVID-19, u onlajn formatu. Skupština je tokom radnog dela najpre razmatrala Izveštaj o radu MODS-a za 2019. godinu,…
0
8
Direktorka Kancelarije za ljudska I manjinska prava Vlade Srbije, Suzana Paunović, sastala se sa Direktorkom UNICEF-A u Srbiji Ređinom De Domenicis, u Beogradu 22. Januara 2019. godine. Na sastanku je ukazano na veliki doprinos rada UNICEF-a u…
yes
0
466
U znak podrške ukrajinskoj deci izbeglicama, Fondacija Terre des hommes - Rumunija organizuje za njih letnju školu u Bukureštu, u periodu od 8. do 31. avgusta 2022. Ovo je škola raspusta za decu od 12-16 godina, sa kreativnim i raznovrsnim…
0
53
Stotinama dece u Grčkoj očajnički je potrebna porodična toplina i sigurnost. Neki od njih su izgubili svoje roditelje na putevima migracije u Evropu, i ostala su sama i ranjiva. Nevladina organizacija, METAdrasi, vodi program hraniteljstva za ovu…