Start and finish time of webinar
2 pm CET

Otkako se migrantska kriza pojavila u Europi, Njemačka je jedna od zemalja koja je prihvatila značajan broj izbjeglica. Nijemci su, ipak, nailazili na brojne poteškoće dok su pokušavali odgovoriti na krizu te uspostaviti efikasan sustav koji će uzeti u obzir odgovore na potrebe najranjivijih grupa.

Ovaj vebinar je o sustavu kojeg je Njemačka razvila kako bi se nosila s krizom, s posebnim fokusom na pravni sustav te na praktične izazove koji se pojavljuju u ovom procesu.

Gospodin Bahr će se usmjeriti na pravne informacije o postupku od prve prijave do konačne odluke o prijavi, te o pravnoj zaštiti koja je dostupna izbjeglicama.

Gospođa Potthast će govoriti o smještaju za izbjeglice u Berlinu i Brandenburgu, čestim temama rasprave ljudi u tim smještajima, te o radnim i edukativnim mogućnostima, uključujući praktičnu implementaciju. Na kraju, dati će kratki pregled situacije manjina u Berlinu.

O predavačima:

Henning J. Bahr je rođen 1977. a dobio je odvjetničku licencu u Njemačkoj 2008. Dalje je napredovao kao specijalizirani odvjetnik za administrativno pravo u 2012. Njegova glavna područja rada su migracijsko pravo, pravo i okoliš te kriminalno pravo. On drži predavanja i objavljuje profesionalne publikacije unutar navedenih pravnih tema.

Nadja Potthast je rođena 1987. U veljači 2011. dobila je prvostupničku diplomu Umjetnosti u socijalnom radu. 2012. godine se preselila u Berlin te počela volontirati u području podrške izbjeglicama. Nadja Potthast je socijalna radnica koja se bavi manjinama i od 2014 godine je članica i jedna od osnivačica Angehört kampanje (www.angehoert.org), specijalizirala se u pružanju informacija ljudima u recepcijskim centrima te u pripremi za proces dobivanja azila.

Potrebno je napraviti login na ChildHub prije nego možete sudjelovati u ovom vebinaru. Ukoliko nemate račun, molimo Vas da se registrirate.

Snimak vebinara je dostupan OVDE.

Jezik(ci) materijala
Projects and thematic pages

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
71
CNN je nedavno izvestio o gubitku ljudskih života u Sredozemnom moru i Lamanšu, povećanom nasilju na opasnim putovanjima koje migranti i izbeglice prelaze u vreme globalne pandemije, kao i o ostalim trenutnim izazovima koji su sažeti u nastavku. U…
no
0
30
UNICEF u svom izvještaju „Humanitarna akcija za djecu 2020-2021.“ izvještava o izbjegličkoj i migrantskoj krizi u Evropi. U izvještaju se napominje da je više od 55 000 izbjeglica i migranata (od kojih su 24% djeca) stiglo u Evropu u prvoj polovini…
no
0
31
Simon Weedy izveštava za "Dete u gradu" o COP26 (UN Climate Change Conference), i njegovoj ključnoj poruci da je „klimatska kriza i kriza dečjih prava“, i o UNICEF-ovom stavu o tome. Svetski lideri su istakli ovu poruku tokom konferencije u…
0
109
Proces deinstitucionalizacije znači velike reforme u sustavu zaštite djece, a sadrži transformaciju postojećih rezistencijalnih institucija u servise u zajednici. Impelemntacija reformi u Bugarskoj i Rumunjskoj naišle su na brojne izazove, ali su…
0
20
U sklopu projekta “Pružanje psihološke podrške azilantima i strancima pod supsidijarnom zaštitom” izrađene su brošure o savjetovanju posredovanim prevođenjem za osobe pod međunarodnom zaštitom. Brošure su prevedene na 4 jezika, engleski, francuski,…
0
38
Integracija je izuzetak Evropska unija je više puta kritizirala grčku vladu zbog prepreka društvenoj integraciji izbjeglica i migranata i pozvala je da pruži više mogućnosti. Prema narativu mladića iz Pakistana, on je od 13. godine radio u fabrici…
yes
0
4
U Bangladešu, Grčkoj i Libanonu, izbegličke porodice su već živjele u vrlo nesigurnim uslovima. Smješteni u šatorima ili hitnim skloništima, sada trpe punu silu razornih posljedica pandemije Covid-19. Timovi Terre des hommes pružaju hitnu pomoć…
no
0
29
Bosna i Hercegovina: Izvještaj SPGS-a objavio je izvještaj misije o trenutnom stanju u prihvatnim objektima i kampovima širom zemlje. Preporuke koje su date. Kontekst: Trenutno se Bosna i Hercegovina suočila sa 9 000-10 000 migranata uglavnom…
0
19
Istraživanje objavljeno u časopisu BMJ navodi nalaze koji ukazuju da su izbjeglice suočene sa značajno većim rizikom od razvoja psihičkih poremećaja, uključujući shizofreniju, kada se uspoređuju s migrantima ne-izbjeglicama iz iste izvorne regije.…
0
46
Prema Save the Children, povećanje cijena pšenice uzrokovano agresijom Rusije na  Ukrajinu moglo bi milione djece u ranjivim zemljama, uključujući Jemen, Liban i Siriju, staviti u opasnost od bolesti ili čak smrti od gladi. Organizacija za…
0
300
Tokom ovog vebinara, učesnici će imati priliku da saznaju više o rodnom identitetu i izražavanju, o trans identitetima, o tome šta znači "autovati se kao trans", o procesu tranzicije ali i o procesima i osećanjima kroz koja prolaze trans deca i…
yes
0
410
U ovoj intenzivnoj obuci polaznici mogu naučiti/razviti znanja i vještine iz tzv. "Kretanje, igre, sport i kreativnost" (MGSC) metodologije u kojoj se sport, pokret, igra i kreativnost koriste kao psihosocijalna sredstva za poboljšanje emocionalnog…
0
28
Iako su se vlade fokusirale na rješavanje zdravstvenih i ekonomskih aspekata krize, sektor socijalne zaštite je izostao, s drastičnim posljedicama na dostupnost usluga. Službe podrške se prilagođavaju da odgovore na nove potrebe; međutim,…
yes
0
17
O vebinaru: Na ovom vebinaru ćemo govoriti o važnosti pružanja adekvatnog starateljstva i alternativnog zbrinjavanja nezbrinutoj deci i o tome kako se ovo obezbeđuje u Holandiji. Vebinar će biti posebno interesantan i relevantan za profesionalce…
no
0
22
Svjetska zdravstvena organizacija SZO (WHO) izvještava o stručnjacima za mentalno zdravlje koji razmišljaju o svom radu u zemljama koje primaju izbjeglice. „Hitna situacija čini da zaboravite sve što ste naučili o tome kako se pruža zdravstvena…