Start and finish time of webinar
2pm CET, 3pm EEST

O vebinaru:

U okviru aktuelne evropske izbegličke krize, deca, mladi, porodice i odrasli u Grčkoj, već mesecima su smešteni na privremene lokacije, koje se češće nazivaju "logori", i u njima Terre des Hommes, u saradnji sa svojim partnerom ARSIS, sprovodi psihosocijalne aktivnosti.

Deo tih aktivnosti koje imaju za cilj da pomognu deci i mladima da pronađu način da izraze svoja osećanja i frustracije, i da razviju novi način komunikacije kroz umetnost. Dok su neki od njih izabrali da koriste kamere kao sredstvo, drugi su odlučili da svoju priču nacrtaju.

Ovaj vebinar će predstaviti dva primera participativne metode rada sa decom i mladima u pokretu: dokumentarni film i strip.

Ovaj Vebinar je namenjen svim akterima koji pružaju psihosocijalnu podršku i bave se  aktivnostima koje podrazumevaju učenje dece i omladine životnim veštinama.

O predavačima:

Faustine Douillard

Specijalizovana u oblasti zaštite tokom mešovitih migracija, Faustine Douillard počela je da radi najpre u oblasti izbegličke krize u Jordanu, a zatim odlazi na Calais da podrži izbegličko stanovništvo. Tamo je radila kao pravni savetnik, i njen rad je bio orijentisan na terenski rad, pa je posećivala skvotove i neformalna naselja a s ciljem podrške ovoj populaciji u pružanju pravne pomoći u vezi sa procedurama za dobijanje azila. Tokom ovog perioda, Faustine je blisko sarađivala sa maloletnicima i decom bez pratnje koja pokušavaju da pređu granicu ka Engleskoj. Zbog nedostatka prilagođenih infrastruktura i zbog visokog rizika od krijumčarenja i trgovine ljudima, njen rad je postepeno sve više uključivao identifikaciju, prevenciju i odgovor na žrtve trgovine ljudima. Faustine je stigla u Grčku u avgustu 2016, angažovana na projektu Terre des Hommes za osnovnu zaštitu, uključujući psihosocijalnu podršku deci u pokretu.

Ira Dika

Ira Dika je rođena u Tirani, Albanija. Ona je diplomirani student Odseka za film na Univerzitetu lepih umetnosti Aristotel, u Solunu. Tokom studija je napravila dva dokumentarna filma i nekoliko kratkih filmova, bez dijaloga. Njen kratki film "Boil" je dobio nagrade na nekoliko filmskih festivala. Njen prvi dokumentarni film "Stavroula", premijerno je prikazan na 14. Solunskom festivalu dokumentarnog filma. Njen dokumentarac Salt Flats/ALYKES je finansiran od strane grčkog filmskog centra i emitovan je od strane OTE TV. Njen rad se fokusira uglavnom na marginalizovane likove i socijalno ugrožene grupe ljudi. U prošlosti je radila kao pratilac za osobe sa mentalnim i fizičkim poremećajima.
 

Stavroula Anthiropoulou

Stavroula Anthiropoulou je rođena u Belgiji 1987. godine, i studirala je francusku filozofiju na Aristotelovom Univerzitetu u Solunu. Ona je profesorka francuskog i strip umetnica. Njen rad se objavljuje u Atini. Kombinujući svoje iskustvo u obrazovanju i umetnosti, ona dostiže pravac koji je u isto vreme razigran i poučan.

Snimak vebinara možete pogledati ovde.

Childhub

Može Vam se svidjeti

no
0
382
Ovaj kurs u trajanju od tri sedmice omogućit će vam da istražite tehnike psihološke prve pomoći, globalno preporučeni kurs za pružanje podrške ljudima u hitnim slučajevima. Kurs je izradio Public Health England, radeći sa širokim spektrom…
yes
0
1555
Migracije mogu biti duboko traumatična iskustva. Pojedinci putuju hiljadama kilometara u opasnim i nezdravim uslovima, uz ograničen pristup hrani, skloništu ili medicinskoj nezi. Povećanje ranjivosti kao rezultat migracije može ugroziti decu i…
0
27
Samo mali deo od celokupne populacije izbeglica u Nemačkoj traži psihološku pomoć, međutim, čak i oni koji pomoć potraže, jako retko je i dobiju. Glavni centar za tražioce azila u Bavarskoj ima inovativnu kliniku za mentalno…
yes
0
246
Pojačane ranjivosti povezane su s povećanim kretanjem djece i porodica širom Europe, a postoje i mnogi složeni izazovi za profesionalce i nevladine organizacije u pružanju podrške ovim porodicama iz različitih kulturoloških sredina, s…
0
92
Svrha ovog priručnika je da pomogne u zagovaranju za prava deteta svim stručnjacima koji se bave ovom sferom, da utiču na vlade na nacionalnom i subnacionalnom nivou, kako bi promovisali razvoj boljih usluga nege za decu migrante bez pratnje kao i…
0
518
Ovaj priručnik pokriva prvu psihološku pomoć koja uključuje humanu, podržavajuću i praktičnu pomoć ljudima koji prolaze kroz ozbiljne krizne situacije. Napisan je za ljude koji su u stanju da pomognu onima koji su doživeli izuzetno stresne…
0
91
Radionica ženske solidarnosti PSIHOLOŠKA I PRAVNA PODRŠKA ŽENAMA  U BORBI PROTIV NASILJA 01.07.2021, 12:00 – 14:30, Zoom platforma Svjedokinje smo velikog broja žena i djevojaka koje su odlučile javno progovoriti o nasilju koje su…
0
18
Ovaj izveštaj je zasnovan na podacima prikupljenim na različitim lokacijama u Srbiji, tokom redovnog pružanja aktivnosti psihosocijalne podrške od strane PIN-ovih psihologa, uz podršku kulturalnih medijatora/prevodilaca. Izveštaj ima za cilj da…
0
21
O vebinaru: Ovaj vebinar pretenduje da pruži dublji uvid u rad organizacija civilnog društva (OCD) kao podrške na putu ka uključivanju romske dece u obrazovni sistem. Odnosno, ukazaće se na glavne doprinose OCD na obrazovnu inkluziju romske dece,…
0
142
Ova publikacija nastala je u sklopu projekta Reforma sistema socijalne zaštite po meri deteta koji je 2012. godine pokrenula međunarodna organizacija Save the Children u saradnji s nacionalnim organizacijama civilnog društva, NVO Atinom i Grupom 484…
no
0
43
Do 50.000 djece izbjeglica i migranata su u zemljama duž Balkanske rute, jedne od glavnih ulaznih tura u Evropu. Za njih, pristup kvalitetnom obrazovanju je često stvar izazova, ali izuzezno značajno i mora biti osigurano.  Kroz obrazovanje,…
0
100
U Beogradu je ove nedelje održana dvodnevna nacionalna konferencija o vršnjačkom mentorstvu za mlade iz sistema socijalne zaštite, u organizaciji CEPORA – Centra za pozitivan razvoj dece i omladine i Gradske opštine Stari grad. Konferencija, u…
0
25
ŽENEVA , 15. decembar 2021. – UNICEF je juče organizovao konsultacije na visokom nivou sa parlamentarcima iz cele Evrope i centralne Azije u cilju promovisanja i zaštite prava dece i mladih u regionu. U Evropi i Centralnoj Aziji, dodatnih 3,2…
yes
0
749
Program osnaživanja i promocije razvoja kompetencija roditelja djece do 12 godina, u situacijama vezanim za migracije i izbjeglice Čak i u povoljnim okolnostima, roditeljstvo zahtijeva stalno angažovanje, razmatranje, učenje i prilagođavanje.…