Start and finish time of webinar
2pm CEST

O webinaru:

Svrha webinara je prenijeti i dočarati specifična iskustva i probleme djevojaka koje su bez pratnje ili odvojene od obitelji, u kontekstu odgovora Europe. UNICEF-ov regionalni ured za Istočnu Europu i Središnju Aziju fokusirao se na ovo u sklopu programa Akcije protiv rodno uvjetovanog nasilja koje pogađa izbjegličke i migrantske žene i djecu u Grčkoj, Italiji, Srbiji i Bugarskoj (izvorno: Action Against Gender-Based Violence Affecting Refugee and Migrant Women and Children in Greece, Italy, Serbia and Bulgaria, financiran od strane vlade Sjedinjenih Američkih Država.

Od 2015. godine, Europa je doživjela besprimjerno ulijevanje izbjeglica i migranata koji bježe od konflikta, nasilja, nesigurnosti i manjka prilika u Bliskom Istoku, Južnoj Aziji, Istočnoj i Zapadnoj Africi. Iako su dolasci bili rjeđi u 2018. godini u usporedbi s razdobljem 2015.-2017., putovanja su bila jednako opasna kao prije. [i] U 2018. godini, oko 141,500 izbjeglica i migranata stiglo je u Europu kroz mediteranske migrantske rute. .[ii] U prosjeku, jedno od svakih četvero ljudi bilo je dijete. Između siječnja i prosinca 2018. godine, 30,085 djece stiglo je u Grčku, Italiju, Španjolsku i Bugarsku, od kojih je 12,717 (42%) bilo bez pratnje i odvojeno od svojih obitelji (UASC).[iii] Broj djevojaka koje su bile bez pratnje ili odvojene težak je za kvantificirati zbog nepotpunih podataka. Postoje značajne rupe u dostupnim podacima o brojevima, uzorcima, rizicima i iskustvima tih djevojaka, s time da je moguće da mnogo više djevojaka dolazi samo, a da nije identificirano da su bez pratnje.

Djevojke koje su bez pratnje i odvojene od obitelji imaju tendenciju ostati skrivene i nevidljive u usporedbi s dječacima, uslijed dinamike karakteristične za njihovo putovanje. Dječaci bez pratnje imaju sklonost putovati sami ili u grupama te tijekom registracije sami identificiraju da su bez pratnje. Za djevojke možda nije odmah vidljivo niti jednostavno identificirati da su bez pratnje. Moguće je da se adolescentne djevojke, osobito one koje su bez pratnje ili odvojene, suočavaju s većim rizikom od rodno uvjetovanog nasilja, koje uključuje seksualno nasilje, izrabljivanje, zlostavljanje i krijumčarenje prije, tijekom i nakon migracije, uslijed nedostatka zaštite i mreže podrške. Neke možda bježe od nasilja, koje može uključivati preuranjeni brak, unutar svojih domovina ili su pak iskusile nasilje i zlostavljanje na svojem putu i pod rizikom su od izrabljivanja i krijumčarenja.

Do kraja webinara, sudionici će imati veće razumijevanje problema zaštite djevojaka koje su odvojene i/ili bez pratnje, kao i veće razumijevanje rizika s kojima se one suočavaju dok putuju. Uz to, sudionici će se upoznati s nekim osnovnim alatima koji mogu olakšati postupak identifikacije djevojaka i njihovih potreba.

Kako se pridružiti webinaru: 

Pritiskom na gumb niže možete se prijaviti za webinar. Nekoliko sati prije webinara dobit ćete e-mail s poveznicom na sobu webinara, kao i upute za spajanje. Uključivanje u webinar je vrlo jednostavno, ne zahtijeva nikakve posebne vještine i traje samo minutu ili dvije. Možete se uključiti na webinar preko računala, tableta ili mobitela.

Kako biste provjerili kada webinar počinje u vašoj vremenskoj zoni, kliknite ovdje.

 
 
Literatura:

[1] UNHCR (2018) Desperate Journeys January – December 2018. Refugees and migrants arriving in Europe and at Europe borders https://data2.unhcr.org/en/documents/download/67712

[1] UNHCR (2018) Situation Update: Unaccompanied Children (UAC) in Greece 30 September 2018  https://data2.unhcr.org/en/documents/download/66558

[1] https://www.unicef.org/eca/emergencies/latest-statistics-and-graphics-refugee-and-migrant-children 

 

Preostala literatura za pregledavanje:

Data Portal on Children on the Move https://data.unicef.org/topic/child-migration-and-displacement/migration/

Latest Quarterly Update on the situation analysis for the migrant and refugee response in Europe https://www.unicef.org/eca/situation-reports-and-advocacy-briefs-refugee-and-migrant-children

The UNICEF Girls Safety and Resilience Pocket Guide https://www.unicef.org/bulgaria/en/reports/my-safety-and-resilience-girls-pocket-guide

 The report on the Impact of migration on women and girls/Special Rapporteur https://reliefweb.int/sites/reliefweb.int/files/resources/G1910791.pdf

https://childhub.org/sites/default/files/webinars/uas_girls_v0_redesigned_tdh.pdf

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
27
O webinaru: Urbana sredina pruža jedinstvene prilike za djecu izbjeglice. Preko 60% raseljenih osoba sada žive u urbanim sredinama. Humanitarni radnici se trude malim koracima stvoriti i implementirati intervencije za raseljenu djecu u kampovima.…
yes
0
154
Cilj webinara je poboljšati razumijevanje odnosa između dječjih prava i okoliša te pruža pregled najnovijih događanja u novom polju internacionalnih dječjih prava.  Webinar će također istražiti prilike za primjenom dječjih prava, kako u…
yes
0
58
O webinaru: Stara narodna poslovica kaže da je batina izašla iz raja, a na pitanje zašto, lako je odgovoriti: Da je tamo ostala, to ne bi bio raj. Mnogi odrasli i dan danas iz svojih vlastitih iskustava, obiteljskih stavova, vrijednosti i uvjerenja…
0
38
Kako bi se podržao razvoj inkluzije i primjena savremenog bio-psiho-socijalnog pristupa prema djeci s poteškoćama i/ili invaliditetom, Save the Children organizira seriju specijaliziranih treninga/webinara za medijske djelatnike, od kojih je jedan…
0
95
Program podrške u zapošljavanju mladih koji žive i/ili rade na ulici ima za cilj da kroz sveobuhvatni sistem podrške, osnaživanje i uključivanje u sistem poveća zapošljivost ove grupe mladih. Nakon što izađu iz Svratišta, mladi iznad 16 godina,…
0
106
Procjenjuje se da u Bosni i Hercegovini živi oko 70.000 djece koja imaju neku vrstu invaliditeta ili poteškoće u učenju i razvoju. Riječ je o izrazito ranjivoj grupi bh. društva, koja je suočena s predrasudama, isključenošću i zanemarenošću od…
0
13
Međunarodna organizacija i ujedno i mreža organizacija koje rade sa decom uključenom u život i/ili rad na ulici širom sveta, objavila je ovaj dokument, namenjen deci, a kao posledica usvajanja UN Opšteg komentara o deci ulice. Materijal sadrži jezik…
yes
0
40
Pridružite se našem vebinaru na kome će se govoriti o stavljanju deteta u fokus, gde ćemo razgovarati o obezbeđivanju inkluzivnog i "child-friendly" okruženja za decu sa akcentom na Barnahus standarde kvaliteta (Barnahus Quality Standards…
0
26
Ova infografika govori o radu Child Protection Hub-a u 2015. godini.   Sažima sve inpute dobivene od članova Huba i osoba koji ga podržavaju, kao što i prikazuje na vizualan način važne brojeve i sadržaje. 
0
22
Od 2011. godine, u više od 130 zemalja širom sveta, 12. april se obeležava kao Međunarodni dan dece koja žive i/ili rade na ulici. Kao organizacija koja već 16 godina kroz svoje usluge I programe pruža podršku deci koja žive i/ili rade na ulici…
0
16
O vebinaru: Vebinar “Unapređenje kompetencija stručnih radnika koji rade sa decom uključenom u život i/ili rad na ulici” obuhvata upoznavanje učesnika sa relevantnim temama koje su značajne za rad sa ovom grupom dece i mladih, počevši od upoznavanja…
0
12
Fondacija SOS dečja sela je izradila brošuru KOVID-19 Saveti i uputstva za pružaoce podrške i/ili profesionalce koji brinu o mladima. Neke od tema koje obrađuje ova brošura su:   Uspostavljanje rutine za mlade Obrazovanje Pristup informacijama…
0
4
10.01.2019. godine u prostoru Poliklinike za zaštitu djece grada Zagreba održan je sastanak Multidisciplinarnog tima za zaštitu djece u okviru projekta Chilld Protection Hub. Uz stručnjake koji su četvrtu godinu uključeni u projekt, projektu se…