UNICEF je 2016. godine izvestio da širom sveta postoji više od 50 miliona dece koja su raseljena od čega je 28 miliona pobeglo od nasilja i neizvesne budućnosti. Deca su često odvojena od svojih porodica ili putuju sasvim sama, što ih čini potencijalnim žrtvama trgovine ljudima, krijumčarenja, otmica, silovanja, mučenja ili su podložna ozbiljnijim zdravstvenim problemima, ozbiljnim bolestima, davljenja na moru i imaju ograničen pristup obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti. Kao posledica, ova deca gube poverenje u odrasle koji su odgovorni za njihovu zaštitu, čineći posao nastavnika i drugih pružalaca usluga težim i manje efikasnim.

Kao deo napora koji je usmeren na rešavanje ovih problema, Centar za izvrsnost za brigu o deci i zaštitu (Centre for Excellence for Children’s Care and Protection - Celcis) na Univerzitetu Strathclide u Glazgovu, osmislio je besplatan online kurs o budućem učenju (FutureLearn), „Zaštita dece koja se kreću sama: briga o deci koja su bez pratnje ili su odvojena od porodica“ (Caring for Children Moving Alone: Protecting unaccompanied and separated children), koji ima za cilj da pruži podršku za nastavnike koji dolaze u kontakt sa decom migrantima bez pratnje.

Deo kursa nudi informacije o tome zašto deca ostaju bez pratnje ili su razdvojena od svojih porodica, o njihovom putovanju i kakav ono ima uticaj na njihovo ponašanje. Deca izbeglice imaju ista prava kao i druga deca uključujući i pravo na obrazovanje. Vlade moraju efikasno da odgovore na ovo pitanje i da osiguraju da nastavnici (i drugi) imaju sve potrebne informacije (kao što su uslovi života, ko su zakonski staratelji ili koji su profesionalci uključeni u rad sa ovom populacijom) zarad adekvatnog planiranja i pružanja podrške u obrazovanju.

Kurs takođe pokriva pitanja kao što su važnost ostvarivanja dečijih prava, bez obzira na njihov imigracioni status. Nastavnici moraju biti upućeni u imigracionog statusa svojih učenika, s obzirom da se to mora uzeti u obzir prilikom planiranja njihovog daljeg obrazovanja (npr. imigracioni status se menja nakon navršenih 18 godina). Pored navedenog, vrlo je važno da nastavnici (i drugi profesionalci koji su u kontaktu sa decom koja su bez pratnje ili su odvojena od svojih porodica) razumeju ova traumatična iskustva koja utiču na ponašanje dece u učionici kao i činjenicu da im je integracija u društvo otežana.

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
13
Grupe za zaštitu potrošača i dece su zabrinute da video servis u vlasništvu Google-a istovremeno prikuplja podatke o mladim korisnicima i da ih ne štiti od neprikladnog sadržaja. Ove organizacije tvrde da Google treba da napravi velike promene,…
0
35
Kada razmišljaju o tome kako izbeglice biraju zemlju svoje konačne destinacije, evropski kreatori politika retko donose zaključke do kojih su došli kroz diskusiju sa samim izbeglicama. Umesto toga, oni su doneli pretpostavke na osnovu…
yes
0
169
„Svi različiti, ali svi jednaki” Sastanak projekta REVIS u Beogradu Angažovane na projektu su konačno imale priliku da organizuju projektni sastanak u Beogradu 10-11. novembra 2022. Iako, implementacija projekta i saradnja teku nesmetano i u…
0
23
Jedna od škola koja učestvuje u REVIS projektu je i Prva obrenovačka osnovna škola koja je na specifičan način proslavila kraj prvog polugodišta 2022. godine. Naime, Facilitatorke iz ove škole su, zajedno sa direktorkom i uz podršku drugih kolega…
0
7
Počeo je sa realizacijom projekat „Deca kažu“ Mreže organizacija za decu Srbije u partnerstvu sa Udruženjem za ostvarivanje prava deteta „Naša djeca“ u okviru Zajedničkog regionalnog programa „Dijalog za budućnost: unapređenje dijaloga i društvene…
0
77
Dana 18. decembra 2019. godine, Treći komitet Generalne skupštine UN-a formalno je usvojio Rezoluciju o pravima deteta, koja se fokusira na prava dece bez roditeljskog staranja. Ovo je značajan trenutak u napretku na polju prava dece bez…
0
28
Pratimo život deteta koje je rođeno 2020. Pogledajmo kako se menjaju životni uslovi u Australiji kada ovo dete napuni 10, 20 i 30 godina. Članak bi mogao biti kratka priča, ali zapravo se zasniva na informacijama iz IPCC izveštaja, NASA-inim…
0
125
U toku je pandemija COVID-19, oboljenja koje je izazvano novim korona virusom. S obzirom na to da još uvek ne postoji lek, niti vakcina protiv ove bolesti, važno je da sprovodimo preventivne mere. Ove mere su iste za sve ljude, pa i za osobe sa…
0
28
Kancelarija UN-a za droge i kriminal (UN Office for Drugs and Crime - UNDOC), na osnovu prikupljenih podataka iz 142 zemlje pripremila je izveštaj o trendovima i oblicima trgovine ljudima, koji potvrđuje činjenicu da je trgovina …
0
40
U svetu, od 50 do 70 procenata dece postanu žrtve psihičkog, seksualnog i fizičkog zlostavljanja, navodi Aaron Greenberg, viši regionalni savetnik za Europu i centralnu Aziju, sektor za dečiju zaštitu UNICEF - a.…
no
0
65
Global: Inicijative "It's time to talk!" i Dječji savjetodavni odbori (CAC) pružaju vrijedne uvide i lekcije o poboljšanju kulturnih, političkih, ekonomskih i institucionalnih prepreka za učestvovanje i predstavljanje djece koja rade Dječiji rad i…
0
23
Kancelarija za migraciju Ujedinjenih nacija upozorava na zastrašujuće podatke u vezi stope smrtnosti dece tokom migracija. Izveštaj dolazi u trenutku objavljivanja fotografija jednog američkog migranta - oca, čija se kćerka utopila u reci Rio…
yes
0
562
Kršenje prava deteta na zdravu životnu sredinu ima ozbiljne posledice po život dece. Svake godine između 1.7 i 5.9 miliona smrtnih slučajeva dece uzrasta do pet godina života povezano je sa zagađenjem životne sredine. Klimatske promene, izazvane…
0
49
Naša budućnost zavisi od mladih ljudi. I dok se suočavamo sa COVID-19, kako zamišljamo da bi trebalo da izgleda bolji svet za svako dete?