Ministarstvo prosvete, nauke i tehnološkog razvoja prošle školske godine omogućilo je da sva deca osnovnoškolskog uzrasta, koja su bila u prihvatnim centrima za migrante, pohađaju nastavu.

Doneto je Stručno uputstvo za uključivanje učenika izbeglica/tražilaca azila u sistem obrazovanja i vaspitanja, kojim je propisano da škola mora da pripremi i realizuje Plan podrške deci migrantima.

Priručnik je nastao u okviru projekta „Podrška učenicima izbeglicama/migrantima na teritoriji Republike Srbije“ koji je realizovao Centar za obrazovne politike u partnerstvu sa UNICEF-om u Srbiji i Ministarstvom prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije.

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
4088
Nove Osnove programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja imaju za cilj celovit razvoj i dobrobit deteta kroz integrisani pristup učenju, povezivanje igre i drugih aktivnosti, kao i izgradnju smislenih odnosa sa vršnjacima i odraslima u prostoru…
0
122
Namena Vodiča je da utiče na podizanje svesti o značaju nulte tolerancije na diskriminaciju i stvaranje uslova za sigurno i podsticajno okruženje za sve učesnike u ustanovama obrazovanja i vaspitanja – decu, roditelje, zaposlene.
0
18
Ovaj izveštaj je zasnovan na podacima prikupljenim na različitim lokacijama u Srbiji, tokom redovnog pružanja aktivnosti psihosocijalne podrške od strane PIN-ovih psihologa, uz podršku kulturalnih medijatora/prevodilaca. Izveštaj ima za cilj da…
0
95
Poslednjih godina, EU kao celina je doživela značajno povećanje a zatim i stalan pad broja ljudi koji pristižu. Baza podataka o azilu (AIDA) Evropskog saveta za izbeglice i prognane (ECRE) objavila je uporedni izveštaj kao dopunu ECRE analizi…
0
320
Zavod za školstvo Crne Gore i UNICEF objavili su priručnik za nastavnike i nastavnice osnovnih škola pod nazivom “Moje vrijednosti i vrline – razvoj socijalnih i emocionalnih vještina učenika i učenica”. Brojna savremena istraživanja potvrđuju:…
yes
0
81
Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) u saradnji sa 10 organizacija (UG Roditelj Zemun Beograd, Somborski edukativni centar, Prijatelji dece Inđije, NVO Duga Ada, Centar za kreativni razvoj Knjaževac, Denizen Svrljig, Nexus-Vranje, Naši…
0
57
MENTALNO ZDRAVLJE IZBEGLICA U SRBIJI: Prezentacija publikacije Istraživanje je sprovedeno u okviru projekta “Pružanje psihosocijalne podrške ugroženim izbeglicama u Srbiji” koji PIN – Psychosocial Innovation Network sprovodi uz podršku UNHCR-a.
0
52
Ovaj priručnik nastao je izpotrebeda se temi nastave na daljinu pristupi kroz osvrtna očekivanja  učenika  i  nastavnika od  ovog  procesa,  njihovu  tehničku  pripremljenost  i spremnost da zajedno uče i…
0
35
Tim za socijalno uključivanje i smanjenje siromaštva Vlade Republike Srbije pripremio je Priručnik za uvođenje rodne perspektive u nastavu srpskog jezika za prvi ciklus obrazovanja. Cilј ovog priručnika je da podstakne i ohrabri nastavnice i…
0
13
Kako deca izbeglice, tražioci azila i migranti bez pratnje čine značajan deo populacije izbeglica i migranata koji još uvek pristižu u Srbiju, broj dece bez pratnje se konstanstno menja i čini najmanje 10 procenata od ukupne migrantske…
0
92
Rumunija treba da primeni nacionalni informacioni sistem za usvajanje dece, saopštila je vlada 17. septembra. Projekat, koji košta oko 9,7 miliona evra, deo je rumunske Nacionalne strategije za digitalnu agendu 2020. Cilj mu je da pojednostavi…
yes
0
27
O vebinaru:           Prezentacija će ukratko opisati rumunski pravosudni sistem za maloletnike sa fokusom na diverzivne metode. U prvom delu, dr Ioan Durnescu će predstaviti relevantno zakonodavstvo koje se…
0
38
Integracija je izuzetak Evropska unija je više puta kritizirala grčku vladu zbog prepreka društvenoj integraciji izbjeglica i migranata i pozvala je da pruži više mogućnosti. Prema narativu mladića iz Pakistana, on je od 13. godine radio u fabrici…
0
54
U Hrvatskoj se danas kao specifična skupina izdvajaju jednoroditeljske obitelji koje postaju važni čimbenik brojnih društvenih područja i pitanja. No, loše materijalne prilike, nedostatna skrb države, odgoj djece te nošenje sa svim zahtjevima…