Iako se smatra da svako može da postane žrtva trgovine ljudima, u NVO „Atina”, koja se bavi zaštitom žrtava trgovine ljudima i prevencijom ovog velikog društvenog problema, ističu da je to jedna od zabluda i da postoje grupe ljudi koje spadaju u rizičnu kategoriju. To su pre svega devojčice i žene koje žive okružene nasiljem, siromaštvom, koje su u daleko većem riziku da postanu žrtve, posebno seksualne eksploatacije, ali i drugih oblika.

— Pogotovo one devojčice i žene koje tokom odrastanja gledaju ili su izložene nasilju, koje su zanemarivane, koje rastu u depriviranim sredinama, nevidljivim za sistem, u kulturama i zajednicama gde se mnoge nasilne prakse smatraju uobičajenom ili standardnom normom, i kao takve nailaze na nereagovanja javnosti i sistema — objašnjava Andrijana Radoičić Nedeljković iz  NVO „Atina”. —  Te devojčice i žene najčešće završavaju u paklu trgovine ljudima, jer su, na neki način, pogodne za trgovce, s obzirom na to da znaju da će reakcija, odnosno traganje za njima izostati.

    Jedna od pretpostavki je i da su žrtve lakoverne, naivne, nedovoljno inteligentne, ali to nije slučaj.

— To je jedna vrlo opasna predrasuda jer, najpre, nije tačna, a sa druge strane stavlja veliku odgovornost na samu žrtvu, koja nikada nije odgovorna za eksploataciju koja joj se dogodila — kategorična je Radoičić Nedeljković. - One su namamljene u tu situaciju, odnosno neke njihove životne okolnosti su iskorišćene protiv njih. To su manipulacija potrebom za emotivnom bliskošću, pripadanjem i drugim potrebama koje ima svako ljudsko biće, a koje nije uspela tokom odrastanja da zadovolji na uobičajen način. Želeći da to uradi tokom života, da ima nekog svog, da bude prihvaćena, nailazi na osobe koje su spremne da to iskoriste.  Napominjem, odgovornost je isključivo na tim osobama, odnosno trafikerima.

 Različiti socijalni i društveni faktori povećavaju rizik da neko postane žrtva trgovine ljudima, ali se trafiking dešava svuda, samo se razlikuju oblici i načini na koji sistemi reaguju na ovu pojavu.

— Kada govorimo o Srbiji, mnogi ekonomski faktori utiču na to  da postoji mnogo više rizičnih situacija za naše građane i građanke nego u slučaju razvijenih zemalja. Tu prvenstveno mislim na potražnju posla u inostranstvu, ali i različite društvene prilike koje se stvaraju u samoj zemlji — dodaje naša sagovornica. - Trgovina ljudima ne znači samo odlazak u inistranstvo i prelazak granice. Primera radi, kada promovišemo Srbiju i srpski turizam, čućemo i javno da se govori o dobrom provodu i lepim ženama i to je nešto što je duboko ukorenjeno i propagira se, te ne čudi što je seksualna eksploatacija česta. Kada čitate štampu i gledate televiziju, vidite i čujete za razne oblike eksploatacije, ali ne u preventivnom tonu, već se propagira kao naša nova normanolnost. Pitanje je šta ćemo imati kod novih generacija koje dolaze, naročito kada je u pitanju digitalna eksploatacija i vrbovanje putem interneta.

    Žrtve trgovine ljudima najčešće potiču iz siromašnih sredina, ali opet je netačno uvreženo mišljenje da su u najvećoj meri u pitanju Romkinje.

— Prema podacima kojima raspolažemo, nema nikakve razlike da li su u pitanju Romkinje ili pripadnice nekih drugih nacionalnosti. Naravno da neko ko je obrazovaniji ima veću pozornost, lakše može da prepozna da je reč o prevari... Onaj ko je neobrazovan i nema širinu i društvene kontakte, on je ranjiviji, a to su uglavnom deca – objašnjava Aleksandra Ljubojević, direktorka Centra za zaštitu žrtava trgovine ljudima. — U porodicama gde ima nasilja, gde majka trpi nasilje od oca ili nekog drugog srodnika, te devojčice su najugroženije, one rastu sa tim, to im je normalnost. Ili tamo gde se majka bavi prostitucijom, gde je otac alkoholičar, ekstremno neobrazovanje i siromaštvo, to su rizične situacije.

    Dok su žene najčešće žrtve seksualne, muškarci su uglavnom žrtve radne eksploatacije, koju zbog našeg balkanskog mentaliteta teško priznaju i prihvataju.

— Imali smo 2014. veliki slučaj radne eksploatacije više od stotinu muškaraca iz Srbije, u Sočiju, kad se gradila infrastruktura za zimske Olimpijske igre. Međutim, kako se sistemi edukuju o tome šta je trgovina ljudima, sve više slučajeva otkrivamo ili ih neko prijavi. Vrlo su radi da sarađuju kada im se objasni, da naplate štetu ili da ih sklonimo iz tog okruženja – dodaje Ljubojević.
            
    PORODICA STUB

Jaka socijalna mreža, dobra porodična atmosfera mogu donekle da budu faktor snage, odnosno prevencije u slučaju trgovine ljudima i zaista utiče na to da, ako postoje osobe koje se brinu o nekome, da se ti slučajevi brže reše. Međutim, sama porodična briga nije dovoljna, mora da postoji kolektivna društvena briga o generacijama koje dolaze.

 

Source
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)

Childhub

Može Vam se svidjeti

yes
0
46
Terre des hommes, Albanija u okviru projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanja svijesti za borbu protiv trgovine ljudima na Balkanu, Albaniji, severnoj Makedoniji, Crnoj Gori, Kosovu“ koji finansira Američki Stejt Department kroz J / TIP…
yes
0
20
Veliki svjetski kongres o pristupu pravdi za djecu i mlade održat će se online od 15. do 19. novembra. Jednonedeljne konferencije i radionice, koje suorganizuje Terre des hommes, okupiće skoro 600 govornika iz cijelog sveta. Oni će istražiti…
0
28
Kada je jedna žena ponudila Njidi, devetnaestogodišnjoj nigerijskoj devojci, sigurno mesto za boravak, ona je bila zahvalna. Nakon što su je roditelji napustili i nakon što je svedočila ubistvu žene koja ju je odgajala, Njida je bila beskućnica i u…
0
23
SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić organizuje Treći nacionalni vebinar u okviru projekta „Poboljšanje pružanja usluga i podizanje svijesti o borbi protiv trgovine ljudima na Balkanu, u Albaniji, Makedoniji, Crnoj Gori, na Kosovu“…
0
14
„Pandemija iz sjenke“, kovanica UN-a koja je već ušla u kolokvijalni govor, a koja se odnosi na drastičan porast rodno zasnovanog nasilja, nije zaobišla ni Crnu Goru. U prilog tome govori podatak da je, u ovom periodu prošle godine, u SOS skloništu…
0
23
Od čega su dječaci? Od istog „materijala“ kao i djevojčice. Ova slikovita izjava temelji se na statističkim dokazima. Naime, znantsvena istraživanja pokazuju da su dječaci jednako osjetljivi na nasilje i iskorištavanje kao i djevojčice; što…
yes
0
103
O vebinaru: SOS telefon za žene i djecu žrtve nasilja Nikšić organizuje Treći nacionalni vebinar u okviru projekta ,,Unapređenje pružanja usluga i podizanje svijesti o borbi protiv trgovine ljudima na Balkanu, Albanija, Makedonija, Crna Gora,…
0
57
Centar za prava deteta (CPD) je preuzeo novu inicijativu za promociju digitalne platforme „Zaštita dece od trgovine ljudima“ i videa „Između sna i jave“ u osnovnim i srednjim školama širom Srbije, kako bi informisao decu i mlade o fenomenu trgovine…
0
104
Trgovina ljudima je ozbiljan zločin i zloupotreba osnovnih prava pojedinca i njegovog dostojanstva. To uključuje eksploataciju ljudi, često maloletnika, kojima se trguje od strane kriminalaca kao robom a za potrebe ekonomskog dobitka. Ona ima…
0
171
U okviru projekata koje Centar za Integraciju Mladih sprovodi u partnerstvu sa Save The Children sa ciljem pružanja podrške i zaštite deci izbeglicama i migrantima, tim iz prihvatnog centra u Vranju je, zajedno sa decom realizovao 5…
0
Nakon što su OCD predložile amandmane na revidiranu Direktivu EU o borbi protiv trgovine ljudima, poslanici Evropskog parlamenta u najnovijoj direktivi formalno priznaju veze trgovine ljudima sa institucionalizacijom. U martu 2023. su Hope and…
0
40
U svetu, od 50 do 70 procenata dece postanu žrtve psihičkog, seksualnog i fizičkog zlostavljanja, navodi Aaron Greenberg, viši regionalni savetnik za Europu i centralnu Aziju, sektor za dečiju zaštitu UNICEF - a.…
0
70
Prema izvještaju organizacije Save the Children, 2 040 osoba je registrovano kao žrtve trgovine ljudima, prema talijanskom sistemu zaštite u 2020-toj godini. Od gore navedenog broja, 5% slučajeva uključivalo je djecu, dok su djevojčice i žene bile…
0
67
Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) pokrenula je kampanju pod nazivom „Budi bezbedan” u cilju podizanja svesti o rizicima trgovine ljudima izbeglica iz Ukrajine. Prema nedavnim podacima, internetska pretraga seksualnih usluga od…