Republički zavod za socijalnu zaštitu i Centar za prava deteta (CPD) održali su završnu konferenciju u Hotelu Palace u Beogradu u okviru projekta ,,Promovisanje pozitivnog sistema maloletničkog pravosuđa u Srbiji”, koji je finansijski podržala Evropska komisija kroz program „Prava, jednakost i državljanstvo“. Konferencija je okupila predstavnike sistema socijalne zaštite, pravosuđa, škola, civilnog sektora, akademske i donatorske zajednice.

Marko Todosić, v. d. direktora Republičkog zavoda za socijalnu zastitu otvorio je konferenciju i izrazio nadu da će se saradnja uspešno nastaviti na mnogim drugim zajedničkim projektima. U svom obraćanju, istakao je: „Specifični ciljevi projekta su usmereni na razvoj i primenu inovativnih, delotvornih programa rada sa decom u sukobu sa zakonom, jačanje kapaciteta stručnjaka sistema socijalne zaštite i pravosuđa kako bi postupali u skladu sa principom najboljih interesa deteta. Želim da se zahvalim svim partnerima i učesnicima u realizaciji ovog važnog projekta.Posebnu zahvalnost dugujemo predstavnicima Ministarstva za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, zaposlenima u zavodima za vaspitanje dece i mladih u Beogradu, Nišu i Knjaževcu kao i našim partnerima iz Centra za prava deteta koji su nesebično delili svoje vreme, znanje i iskustvo u svim fazama sprovođenja istraživanja i implementacije projekta. Posebnu zahvalnost dugujemo deci u ustanovama koja su podelila svoja razmišljanja, osećanja, želje i viziju o tome kako bi želeli da ustanove u kojima oni sada žive izgledaju u budućnosti. Nadamo se da ćemo svi imati priliku da svedočimo o pozitivnim promenama postignutim u radu sa decom koja su na realizaciji zavodskih vaspitnih mera”.

“Deca u sukobu sa zakonom spadaju u jednu od grupa koja je najviše izložena stigmatizaciji u društvu i ona su, upravo zbog brojnih predrasuda sa kojima se susreću na svim nivoima, neretko izložena kritici javnosti, a posebno u slučajevima vršenja teških krivičnih dela. Često zaboravljamo da su u pitanju deca koja obično potiču iz disfunkcionalnih porodica i da su njihova dela zapravo posledica dugogodišnjeg zanemarivanja i izostanka podrške od najranijeg detinjstva. Upravo zbog toga je deo aktivnosti, koje smo sproveli u okviru ovog projekta, bio usmeren na senzibilizaciju javnosti. Takođe, učešće dece i mladih iz Klub DX, pri našoj organizaciji, bilo je od izuzetnog značaja kako kroz doprinos koji su dali tokom vršnjačkih radionica koje su sprovedene u ustanovama za vaspitanje dece u Beogradu, Knjaževcu i Nišu, tako i u kampanji podizanja svesti.”, istakla je Jasmina Miković, direktorka CPD-a.

Prof. Đurađ Stakić predstavio je nalaze istraživanja ističući da je projekat nastojao da podstakne i usmeri reorganizaciju i rekonceptualizaciju sva tri zavoda za vaspitanje u skladu sa međunarodnim standardima, relevantnim teorijskim konceptima i pristupima, metodologiji i praksi zasnovanoj na dokazanoj delotvornosti kako bi se uslovi i način rada prilagodio razvojnim izazovima, rizicima, potrebama i potencijalima dece koja su u njih upućena. Isto tako, projekat je nastojao da ispravi “nepravdu” prema zavodima za vaspitanje koji su pod pritiskom deinstitucionalizacije, inkluzije i razvoja alernativnih mera tretmana dece u sukobu sa zakonom u zajednici žestoko kritikovani i ostavljeni da se na marginama reformskih zahvata sa osiromašenim resursima nose sa sve kompleksnijim i intenzivnijim razvojnim problemima i poremećajima kod dece u sukobu sa zakonom.

Natalija Cvetković, članica DX kluba predstavila je svoje iskustvo sa radionica sa decom iz zavoda. Sa radionica nosi zapažanje da deca iz zavoda u susretu sa policijom i sudijama nisu bila dovoljno informisana o svojim pravima u pravosudnom sistemu i da su se osećala zbunjeno. Pored toga, istakla je i da su nesigurni po pitanju svoje svetle budućnosti.

Ljiljana Panjković iz OŠ “Branko Pešić” predstavila je rezultate programa obuka koje su sprovedene u ustanovama za vaspitanje dece u Beogradu, Nišu i Knjaževcu i istakla da je važno da ne zaboravimo da u svim ustanovama žive, rastu i sazrevaju divni mladi ljudi, čijim su se životom poigrali odrasli i koji na teži način savladavaju lekcije iz predmeta koji se zove ŽIVOT.

Učesnici konferencije su imali priliku i da pogledaju video „MOŽDA”, koji je izradio CPD kako bi skrenuo pažnju javnosti na položaj dece u sukobu sa zakonom koja se nalaze u ustanovama za vaspitanje u Beogradu, Nišu i Knjaževcu.

Govornici na Konferenciji
Ovaj sadržaj je relevantan za državu(e)

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
46
Centar za prava deteta organizovao je dve dvodnevne obuke „Multidisciplinarni pristup individualnoj proceni dece u kontaktu sa zakonom“ namenjene stručnjacima u oblasti maloletničkog pravosuđa, u periodu od 11. do 12. marta i 18. do 19. marta 2021.…
0
78
Završna ChildHub Konferencija u Srbiji održana je, uživo 22. marta 2022. godine i bila je akreditovana od strane Komore Socijalne Zaštite. Nakon 7 godina, Centar za integraciju mladih, koja je i lokalna partnerska organizacija u Srbiji na ovom…
0
7
15. januara 2021. godine održana je onlajn konferencija „Šta d(j)eca kažu?” u organizaciji Mreže organizacija za decu Srbije i udruženja „Naša djeca“ Sarajevo u okviru regionalnog projekta „Deca kažu“. Konferenciju su organizovali i realizovali…
0
116
Konferencija je još jedna od aktivnosti koja se realizovana kroz projekat Centar za podršku djeci i porodici  – Dnevni centar,  koji je podržan  iz IPA II sredstava  Programa Evropske Unije i Crne Gore za oblast …
0
13
U okviru projekta koji u Srbiji sprovode UNICEF, u partnerstvu sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije i uz finansijsku podršku Evropske unije – 25. i 26. oktobra je, u Beogradu,…
0
11
Centar za prava deteta (CPD) održao je regionalnu konferenciju „Pozitivno roditeljstvo i zaštita dece u visokokonfliktnim razvodima“, koja je okupila 111 predstavnika sistema socijalne zaštite, škola, pravosuđa, Instituta za mentalno zdravlje,…
0
16
Na Svetski dan deteta, 20.11.2020, Prijatelji dece Srbije, u saradnji sa Narodnim skupštinom Republike Srbije održali su nacionalnu onlajn konferenciju „Prava deteta u doba KOVID-19“ na kojoj su učestvovali srednjoškolci - predstavnici / ce…
0
116
Univerziteti u Velikoj Britaniji, zajedno sa Univerzitetom u Bedfordshireu, razvili su priručnik Promena kulture: Suočavanje sa zlostavljanjem na mreži i promovisanje dobrobiti na internetu, kao produžetak rada UUK-a na pomaganju univerzitetima u…
yes
0
220
Poštovane kolege, poštovane kolegice,   ovim vas putem najsrdačnije pozivamo na završnu konferencija Childhub projekta “DIJETE IZNAD SVEGA” koja će se pod pokriviteljstvom Predsjednika Republike održati u četvrtak, 17. ožujka 2022. u Hotelu…
0
23
Međunarodno udruženje sudija za mlade i porodicu i sudija za prekršaje (IAYFJM), Terre des hommes Fondacija, i Penal Reform International (PRI), zajedno sa Child Rights International Network (CRIN), Defence for Children International (DCI), Judicial…
yes
0
209
Svidjelo mi se što je to zaista bio program koji su vodila djeca, što nije čest slučaj. Neki bi možda upotrijebili takvu frazu, ali kada je riječ o njenoj primjeni, rijetko je čak i slučaj. Imamo priliku da se zaista izrazimo, i to ne samo to:…
0
50
O vebinaru: U ovim diskusijama među zainteresovanim stranama, želimo da (1) podelimo neke informacije o iskustvima u zemljama odredišta i koje mere su pomogle u preseljenju (2) saslušamo neka iskustva zagovaračkih organizacija koje lokalno lobiraju…
0
52
1. jula počela je realizacija projekta „Zajedno za okončanje seksualnog zlostavljanja dece“ (Joining forces to end Child Sexual Abuse) koji Mreža organizacija za decu Srbije (MODS) realizuje u partnerstvu sa institucijom Zaštitnika građana Republike…
0
28
Hrabri telefon je u potrazi za osobom koja bi se priključila provedbi dvogodišnjeg projekta „CARING – Preispitivanje društvenih i rodnih normi za smanjenje nasilja nad mladima u školi“ u ulozi trenera. Potrebna nam je osoba s iskustvom u radu s…