Konferencija je još jedna od aktivnosti koja se realizovana kroz projekat Centar za podršku djeci i porodici  – Dnevni centar,  koji je podržan  iz IPA II sredstava  Programa Evropske Unije i Crne Gore za oblast  zapošljavanja, obrazovanja i socijalne zaštite, a koji se sprovodi posredstvom Direktorata za finansiranje i ugovaranje sredstava EU pomoći Ministarstva finansija i socijalnog staranja i Direkcije za programiranje i implementaciju EU fondova Ministarstva ekonomskog razvoja i međunarodne organizacije Save the Children.

Konferenciju je otvorio Zaštitnik ljudskih prava i sloboda, g. Siniša Bjeković, koji je istakao važnost teme i trenutka, navodeći da je pojavom pandemije eskalirao problem koji se tiče razvoja i rada socijalnih servisa, odnosno socijalne zaštite svih ranjivih kategorija.

Direktorka Centra za prava djeteta Crne Gore je prezentovala ostvarene rezultate pomenutog projekta i navela njihovu povezanost sa reformskim ciljevima, sa definisanim rješenjima Zakona o socijalnoj i dječijoj zaštiti, usvojenim strategijama, lokalnim planovima i međunarodnim dokumentima, i preporukama UN Komiteta.  

Takođe je istakla da Centar za podršku djeci i porodici - Dnevni Centar ima karakter preventivnog programa u dijelu povećanja funkcionalnosti porodice i preveniranja izdvajanja djece iz prirodne  i preveniranja smještaja u instituciju. Dodala je da razvoj socijalnih usluga na lokalnom nivou zahtjevan je i dugotrajan proces koji podrazumijeva posvećenost ne samo državnih aktera, već i lokalnih vlasti, uključujući njihovu finansijsku obavezu.

Konferencija je u nastavku imala dva panela , od kojih je jedan bio on-line i za paneliste je imao: Nives Radeljić – ekspertkinju za razvoj socijalnih usluga, Republika Hrvatska, Gordanu Matković – programsku direktorku Centra za socijalnu politiku, Republika Srbija, Evgeniyu Tonevu - Know-How Center for Looked After Children, Bugarska. Njihova izlaganja su kroz profesionalna i iskustvena izlaganja  govorili o decentralizaciji u njihovim zemljama. Bili smo u prilici da čujemo da dijele vrlo slične izazove u procesu decentralizacije usluga socijalne i dječije zaštite, takođe smo čuli i neke primjere dobre prakse (Republika Srbija),  određene savjete i ideje koje mogu biti smjernica u daljem radu i procesima koji nam slijede u Crnoj Gori.

The second panel was addressed by: the Deputy Protector of Human Rights and Freedoms, the Secretary General of the Union of Municipalities of Montenegro, Dr. Ena Grbović - Professor at the Faculty of Political Science, Department of Social Work and Social Policy, Ms Jelena Gluščević - Center for the Rights of the Child of Montenegro.

Na drugom panelu obratili su se: zamjenica Zaštitnika ljudskih prava i Sloboda, Generalni sekretar Zajednice opština Crne Gore, dr Ena Grbović –  profesorica Fakulteta političkih nauka, Smjer socijalni rad i socijalna politika, gđica Jelena Gluščević – Centar za prava djeteta Crne Gore.

Sa  konferencijie je poručeno da će se decentralizacijom u oblasti socijalne i dječije zaštite, potrebe korisnika spustiti na nivo lokalnih samouprava, te da treba razvijati usluge koje građani mogu dobiti  konkretno u svojim sredinama.

Jedan od zaključaka je bio da su raspoloživa sredstva za lokalne pružaoce usluga i dalje ograničena, da se usluge koje pružaju NVO sa dobijenim licencama uglavnom finansiraju na bazi projekata, iz sredstava različitih donatora. Održivost socijalnih usluga ostaje zabrinjavajuća, jer se još uvijek nije dogodila puna decentralizacija pružanja usluga i finansiranja.

Childhub

Može Vam se svidjeti

0
208
Ovi izveštaji izrađeni su kao studije slučaja koje su prezentovane na forumu organizovanom od strane Child Protection Hub za jugoistočnu Evropu, na temu "Decentralizacija socijalnih usluga: metode, posledice, naučene lekcije”, koji je održan od 10.…
0
107
Konferenciju - organiziranu u hibridnom obliku - organizira Crnogorski centar za prava djeteta, a uz potporu Zajedničkog programa za zapošljavanje, obrazovanje i socijalnu skrb EU - Crna Gora. Jezik konferencije je crnogorski. Iako je nemijenjena…
yes
0
283
O predavaču  Vladan Jovanović, regionalni nezavisni konsultant za socijalnu zaštitu, ljudska prava, dječju zaštitu, posredovanje i porodično pravo sa trideset godina iskustva u ovim oblastima. O vebinaru Vebinar “Izazovi u razvoju i…
0
11
Centar za prava deteta (CPD) održao je regionalnu konferenciju „Pozitivno roditeljstvo i zaštita dece u visokokonfliktnim razvodima“, koja je okupila 111 predstavnika sistema socijalne zaštite, škola, pravosuđa, Instituta za mentalno zdravlje,…
0
35
Ovaj naučni rad objašnjava uslugu dnevnog boravka u sistemu socijalne zaštite u Republici Srbiji. Autorka pojašnjava kome se priznaje pravo na ovu uslugu ali i predstavlja rezultate istraživanja koje je sprovedeno na teritoriji Srbije i kojim je…
yes
0
1129
Kome je ovaj kurs namenjen? Ovaj kurs je namenjen iskusnom osoblju koje se bavi dečijom zaštitom i zbrinjavanjem, a koje je u prethodno, ili to trenutno čini, preuzelo odgovornost nadgledanja rada drugih članova osoblja. Osim toga, očekuje se da…
0
13
U okviru projekta koji u Srbiji sprovode UNICEF, u partnerstvu sa Ministarstvom pravde i Ministarstvom za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja Republike Srbije i uz finansijsku podršku Evropske unije – 25. i 26. oktobra je, u Beogradu,…
0
7
15. januara 2021. godine održana je onlajn konferencija „Šta d(j)eca kažu?” u organizaciji Mreže organizacija za decu Srbije i udruženja „Naša djeca“ Sarajevo u okviru regionalnog projekta „Deca kažu“. Konferenciju su organizovali i realizovali…
0
100
U Beogradu je ove nedelje održana dvodnevna nacionalna konferencija o vršnjačkom mentorstvu za mlade iz sistema socijalne zaštite, u organizaciji CEPORA – Centra za pozitivan razvoj dece i omladine i Gradske opštine Stari grad. Konferencija, u…
0
28
Petodnevna edukacija (Master Class) na temu "Međunarodna dečija zaštita: Analiza i reforma sistema dečije zaštite" ponudiće teorijski i praktični vodič za analizu i reformu sistema dečije zaštite u zemljama visokog, srednjeg i niskog…